Da li vam je lako započeti razgovor sa osobom koju ste tek upoznali? Ili vas već i od pomisli na pokušaj razgovora sa nekim novim oblije hladni znoj?
Ako se ne osjećate ugodno neobavezno razgovarajući sa strancima, bit će vam teže pronaći nove prijatelje. Također vam može biti teže uklopiti se na radnom mjestu.
Jedan od najčešćih razloga zašto je ljudima teško započeti razgovor sa nekim koga ne poznaju dobro je jer se stavljaju pod preveliki pritisak.
Mnogi misle da kad upoznaju nekog novog trebaju reći nešto stvarno zanimljivo i pametno, već od samog početka razgovora. Čak i prije nego upoznaju tu osobu. Misle da trebaju svojim ponašanjem impresionirati drugu osobu.
Njima je teško biti običan i pričati o jednostavnim i običnim stvarima.
Evo jedne bitne stvari koju trebate naučiti o započinjanju razgovora sa ljudima: Inzisitiranjem na tome da trebati biti savršeni i zasjati u razgovoru neće vam osigurati nove prijatelje. Čak neće ni poboljšati vaše komunikacijske sposobnosti.
Kad pomislite da trebate biti savršeni u svim svojim razgovorima, zapravo ćete ispasti lošiji! Bit ćete prenervozni i čudni, i previše koncentrirani na svoju izvedbu. Nećete se moći koncentrirati na upoznavanje nove osobe.
Novi ljudi koje ste upoznali ne traže savršene razgovore. Ono što traže je netko sa kime će im biti ugodno i zabavno pričati. Ali većinom treže nekog tko je zainteresiran za njih!
Za uspješne razgovore, važnije je biti dobar slušatelj nego dobar govornik.
Kada samo započinjete razgovor, možete iskoristiti neposredno okruženje ili vrijeme kao osnovu za početak.
Želite li bolje upoznati osobu, brzo prijeđite na osobniju razinu razgovora. Pitajte nekoliko osnovnih pitanja i recite nekoliko informacija o sebi, što vam se sviđa, a što ne, te vaše mišljenje o nekoj neutralnoj temi. Obratite pažnju kad osoba pokaže zanimanje sa neku od tema koje ste spomenuli.
To vam može pružiti nova područja za razgovor.
Čak i ako vam se čini teško i neugodno na početku, razvijte naviku predstavljanja kada upoznate nekog prilikom susreta ili vrlo rano u razgovoru. U suprotnom, mogli bi pričati satima, a da nijedan ne znate kako vam se sugovornik zove.
Društveno samopouzdane osobe predstave se vrlo rano u razgovoru, dok oni koji su sramežljivi obično se predstavljaju kasnije ili se uopće ne predstave. Sramežljivi čekaju da ih netko upita kako se zovu, rijetko se dobrovoljno predstavljaju te rijetko pitaju sugovornika za ime.
Ponekad je jednostavnije prvo pitati osobu kako se zove, a zatim reći svoje ime. Uvježbate li ovo dobro, s vremenom ćete se naviknuti i neće vam biti strašno preuzeti aktivniju ulogu.
Važno je da jednostavno razvijete naviku započinjanja jednostavnih razgovora sa više ljudi. Otkrijte koje interese imate zajedničke.
Želite li biti društveno uspješniji, preuzmite inicijativu da se predstavite novim ljudim i pokrenete razgovor. Nemojte se suzdržavati i čekati da drugi učini prvi korak. Suzdržavate li se, čekajući da onaj drugi učini sav posao, izbjegavate odgovornost da se vaše prijateljstvo pokrene naprijed.
Pokažite interes za druge. Smješite se, slušajte, gledajte osobu sa kojom pričate.
Kada započinjete razgovor sa nekim novim, nemojte težiti odličnim dijalozima ili savršenim započinjanjem razgovora. Samo počnite i nastavite pričati. Vježbajte razgovore sa čim više ljudi. S vremenom ćete biti sve bolji.
Nemojte odmah zaključiti da ste promašaj ako vam susret ne završi velikim prijateljstvom. Na kraju, istina je da većina razgovora među novim poznanicima zapravo ne ide nikuda. Ali to je u redu. Potrebno je vremena i truda da strance pretvorite u prijatelje.
Upamtite, da svi prijatelji koje već imate, u jednom trenutku u životu su vam bili stranci. Dok ne započnete razgovor i otkrijete što imate zajedničko.
Naučite kako započeti razgovor sa ljudima koje ne poznajete, jer je to prvi korak prema sklapanju novih prijateljstava.