Sljedeći tekst nastao je u suradnji sa Cotrugli Business School, najbrže rastućom poslovnom školom u regiji (). Autor teksta, Mike George, je voditelj katedre osobnog razvoja na Executive MBA programu pri Cotrugliju te predavač na Oxford Leadership Academy. Konzultant je i trener organizacija i pojedinaca diljem svijeta već preko 20 godina. Najprodavaniji je autor u područjima liderstva, emocionalne i duhovne inteligencije te osobnog razvoja, prevođen na 15 jezika.
U ovom tekstu za naš portal predstavlja okvir koji će nam pomoći u potrazi za smislom na radnom mjestu. Povod razgovora s prof. Georgeom je i njegov skori dolazak u Zagreb: u srijedu, 11.6. će u 19h sati održati predavanje na temu “Razvoj emocionalne inteligencije”. Više informacija o sudjelovanju na predavanju naći ćete na . Na istoj stranici možete se i prijaviti na predavanje, ulaz na koje je slobodan za sve zainteresirane.
Smisao na radnom mjestu jedan je od najsnažnijih motivacijskih faktora. Iz krize smisla na poslu proizlaze izgubljeno vrijeme i novac.
Jeste li ikada za vrijeme radnog vremena čuli glas koji vas pita: Što ja radim ovdje? Odsustvo smisla manifestira se kroz naše emocije i podsvijest preko našeg ponašanja: nedostatak koncentracije, apatija, pesimizam i nedostatak entuzijazma, aljkavost i lijenost tek su neki od simptoma. Jednostavno rečeno, gdje nema radosti, nema smisla.
Sastavni elementi smisla su osobni identitet, svjesnost konteksta, svrhe i vrijednosti. Kada je posao izravno povezan s našim najdubljim vrijednostima, onda će se ono što radimo činiti smislenijim. Primjerice, dobrovoljan humanitarni radnik cijeni svoj doprinos boljitku drugih. Radi s voljom, entuzijazmom, a na stres se žali rijetko. Njegov je rad izraz njegovih vrijednosti.
7 ključnih vrijednosti u stvaranju smisla
Sastavni elementi smisla su osobni identitet, svjesnost konteksta, svrhe i vrijednosti:
Sagledajte svaku od 7 urođenih vrijednosti koje pridonose smislenom doživljaju posla i razmislite o tome do koje su mjere prisutne u vašem životu, privatno i poslovno:
1. KreativnostBez mogućnosti da izrazimo naš kreativni potencijal život nam postaje suhoparan i prazan. Zašto? Jedna od najvećih ljudskih zadovoljstava je kretati se kroz kreativni proces i zatim sagledati rezultat. Svi mi mislimo, tj. kreiramo misli. Budući da sve u životu počinje mišlju, znači, svi smo kreativni. Ako nas se u tome sputava, npr. organizacijskom kulturom, veliki je dio smislenosti u životu izgubljen.
2. Kontrola
Većina nas vjeruje da može kontrolirati ono što ne može kontrolirati, npr. ljude, događaje, okolnosti. Isto tako, vjerujemo da ne možemo kontrolirati ono što možemo kontrolirati, npr. sebe. Kada nas netko ili nešto uzruja znači da ne uspijevamo učiniti ono što ionako ne možemo, a to je kontrolirati tuđe ponašanje. Otuda potječe veliki dio stresa.
3. Izbor
Najvažnija dimenzija kreativnosti je sloboda izbora. Prava sloboda izbora započinje u nama. Prvo izaberemo posao koji radimo. Druga razina izbora je reakcija na druge i događaje. Tek kada shvatimo da je sve ono što mislimo, osjećamo i činimo stvar izbora, tek onda naš posao i radno mjesto poprima novi i dublji smisao.
4. DoprinosIako smo svi individue, živimo u kontekstu odnosa s drugima. Igranje naše male uloge pomaže pri slaganju slagalice života. Kada ovo shvate, mnogi se nađu na životnoj prekretnici, mijenjajući sigurni, dobro plaćeni posao u izazov i rizik pomaganja drugima za mnogo manju nagradu. Ljudi rade takve izbore jer shvaćaju da davanje doprinosa nije isto što i primanje plaće.
5. SuradnjaIako visoko cijenimo individualna postignuća, ipak najveći pljesak dobivaju timska postignuća. Smisao naših života raste do one mjere do koje se pozitivno povezujemo s drugim ljudima i do koje mjere pozitivno utječemo na njihove živote.
6. Promjena
Možda ne postoji veća satisfakcija od one kada učimo i tako utječemo na promjenu u nama i izvan nas. Otkriće i razvoj osobnog potencijala sve se više navodi kao jedan od najsmislenijih elemenata posla. No ako oni koji su u poziciji da potaknu i olakšaju razvoj drugih prvo to ne učine za sebe, rijetko će uspjeti to učiniti za druge. S druge strane, pravo se učenje događa duboko u ljudskom duhu na razini uvjerenja i vrijednosti, identiteta i svrhe, emocija i osjećaja.
7. Predanost
Jedan od temelja smislenih osobnih i obiteljskih odnosa je osjećaj predanosti. Predanost na poslu se razvija s vremenom, unutar odnosa na poslu. Pronicljiv manager zna da je učinkovito vođenje proces izgradnje smislenog odnosa uz demonstraciju povjerenja, poštovanja, empatije i razumijevanja. Povjerenje i poštovanje koje dajemo će se na kraju vratiti kao povjerenje i poštovanje, a s vremenom će se pretvoriti u lojalnost i predanost.
Zaokruživanje ovih 7 urođenih vrijednosti koje tvore bit smislenog osjećanja na poslu pitanje je konteksta. U kontekstu našeg posla uči nas se da se identificiramo s našom profesijom i pozicijom. Kada svoj identitet uložimo u svoj posao i status, branimo se i na najmanju prijetnju izazova i time stvaramo strah i ljutnju koja se manifestira kao nesigurnost i frustracija. Te emocije sabotiraju i iscrpljuju našu sposobnost da izrazimo 7 ključnih vrijednosti koji čine posao smislenim iskustvom. Možda je glavni razlog zbog kojega nam je toliko teško naći naše mjesto na poslu to što se osobni identitet, vrijednosti i svrha rijetko doživljava kao relevantan faktor u razvoju karijere.