Poslodavci na Jadranu traže sezonske radnike svih profila. Nakon lanjske rekordne turističke sezone, od ovogodišnje se očekuju još bolji rezultati, pa su i potrebe za sezonskim radnicima velike. Odlazak mladih i radno sposobnih u inozemstvo, posebice iz Slavonije, koja je tradicionalno bila “rasadnik“ sezonaca za rad na obali, otežao je potragu za onima koji su spremni preseliti se i raditi nekoliko mjeseci u turističkim odredištima na Jadranu. Uoči početka turističke sezone najviše su traženi radnici u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane, te djelatnosti trgovine na veliko i malo ukupno, i to uglavnom konobari, sobari, kuhari, čistači, pomoćni konobari, kuhinjski radnici, turistički animatori, te prodavači. Traže se i voditelji wellnesa, domaćice hotela, radnici na bazenu, nadzornice soba.
Stalni sezonac
Od ove godine je Hrvatski zavod za zapošljavanje izmijenio mjeru za zapošljavanje stalni sezonac, na način da je proširena ciljna skupina poslodavaca pa sada ovu mjeru mogu koristiti sve djelatnosti čije poslovanje uvjetuje zapošljavanje sezonskog karaktera. Stalni sezonac je osoba koja je kontinuirano u radu provela najmanje 6 mjeseci kod jednog poslodavca (godišnji se koristi nakon ovog razdoblja, tj. vrijeme kada osoba ne radi je manje od 6 mjeseci) i koji će kod poslodavca raditi najmanje 3 sezone, ili je prethodno radio taj period bez obzira je li imao status stalnog sezonca.
Zavod podmiruje 100% troška produženog osiguranja za prva 3 mjeseca, a sljedeći period u najdužem trajanju od 3 mjeseca 50% produženog osiguranja. Pokriva u prva 3 mjeseca 100% minimalne plaće radnika, a u preostalom razdoblju 50% minimalne plaće, a sveukupno najduže 6 mjeseci. Trošak poslodavca uključuje 50% troška produženog osiguranja za druga 3 mjeseca rada. Radnik za vrijeme produženog osiguranja dobiva u prva 3 mjeseca iznos 100% minimalne plaće tj. 2.984,78 kn, a u slijedeća 3 mjeseca 50% minimalne plaće što iznosi 1.492,39 kn.
Što se traži?
Internetski oglasnici nude vrlo zanimljiv spektar poslova za sezonske radnike. Izdvojili smo neke primjere iz kojih se mogu iščitati koji su to profili sezonaca traženi i za koje vrste poslova trebaju biti osposobljeni ili imati radnog iskustva. Trgovački lanac traži sezonske radnike, mjesto rada Mali Lošinj. Rad je na određeno vrijeme, početak rada u proljeće, a završetak rada u jesen. Zadaci su rad na blagajni i usluživanje kupaca, slaganje robe i punjenje polica. održavanje čistoće trgovine i prostora ispred trgovine.
Traži se KV/SSS trgovačkog ili srodnog smjera te radno iskustvo u trgovini i/ili ugostiteljstvu, što je i prednost kod zapošljavanja. Nudi se iznadprosječna plaća u trgovini, a prekovremeni sati, rad nedjeljom, rad blagdanom i noćni rad plaćaju se sukladno zakonskim odredbama. Također je plaćen prijevoz.
Traži se i više pizza majstora za sezonski rad u Istri Opis posla: priprema pizza po recepturi. Uvjeti: samostalan rad u pripremi tijesta, poznavanje pripreme na krušnoj i električnoj peći. Potrebno je najmanje 5 godina radnog iskustva u istim ili sličnim poslovima. Potrebno je imati EU dokumente. Poslodavac nudi smještaj i dva obroka na dan.
Traži se kuhar/ica za sezonski posao u Istri . Rad je na nepuno radno vrijeme. Potrebna stručna sprema je srednja stručna sprema, Potrebne su dvije godine iskustva. U mjestu Rabac hotelska kuća traži 23 sezonska radnika. Način rada u dvije smjene. Smještaj je zajednički, a naknadu za prijevoz poslodavac snosi u cijelosti.
Više od 10 radnika traži se na Krku. Potrebna stručna sprema je srednja stručna sprema, a opis radnog mjesta glasi: kuhari/ce (3 osobe), pomoćni kuhari (7osoba), kuharice (6 osoba) , uz uvjet radno iskustvo najmanje jedna sezona slastičari (7 osoba) slastičarka (1 osoba) mogućnost stalnog zaposlenja servirke (7 osoba) konobari(7 osoba), konobarice (2 osobe) .
Hotel za djelatnike
Bluesun Hotels & Resorts je prvi hotelski lanac koji gradi novi hotel za svoje djelatnike. U tom lancu sezoncima nude edukaciju stručnih znanja i vještina, zaposlenje od 01.03. ugovor na određeno za sezonske poslove, probni rad 1 mjesec, te smještaj i prehranu, koji su osigurani u vlastitom hotelu za zaposlenike.
Valamar traži 1200 sezonskih radnika
Program Valamar +3, koji proizlazi iz mjere „Stalni sezonac“, u Valamar Rivijeri garantira zaposlenje najmanje 9-12 mjeseci svake od narednih 3 godine. Kroz cijeli trogodišnji period ugovora, stalni sezonac ima status zaposlenog radnika te produženo mirovinsko i zdravstveno osiguranje, kao i prednost pri zapošljavanju u stalni radni odnos u Valamaru. Uz garanciju zaposlenja najmanje 9-12 mjeseci godišnje tijekom trogodišnjeg razdoblja, garantirana je i novčana pomoć u periodu kada stalni sezonac eventualno ne radi. Tada će primati 60% svoje prosječne mjesečne bruto 1 plaće ostvarene kroz tri mjeseca prije prestanka rada isplaćene u neto iznosu do maksimalno dozvoljenog iznosa od 3.961,30 kuna mjesečno.
Primjerice, ako stalni sezonac u okviru Valamar +3 ima bruto plaću od 5.500 kuna, njegova neto plaća iznosit će 4.250 kuna, a novčana pomoć u vremenu kada ne radi, iznosit će 3.300 kuna. Uz garantiranu novčanu pomoć, stalni sezonci u istom periodu imaju priliku ostvariti i dodatna primanja kroz poseban angažman u Valamaru, za što će primiti novčanu nagradu
Smještaj za sezonske radnike
Valamar Rivijera osigurava besplatan smještaj i topli obrok za sve sezonske radnike, a od ove godine im podiže kvalitetu smještaja izgradnjom „Valamar Staff Residence“ centara na otoku Krku i u Rapcu, dok će u Dubrovniku biti potpuno funkcionalan u 2018. godini. Moderno uređeni prostori pretežno su u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama. Sve sobe imaju vlastitu kupaonicu s toaletom, uz ostalo imaju svoj televizor i hladnjak. Kuhinja i blagovaonica predviđena je za zajedničko korištenje i opremljena je štednjakom, hladnjakom sa zamrzivačem, mikrovalnim pećnicama te ostalim kuhinjskim potrepštinama.
Što nakon sezone
HZZ podsjeća sezonske radnike da u roku od 30 dana po prestanku radnog odnosa moraju s odjavom sa zdravstvenog osiguranja od poslodavca, prijaviti se na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba u nadležnom Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje sa zaključenom radnom knjižicom, odlukom o prestanku radnog odnosa ili ugovorom o radu, postojećim evidencijskim listićem i osobnom iskaznicom prijaviti u nadležni Hrvatski zavod za zapošljavanje. Početkom naredne kalendarske godine podnesite u nadležnoj Poreznoj upravi zahtjev za povrat poreza. Prije toga kontaktirajte svojeg poslodavca da Vam na Vašu adresu pošalje obrazac PK-1 koji je potreban za podnošenje zahtjeva za povrat.
Foto: © sarymsakov.com - fotolia