Gotovo 74 posto žena ostat će nakon rastave, razdvojenosti ili udovstva samo i bez financijske pomoći. Zbog ovog je tema financija i snalaženja u financijama veoma je bitna.
Prema statističkim podacima financije su postale treća najvažnija stvar u životu žene. Na prvom mjestu nalazi se ljubav, a na drugom posao. Ako su financije treće po važnosti, zašto onda istraživanja govore da su od tri od pet siromašnih osoba žene? Zato što je to uistinu tako.
Žene (u prosjeku) zarađuju manje od muškaraca. Žene su u Hrvatskoj 20 posto manje plaćene od muškaraca, a više od 60 posto ih tvrdi da su u nalaženju posla rodno diskriminirane – pokazuje to znanstveno istraživanje.Ovo niti nije nekakva novost.
No, osim toga što manje zarađuju, njihovi liječnički troškovi su veći, dulje žive, suočavaju se s težim uvjetima u starosti i... čine većinu samohranih roditelja. Kad se sve ovo zbroji i spoji s nedovoljnim poznavanjem upravljanja novcem, to su sastojci onog što sociolozi nazivaju feminizacija siromaštva.
I gdje je tu dobra vijest? Mijenjamo se – na bolje. Statistike pokazuju sve bolje rezultate. Žene se sve više educiraju i uzimaju kontrolu nad svojim financijama u svoje ruke. Mnoge žene danas zarađuju solidne i redovne plaće. One koje to još ne čine (ali se spremaju na to) sve se više informiraju o vođenju računa o vlastitim financijama, koliko god one male bile. Informacije se sve više traže i od stručnjaka, a ako ste jedna od onih koje traže nekog tko će im pomoći za njihove specifične probleme, pronađite nekog tko će imati razumijevanja i tko će odvojiti vremena da vam pojasni vašu situaciju, a ne vas “otpiliti”. Pripazite i na to.
Jesmo li mi toliko drugačije od muškaraca kad govorimo o baratanju novcem? Jesmo li zagovaratelji teze da će tisuću kuna u muškom ili ženskom novčaniku vrijediti i postići jednako? Čini se da žene čine različite stvari s novcem i troše ih drugačije iz raznih razloga.
Ako ste svjesni da novac trošite “bez reda” i da vam i ne ide baš racionalno trošenje, već danas počnite raditi na sebi. Kontrolirajte se i pokušajte promijeniti navike lošeg shoppinga. Nemojte kupovati nešto samo zato što je na sniženju ili se isplati. Kupujte ono što vam je uistinu potrebno. Zvuči jednostavno, no mnoge od nas znaju da to i nije baš tako lako. Uskladite svoje financije s prioritetima u životu i prestanite trošiti više nego što imate, računajući da ćete to pokriti balansiranjem karticama i kreditima. Ako vam je potrebna pomoć, otiđite stručnjaku prije nego što se previše “ukopate” i više nemate izlaza. Počnite već danas!
Ako ste u dugovima u idućem članku objasnit ćemo vam kako se izvući iz njih.
Ako ste svjesni da novac trošite “bez reda”, već danas počnite raditi na sebi