Ovo su neke od najsnažnijih žena na svijetu. Od njih možemo puno naučiti

Snagu možemo pronaći jedna u drugoj, a ne jedna protiv druge

Ovo su neke od najsnažnijih žena na svijetu. Od njih možemo puno naučiti

Magazin Forbes svake godine objavljuje ljestvicu 100 najuspješnijih žena na svijetu. Na ovoj listi se nalaze žene iz svih zemalja, industrija i kultura - od filantropistice Melinde Gates do tenisačice Serene Williams. Sve ove žene imaju nešto zajedničko - koriste svoju moć i utjecaj kako bi promijenile svijet na bolje i stvorile dugotrajan učinak na društvo, kulturu i sustav.

Razna istraživanja su potvrdila da su žene "transformirajući" tip vođe. To znači da su one najčešće uzori koji pomažu drugima razviti vještine i motivirati ih. No, što možeš naučiti od najmoćnijih žena ovog svijeta?

Usudi se biti hrabra i odana svojim idealima


Sigurni smo da si već vidjela sliku na kojoj Angela Merker stoji iznad Donalda Trumpa na G7 summitu 2018. godine, stavljajući ga na njegovo mjesto. Iako je ova političarka uvijek bila suzdržana u svojim stavovima i mišljenjima u posljednje vrijeme je pokazala svoju odlučnost. 

"Ovo je lekcija koju su nas naučila dva svjetska rata. Svi moramo surađivati na internacionalnoj osnovi, moramo zagovarati, svađati se i boriti za naša uvjerenja više nego ikada", rekla je u jednom od svojih govora i dokazala da i u teškim vremenima neće popustiti stisak.


Osnaži druge žene

Iako sve od nas zagovaramo žensku dominaciju u mnogim poljima, često zaboravljamo da žene često najviše sputavaju jedna drugu. "Queen bee" sindrom je otkriven 1973. godine od strane psihologa na Sveučilištu u Michiganu. On je definiran potrebom žena da zauzmu autoritativni položaj i dominaciju u društvu drugih žena kako bi se dokazale muškarcima. 


Melinda Gates je prošle godine objavila plan u koji je uložila 170 milijuna dolara kako bi ojačala žensku ekonomsku dominaciju. "Kada se novac nalazi u rukama žena jednostavno je bolje uložen", izjavila je Gates. 


Cijeni važnost empatije i emocija


Ovaj svijet treba revoluciju u suosjećanju, a jedino žene to mogu pokrenuti. Muškarci jednostavno nemaju istu razinu emocionalne inteligencije i samosvjesnosti kao žene. Vođe koje mogu iskazati osjećaje i suosjećanje su najuspješniji i najvoljeniji. Jacinda Ardern, premijerka na Novom Zelandu, je u jednom od svojih prvih govora obećala da će biti "empatična, ali i snažna političarka". To je i dokazala svojim empatičnim i humanim režimom zbog kojeg je Novi Zeland prva država u kojoj se dobrobit stanovništva koristi kao mjerilo ekonomskog uspjeha.

Serena Williams je također progovorila o licemjernosti u svijetu. "Ako ja to mogu napraviti, mogu svi. Ja sam samo osoba koja će vas uvjeriti da možete biti što god želite ako radite za to."