Kriptovalute za neznalice

Što mislite hoće li kripto valute zaživjeti? Ulažete li i vi u njih?

Kriptovalute za neznalice

Jeste li već čuli za kriptovalute? To su digitalne ili virtualne valute koje postoje samo online i uz čiju pomoć se vrše kupovine preko interneta. Ako još uvijek niste sigurni o čemu se radi, slijedi nekoliko korisnih informacija o kriptovalutama za početnike.

Kriptovaluta je vrsta digitalnog novca koja djeluje na osnovi kriptografskih algoritama. Digitalni novac se pojavio 90-ih godina 20. stoljeća kada su mnoge računalne igre pružale mogućnost plaćanja digitalnim novcem kao što je Linden Dollar. Linden funkcionira kao prava valuta koji se može zamijeniti za valute poput eura ili dolara.

Da bi bili sigurni kako funkcionira takav način plaćanja, dobro je znati da baš kao kune ili eure, kriptovalute čuvate u posebnom pretincu na jednoj od web stranica koje pružaju takvu vrstu usluge. Svoj pretinac ili novčanik možete napuniti mijenjajući novac za bitcoin na internetu.

Bitcoin

Začetnikom popularne valute smatra se software developer Satoshi Nakamoto, čija je ideja bila stvoriti valutu s malim ili nikakvim transakcijskim troškovima, bez centralne vlasti i s mogućnošću elektroničkog prijenosa.

Njega ne izdaje nitko, stvoren je digitalno od strane zajednice gdje se svatko može učlaniti. Algoritam pomoću kojeg cijeli sustav djeluje ograničen je na 21 milijun bitcoinova. Jasno je kako svaki od njih ima veću vrijednost nego tradicionalna valuta, zbog čega je podijeljen na nekoliko manjih dijelova.

Bitcoin je poznat kao prvi oblik digitalnog novca koji djeluje prema kriptografskim algoritmima, gdje sve transakcije podrazumijevaju digitalne potpise. Budući da svi algoritmi koje koristi bitcoin uključuju jedan oblik kriptografije, može se reći kako je bitcoin prva kriptovaluta. Nakon što je ovakva vrsta plaćanja postala sve popularnija pojavile su se i druge varijante digitalne valute koje isto tako funkcioniraju prema kriptografskim valutama.

Jednostavnije rečeno uz pomoć virtualnog novca moguća su internetska plaćanja. Iako se trgovanjem na temelju bitcoina ne može tako lako zaraditi, poslovanje na ovaj način može biti profitabilno.

Pomoću bitcoin aparata koji djeluju po principu bankomata možete kupovati kao i zaraditi. Takvih je bankomata sve više, a sve zahvaljujući brojnim tvrtkama koje su uvele internetski način plaćanja za razne usluge.

Svima koji se žele okušati u ovakvoj vrsti plaćanja i koji pritom žele zaraditi savjetuje se da nikada ne kupuju Bitcoine odjednom. Umjesto toga bolje je da ulažu u manje iznose i kupuju po različitim cijenama. Važno je da ne ulažu svu ušteđevinu i da za automatiziranu kupnju i prodaju koriste Bitcoin tehnologiju i burzu.

Za uspjeh u digitalnom trgovanju važno je poznavati tržište te izdvojiti dovoljno vremena i truda. Dobro je biti svjestan da je gubitak novca još jedan dio trgovanja i na to treba uvijek biti spreman.

Pored toga što uz pomoć kriptovaluta možete plaćati na internetu, njima se trguje kao i svakom drugom valutom što znači da im vrijednost nije fiksna nego podložna promjenama.

Etherum

Etherum je blockchain platforma koja pruža mogućnost da se na njoj uspostave te iskoriste decentralizirane aplikacije koje izvršava blockchain tehnologija. Drugi naziv za Etherum je svjetsko računalo, budući da se brojne operacije izvršavaju istovremeno. Na takvom računalu ne postoji osoba koja ima ovlasti pomoću kojih bi mogla urediti, zaustaviti ili cenzurirati određene aplikacije.

Nakon što se pojavio Etherum krenule su rasprave o tome koja je glavna razlika u odnosu na Bitcoin. Bitcoin označava digitalnu valutu koja funkcionira na temelju blockchain tehnologije. Ovdje se tehnologija koristi samo za bilježenje transakcija među korisnicima, dok je Etherum dizajniran tako da bude fleksibilan i da se umjesto bilješki može upisati bilo kakav računalni kod.

Omogućuje korisnicima da slože vlastite operacije, što bi drugim riječima značilo da nije koncentriran samo na kriptovalute. Osnivači Gavin Wood, Jeffrey Wilcke i Gavin Wood počeli su raditi na blockchainu novije generacije s kojim su željeli ubaciti povjerenja lišenu platformu kada su u pitanju pametni ugovori.

Od mogućnosti koje pruža Ether najviše će koristi imati aplikacije koje pomažu koordinirati tržište razmjene usluga i dobara između korisnika. Poznato je da bitcoin omogućuje razmjenu novca bez uključivanja posrednika poput agencija ili banaka, dok bi Ether mogao imati još veći utjecaj. Cijeli postupak je zamišljen tako da se financijske interakcije mogu automatski izvršavati korištenjem određenog koda.

Etherum se ne mora primijeniti samo za financijske aplikacije, nego isto tako i za glasovanje, registre imovine i upravljanje. Odlučite li se za ovu kriptovalutu dobro je znati da se može trgovati preko posebnih burzi ili izravno. Najvećim burzama smatraju se Bittrex, Coinbase i Poloniex. Ne treba zaboraviti i na hrvatsku burzu kriptovaluta BitKonan. Na njoj se ne mogu kupiti Etheri, ali postoji mogućnost da se za dolare kupe Litecoini ili Bitcoini koji se potom mogu zamijeniti za Ethere.

Kod izravne trgovine kriptovalutom s osobom koja posjeduje kriptovalutu dogovorite se da ćete kupiti određenu količinu. Pritom se u trenutku transakcije uzima u obzir cijena na Coin Market Capu. Jednom kada potvrdite da ste spremni, prodavatelj vam pošalje Ethere koje ste kupili, a vi mu plaćate jednom od kriptovaluta kao što je fiat novac.

Pritom je važno paziti na novčanik koji upravlja jedinstvenom adresom gdje se nalazi kriptovaluta. Jednom kada složite novčanik ili wallet, na sigurno mjesto pohranite private key.

Monero

Monero je open – source kriptovaluta kreirana 2014. godine usmjerena prema decentralizaciji i privatnosti. U usporedbi s drugim kriptovalutama koje se smatraju klonom izvornog Bitcoina, Monero se oslanja na CryptoNote protokole koje je koristio Bytecoin.

Glavna razlika između Bitcoina i protokola kao što je CryptoNote je da je puno teže pratiti digitalne valute koje se oslanjaju na CryptoNote protokolu.

Litecoin

Nekadašnji zaposlenik Googla Charles Lee predstavio je krajem 2011. Litecoin kao P2P Internet valutu koja pruža mogućnost trenutnog te većinom besplatnog plaćanja. Litecoin je poznat kao globalna mreža plaćanja koja je u potpunosti decentralizirana.

Iako je sličan Bitcoinu, Litecoin pokazuje značajna tehnička poboljšanja kao što je veći dio transakcija koje se mogu odraditi za kratko vrijeme, a što utječe na smanjenje mogućih uskih grla. Isplate su četiri puta brže nego na Bitcoinu, a troškovi plaćanja skoro ni ne postoje.

Ripple (RTXP)

Ripple (RTXP) ili Ripple Transaction Protocol napravljen je na valuti poznatoj kao XRP i na distribuiranom open-source Internet protokolu. David Schwartz, Ryan Fugger i Authur Britto objavili su Ripple 2012. objašnjavajući da se radi o načinu plaćanja koji omogućava sigurne transakcije bez obzira na veličinu te bez naknade. Za Ripple se sve više odlučuju platne mreže i banke, a među poznatijima su Santander, UBS i UniCredit.

OneCoin – opasnost od prijevare

Na digitalnom se tržištu pojavljuju i druge digitalne valute kao što je OneCoin. Radi se o valuti koja ne predstavlja digitalni novac u skladu sa Zakonom o električnom novcu niti predstavlja uslugu plaćanja na temelju Zakona o platnom prometu.

Svi pravni subjekti koji izdaju ovakvu vrstu novca nisu pod nadzorom HNB-a, što znači da novčana sredstva uložena u određeni proizvod nemaju zaštitu sustava osiguranja depozita.

OneCoin kompanija je za kratko vrijeme postojanja prikupila preko 2 milijuna članova. Radi se o Multi Level Marketing kompaniji koja pored mogućnosti zarade predstavlja edukacije, investicije, platni sustav, rješenja za biznise, aplikacije, platni sustav i još puno toga. Sjedište kompanije je u Sofiji, a osnivač je dr. Ruja Ignatova.

Iako je registracija besplatna, ako se u roku 15 dana ne aktivira račun, slijedi suspenzija. Uplata iznosi 30 eura, ali neće vrijediti ako se ne kupi jedan od ponuđenih paketa gdje se dobije token kako za edukaciju o kriptovalutama tako i za plaćanje pomoću One Coin valute.

Iskustva su pokazala da se One Coin ne može iskoristiti osim ako se ne pronađe nekog tko je već korisnik i koji vam odluči zamijeniti u drugu valutu, čija je vrijednost određena tržištem na temelju ponude i potražnje.

Kao jedan od nedostataka spomenute valute navodi se što kompanija korisnicima omogućuje anonimnost, a zbog čega mnogi smatraju da bi se upravo takav način poslovanja mogao iskoristiti za sumnjive poslove. S druge strane dopuštaju da jedna osoba ima nekoliko računa. Ne treba zaboraviti da ne djeluju ni na jednom od tržišta kriptovaluta osim na svojoj adresi.

Rudarenje kriptovalutama

Usporedite li tradicionalne načine plaćanja, kod kriptovaluta se novac otkriva, a računala sudjeluju u postupku poznatiji kao rudarenje u zamjenu za kriptovalute. Svi koji se odluče na ovakav način plaćanja moraju pratiti transakcije kako bi se znalo koliko tko ima novaca, odnosno kolika je vrijednost u kriptovaluti.

U Bitcoinu ne postoji glavna institucija s računovodstvom pa je važno znati kako pratiti transakcije i cijelo vrijeme biti u tijeku s onim što se događa na tržištu. Ovdje se sve transakcije skupljaju i stavljaju u lanac blokova, a zadatak rudara je potvrditi i zapisati transakcije u General ledger ili glavnu knjigu.

Rudari uzimaju informacije koje se nalaze u bloku te primjenjuju potrebnu matematičku formulu pretvarajući važne informacije u niz brojeva i slojeva ili hash. Rudari tada dobiju vrijednost u kriptovaluti nakon čega se ažurira lanac blokova.

Rudarenje nije nimalo jednostavan zadatak jer osoba koja rudari pritom troši hardverske resurse potrebne za održavanje Bitcoin mreže, sinkronizaciju te procesuiranje transakcija. Bez rudara anonimno online plaćanje pomoću kriptovaluta ne bi bilo moguće.

Cijeli proces je osmišljen da izgleda kao decentralizirana mreža rudara gdje svi dobivaju te kooperativno upravljaju brojnim procesima kriptovaluta. Težina rudarenja se prilagođava snazi grafičke kartice korisnika kao i snazi procesora, što omogućuje postupak rudarenja i onima sa slabijim hardverom, budući da su grafičke kartice ipak najvažnije. Da bi rudarenje bilo uspješno potrebno je poznavati aktualne događaje i imati puno tehničkog znanja.

Za razliku od tradicionalnih valuta koje su se temeljile npr na zlatu, gdje se pretpostavljalo da ćete za 200 dolara dobiti određenu količinu zlata ili srebra, kod kriptovalute kao što je bitcoin, mjerilo nije zlato nego se sve oslanja na matematiku.

Tako je sve više onih koji odlučuju koristiti program koji djeluje na principu matematičke formule kojom se proizvodi digitalni novac, a koja je svima dostupna.

Prije nego odlučite pokušati raditi s digitalnim novcem, dobro je prije toga upoznati se s pravilima i dobro proučiti sve važne detalje te pripaziti na zaštitu računala. Kako je faza digitalnog novca tek uzela zamah mogu se očekivati i nove kriptovalute.

Preuzeto sa: Savjetnica.com