Karakteristike zlostavljanih žena – mit i istina

Projekt "Udari mene, a ne žene" skreće pozornost javnosti na potrebu zaštite zlostavljanih žena

Karakteristike zlostavljanih žena – mit i istina

U subotu u 17 sati u prizemlju City Centra One West u Zagrebu održava se središnje događanje projekta "Udari mene, a ne žene" kojim se želi skrenuti pozornost javnosti na potrebu zaštite zlostavljanih žena. Ova je kampanja organizirana u sklopu Avonovog tradicionalnog programa za borbu protiv nasilja nad ženama Speak Out Domestic Violence, a njeno je zaštitno lice boksač Stjepan Božić.

Sredstva se u okviru kampanje "Udari mene, a ne žene" prikupljaju prodajom posebne linije Avonovih proizvoda sa znakom beskonačnosti, a bit ćedonirana Udruzi za zaštitu obitelji U.Z.O.R. u Rijeci.

Duška Car Drljača, psihologinja  u Savjetovalištu i skloništu za žrtve obiteljskog nasilja Udruge U.Z.O.R., pripremila je osvrt na temu karakteristika zlostavljanih žena:

Kao psihologinja u skloništu i savjetovalištu za žrtve obiteljskog nasilja vrlo često se susrećem s pitanjem koje su to karakteristike zlostavljanih žena. Jesu li to slabije obrazovane žene? Mlađe žene? Starije? Žene iz ruralnih područja? Kako unaprijed znati koje su žene u većem riziku da budu zlostavljane? Koliko god svima bilo jednostavnije imati unaprijed definirane kriterije po kojima možemo prepoznati takvu ženu, činjenica je da takvi kriteriji ne postoje. Žrtvom obiteljskog nasilja može postati svaka žena, bez obzira na dob, stupanj obrazovanja ili neke druge karakteristike. Navedeno pokazuju podaci u svijetu i u Hrvatskoj, a tako se pokazalo i u dosadašnjih pet godina rada Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja u Rijeci.Podaci istraživanja pokazuju da je 21% žena u Hrvatskoj doživjelo fizičko nasilje od partnera ili bivšeg partnera, 29% žena ima prijateljicu koja je žrtva nasilja te je čak 36% žena svjedočilo kada je majka bila žrtva očeva nasilja. 17% žena je doživjelo silovanje ili pokušaj silovanja. Lakše je za razumjeti kada se kaže da je najmanje svaka peta žena doživjela fizičko nasilje od  partnera ili bivšeg partnera. Međutim, zlostavljana žena često će, kao posljedicu svega što joj se događa, podcjenjivati vlastite sposobnosti, vjerovati da joj nitko ne može pomoći, postati socijalno izolirana, dugo trpjeti patnju i frustraciju, podcjenjivati prijetnju i opasnost u kojoj se nalazi, vjerovati da je sama kriva za nasilje...Bitno je da žena zna da se ima gdje obratiti za pomoć, da zna da postoje stručnjaci koji rade posebno sa žrtvama nasilja u obitelji. U takvom radu naglasak je na povjerljivosti, poštivanju žrtve i njezina iskustva, njezinoj zaštiti i sigurnosti.

Primjerice, na besplatnom SOS telefonu Savjetovališta i skloništa za žrtve obiteljskog nasilja Udruge za zaštitu obitelji - Rijeka 0800 333 883 žena može u svako doba dana dobiti podršku i pomoć stručne osobe, psihologinje ili socijalne radnice.


Duška Car Drljača, psihologinja  u Savjetovalištu i skloništu za žrtve obiteljskog nasilja
Udruga za zaštitu obitelji – Rijeka U.Z.O.R.