Sljedeći puta kada sami sebi kažete da ćete spavati kada umrete, imajte na umu da će vas manjak sna upravo k tom vječnom snu dovesti još brže. Naime, manjak sna i besane noći ozbiljno narušavaju zdravlje i ubojica su produktivnosti tijekom dana.
Žrtvovanje sna kako bi se obavio određeni posao, vrlo brzo dolazi na naplatu. Loše raspoloženje, manjak koncentracije, te općenito nemogućnost mozga da obavlja mislene zadatke na većoj razini samo su neki od prvih simptoma, a mogu se osjećati danima. Osobe koje su pripite bolje mogu obavljati zadatke od osoba koje nekoliko dana zaredom ne spavaju dovoljno.
Čišćenje mozga od toksina
Već je odavno poznato da je mozgu, pa prema tome i cijelom tijelu, potreban san kako bi mogao normalno funkcionirati i obavljati sve zadatke. Novija su istraživanja pokazala još nešto: mozak tijekom sna čisti svoje stanice od toksičnih proteina koji su nusproizvod neuronske aktivnosti kada smo budni. Mozak ih može ukloniti samo ako spavamo, što znači da manjak sna onemogućava čišćenje mozga od toksina, što pak smanjuje sposobnost razmišljanja i funkcioniranja na potrebnoj razini.
San i zdravlje
Manjak sna smanjuje funkciju mozga, te usporava mogućnost za procesuiranje informacija i rješavanje problema, ubija kreativnost, a povećava razine stresa i razine emocija. Manjak sna povezan je i s raznim zdravstvenim problemima kao što su srčani i moždani udar, dijabetes tipa 2 i pretilost. Zbog povećanja razina stresa proizvodi se hormon kortizol koji ima negativan utjecaj na imunitet, vizualno nas čini starijima jer trga stanice kolagena. Manjak sna može uzrokovati hormonalne poremećaje, što može utjecati i na muški i na ženski reproduktivni sustav.
Higijena sna
U SAD-u je provedeno istraživanje nad više od milijun osoba, koje je pokazalo da se više od 90 posto iznimno uspješnih poslovnih osoba koristi emocionalnom inteligencijom. Te osobe imaju vještinu razumijevanja i upotrebe emocija u svoju korist, a dobra higijena sna je jedna od najvažnijih oruđa za njeno uspješno primjenivanje. Osobe koje imaju iznimno visoku emocionalnu inteligenciju znaju da nije ključna samo dužina sna nego i njegova kvaliteta. Kada obaveze onemogućuju dovoljnu dužinu sna, vrlo je važna kvaliteta sna kroz higijenu sna.
- Prvenstveno vrlo je važno smanjiti unos kofeina, posebice u popodnevnim satima.
- Također, potrebno je smanjiti unos alkohola, te jesti laganu hranu u večernjim satima, jer sve to može utjecati na kvalitetu sna.
- Zaboravite na tablete za spavanje, naučite meditativne vježbe disanja i opuštanja.
- Izbjegavajte plavo svjetlo u noćnim satima – svjetlo televizora, mobitela, kompjutera, jer ono sprečava proizvodnju hormona melatonina, potrebnog za opuštanje i regulaciju sna.
- Prestanite raditi barem dva sata prije nego što trebate ići spavati. Iskoristite to vrijeme za opuštanje. Lakše ćete zaspati.
- Probudite se svaki dan u isto vrijeme uključujući vikende, kako ne biste poremetili cirkadijalni ritam.
- Eliminirajte faktore koji vam ometaju san, ako je to ikako moguće, ili ih barem smanjite na najmanju moguću mjeru.
- I na kraju, činjenica ostaje da ne trebaju sve osobe istu količinu sna. Nekima je dovoljno sedam sati, a nekima devet. Važno je da poznate svoje tijelo i omogućite mu što kvalitetniji san kako vaše dnevne poslovne i privatne osobe ne bi trpjele.