Kućne financije ili budžet i način na koji se on zarađuje, raspoređuje i troši, često su glavni razlog svađa u dugogodišnjim vezama ili brakovima. Čak su i istraživanja pokazala da su financije jedan od glavnih razloga ozbiljnih problema i raspada veza i brakova.
Nije samo problem nestašica, odnosno premalo novčanih sredstva u budžetu, čini se da je način njihovog trošenja mnogo veći problem.
Naime, o načinu raspolaganja novcem, kao i brojne druge stvari uče se ponajprije u obitelji, dok ostatak proizlazi iz vlastitih iskustava, što se svakako prenosi u vezu i brak, a to znači da se vrlo često upravo načini raspolaganja novcem razlikuju među partnerima.
I dok upravo navike raspolaganja novcem najčešće proizvode tenzije među partnerima, one mogu, gledane kroz drukčije svjetlo, biti način da se partneri još bolje upoznaju, pronađu kompromis, pa i s tim iskustvom prevladaju neke od najtežih životnih problema.
Kompromis i promjena
Prije svega, kada je riječ o trošenju novaca, nije stvar u tome tko je u pravu a tko je u krivu, nego je stvar da se postigne razumijevanje i u konačnici kompromis za trošenje novaca. Naime, ako i partner prizna da je pogriješio, odnosno da ste vi u pravu, to u konačnici ne rješava problem ako se kasnije nastavlja po starom. Potreban je kompromis i promjena.
Postoje različite situacije, od toga da jedan partner troši previše i bez razmišljanja, do toga da je partner previše restriktivan. No, kao što biva, iza svih naših odluka i postupaka stoji motivacija.
Razumijevanje ponašanja
Ako zaista želite razumjeti svojeg partnera i njegove navike trošenja, pa tako i on vas, morate ga pitati: „Koji je tvoj najveći strah?“ i „Što ti je važnije u životu imati?“
Naime, možda je vaš partner odrastao s mnogo većim kućnim budžetom nego ga vi imate, pa ima naviku trošiti bez razmišljanja imali dovoljno novaca ili ne. Ili je odrastao uz neodgovorne roditelje, pa je financijska sigurnost oduvijek bila dio njegove svakodnevice. Postoji bezbroj primjera…
Ma koji bio razlog, upravo u naučenim obrascima ponašanja kriju se pravi razlozi, ali i način da se dođe do kompromisa.
Pronađite zlatnu sredinu
Sada kada ste pronašli razumijevanje i empatiju jedan za drugog, vrijeme je da pronađete kompromis. Bez njega, razumijevanje neće imati učinka ili drugoročni uspjeh kakvom se nadate. Ako ste oboje rastrošni, kompromis je da počnete trošiti manje i pronađete određene načine štednje. Ako je pak jedan od vas rastrošan, a drugi (pre)šparan, potrebno je pronaći kompromis također na sredini, da oboje budete sretni i financijski sigurni.
Važno je da taj kompromis bude u skladu s vašim financijskim mogućnostima, da bude razuman i da se pronađe neka zlatna sredina, među određenim krajnostima. Bilo kakvi ekstremi s bilo koje strane neće uroditi plodom.
Također, vrlo je važno odrediti ciljeve koje želite postići s novim novčanim menadžmentom. Svakako, cilj treba biti realan, treba biti želja oba partnera, bez obzira o čemu je riječ – štednji, ulaganju, kupovini…
Nije cilj da nakon nekog vremena počnete osjećati gnjev i otpor prema partneru i načinu raspolaganja novcem jer vam se želje i ciljevi ne poklapaju ili su vam nametnuti.
Želimo Vam sreću u pronalaženju kompromisa i sretniju financijsku budućnost!
Oboje morate postignuti konsenzus oko zajedničkih ciljeva i raspoređivanja novčanih sredstva