Kako održati dobru prezentaciju

Kako održati dobru prezentaciju

Vaš nadređeni vam je onako usput rekao da će te upravo vi prezentirati klijentu najnoviju poslovnu ideju. Oblijeva vas znoj i koljena vam klecaju? Dajemo vam nekoliko savjeta kako održati dobru prezentaciju.


1. Dobra priprema

Kvalitetna priprema je ključ svakog uspješno obavljenog posla. Prije nego krenete na osmišljavanje same prezentacije, morate se opskrbiti svim potrebnim informacijama. Pri tome je važno naglasiti da se ne trebate bojati pitati ono što ne znate. Bolje da pitate, nego da uprskate stvar kad je već sve gotovo. Od kolega koji bolje poznaju tematiku ili imaju više iskustva od vas izvucite sve detalje koji su vam potrebni kako bi dobro odradili dati vam posao.


2. Prezentacija treba imati  glavu i rep!

U osmišljavanju same prezentacije posebnu pozornost dajte njezinoj formi. Na samom početku prezentacije se predstavite i recite koja je vaša uloga u poslu koji prezentirate. To je posebno važno ako su vaši slušatelji ljudi koje ne poznajete od prije. Vaša prezentacija mora imati uvod u temu, gdje ćete slušatelja upoznati s onim o čemu ćete govoriti i na taj način ga uvesti u temu. U središnjem dijelu ćete govoriti o samoj srži vaše teme pa mu pridajte posebnu važnost. Na kraju prezentacije zaključite sa rečenicom, dvije, te dajte mogućnost komunikacije. To znači da slušateljima obavezno trebate dati mogućnost da postave pitanja ako im nešto nije bilo jasno ili žele više doznati o temi. Priprema za prezentaciju o kojoj se prije govorilo je ključna za ovaj dio. Nemojte si dopustiti da ne znate odgovor na postavljeno pitanje, ili da netko drugi treba odgovarati umjesto vas.


3. Vježbajte

Kada ste na papiru osmislili svoju prezentaciju, trebate je uvježbati. To nipošto ne znači da morate napamet naučiti ono što ste stavili na papir. Najbolje je da napravite mali podsjetnik o najvažnijim detaljima prezentacije i na temelju toga uvježbate svoj govor. Poanta je u tome da prezentacija mora izgledati poput razgovora, iako govorite samo vi. Zbog toga je potrebno vježbati. Vježbajte pred svojim prijateljima, ukućanima ili pred ogledalom. Vježbajte tako dugo dok niste zadovoljni iznesenim.


4. Pazite na vrijeme

Uspješna prezentacija je ona koja slušatelja informira o najvažnijim detaljima prezentiranog materijala, a nije mu ni u nijednom trenutku naporna ili dosadna. To znači da treba pogoditi pravo vrijeme trajanja, kako prezentacija ne bi bila prekratka i preškrta informacijama, ili s druge strane toliko duga i opširna da slušatelj na kraju ni ne zna o čemu je slušao. Istraživanja pokazuju da je najefikasnije prvih 15 minuta nekog predavanja, jer sve iznad toga je «pucanje u prazno» zbog toga što slušatelju pada koncentracija.

5. Pripazite na držanje tijela

Držanje tijela puno govori o nama samima. Izbjegnite poze kao što su vrpoljenje na mjestu, nervozno ispreplitanje prstiju ili naslanjanje na stol. Ovo su samo neki primjeri kojima svom slušatelju dajete do znanja da ste nervozni odnosno nezainteresirani za temu o kojoj govorite. Zauzmite odlučan stav i na taj način pokažite da ovladavate temom o kojoj govorite. Postoje mnoga istraživanja o tome što naše držanje govori o nama. Proučite malo ta istraživanja i izbjegnite neugodne situacije.


6. Odaberite prikladnu odjeću

Ništa osim vaše teme ne smije zaokupljati pažnju vaših slušatelja, pa tako ni vaša odjeća. U obzir dolazi neupadljiva odjeća kao što je neki lijepi kostim sa pripadajućom košuljom. Izbjegavajte dekoltirane majice, kratke suknje, visoke potpetice, velik nakit… zapravo bilo što čime možete izazvati odvraćenost od teme prezentacije. Uredska moda je još uvijek više klasična nego moderna, ali i tu postoje razne mogućnosti. Ako na primjer imate crno odijelo, možete ga upotpuniti nekim zanimljivim detaljem, ali nemojte pretjerati. Ključ je u umjerenosti!


7. Opustite se!

Nastojite biti što opušteniji. Vaš sugovornik će znati ako ste živčani, iako to nije sramota, pogotovo ako to radite prvi put. Dobro odrađena priprema će vam uliti samopouzdanje koje trebate jer ipak je vaša prezentacija samo kruna prethodno kvalitetno obavljenog posla.
Ako vam se i desi neki manji propust nemojte dopustiti da vas to pokoleba. Nastavite dalje i  do kraja obavite posao!