Generacija Next nova je komunikacijska platforma Hrvatskog Telekoma koja objedinjuje sve projekte kompanije koji pomažu pripremiti Hrvatsku za novi val tehnoloških promjena. Uz konkretan doprinos HT-a popularizaciji STEM vještina i tehnologije u svim segmentima života, Generacija Next pratit će najnovije trendove i projekte kompanije u području sigurnosti na internetu te ulaganja u hrvatsku kulturu.
U sklopu Generacije Next predstavljeni su i pobjednici donacijskog natječaja Hrvatskog Telekoma kojim kompanija kontinuirano nagrađuje i podržava najbolje STEM projekte u Hrvatskoj. Ukupan iznos donacije u vrijednosti od 700.000 kuna ove je godine podijeljen u tri kategorije - Edukacija mladih, Edukacija učitelja, te Inovacije.
Dobitnik u kategoriji Edukacija mladih je projekt pod nazivom „HT Campus“ Astronomskog društva Višnjan, u kategoriji Edukacija učitelja/profesora donirano je Institutu za razvoj i inovativnost mladih za projekt ”Napredne Internet of Things tehnologije (IoT) u hrvatskim školama”, a u kategoriji Inovacije najboljim je proglašen projekt Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu “Prva hrvatska punionica vodika”.
„Dolazi novi val tehnoloških promjena. Generacija Next ulaže u ljude koji su spremni iskoristiti prilike koje novo vrijeme donosi. To znači da uključujemo mlade u STEM projekte koji mijenjaju društvo te pomažu njihovom razvoju i budućim karijerama. Podržanim projektima u sklopu donacijskog natječaja i ove ćemo godine povećati broj učenika i studenata educiranih za korištenje suvremenih tehnologija, no ove godine usmjerili smo se i na edukaciju mentora kako bi se znanje dalje prenosilo”, istaknuo je Boris Drilo, član Uprave i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije HT-a.
Edukacija o naprednim IoT tehnologijama za 100 mentora i 800 djece
Pokretač projekta „Napredne IoT u hrvatskim školama“ je udruga Institut za razvoj i inovativnost mladih. Kroz IoT projekt educirat će se 100 učitelja i mentora za rad s IoT tehnologijama, koji će stečena znanja prenijeti na 800 djece diljem Hrvatske.
„Drago mi je da je HT drugu godinu za redom prepoznao važnost našeg projekta. Uz njihovu financijsku potporu, kao i kroz potporu HT-ovih edukatora, moći ćemo 'Napredne IoT u hrvatskim školama' dignuti na novu razinu. IoT je najbrže rastuća internet tehnologija današnjice, a njezinim uvođenjem u školstvo omogućavamo učiteljima i učenicima da prate svjetske trendove u korištenju edukacijskih i industrijskih tehnologija“, istaknula je Rujana Bakić, suosnivačica i glavna tajnica Instituta za razvoj i inovativnost mladih.
Uz izradu 20 besplatnih edukacijskih materijala, učenicima i mentorima bit će donirana oprema koja omogućuje edukaciju i direktnu primjenu IoT tehnologija u praksi. U sklopu projekta održat će se dva kreativna natječaja te jedan veliki kolaboracijski projekt čiji će cilj biti izrađivanje mjerača atmosferskih uvjeta koji će stanje prikazivati u realnom vremenu.
Prva hrvatska punionica vodika za čišći transport u gradovima
Motivirani Pariškim sporazumom o promjeni klime, studenti i njihovi mentori s Fakulteta strojarstva i brodogradnje osnovali su projekt „Prva hrvatska punionica vodika“. Projekt se zasniva na ekološkom rješenju korištenja Sunčeve energije za proizvodnju alternativnog goriva, odnosno vodika za čišći transport čime će se smanjiti zagađenje zraka i unaprijediti kvaliteta života u gradovima. Na taj način se zaokružuje sustav korištenja vodikovih tehnologija bez popratnih štetnih plinova.
„Jako sam sretna što se Fakultet strojarstva i brodogradnje našao u ovom priznatom društvu stručnjaka koji potiču razvoj STEM-a u Hrvatskoj. Zahvaljujući HT-ovoj donaciji, Hrvatska će postati bogatija za vlastiti inovativni sustav koji povezuje proizvodnju, pohranu i distribuciju vodika. Ovakve tehnologije spadaju u 7 ključnih tehnologija 21. stoljeća te je iznimno važno da se na vrijeme razvijaju, ali i prihvate i uvrste u energetsku strategiju RH“, istaknula je Ankica Kovač, voditeljica projekta „Prva hrvatska punionica vodika“.
HT Campus za realizaciju potencijala mladih stručnjaka
„HT Campus“ nastavak je prošlogodišnjeg projekta Astronomskog društva Višnjan kojim će se obnoviti Laboratorij za robotiku i napredne tehnologije (LRNT) gdje će se moći izvoditi vježbe i projekti u području tehničke kulture, robotike, senzorike, automatizacije, elektronike i fizike. Time će Astronomsko društvo Višnjan biti opremljeno za provođenje kompleksnih interdisciplinarnih učeničkih projekata iz STEM područja.
„Jedan od noviteta na koje smo jako ponosni je što će se nakon niza godina edukacijski proces odvijati kroz cijelu godinu, a ne samo u ljetnim mjesecima. Ove godine u planu nam je u projekt uključiti ukupno 725 učenika i pokazati im da postoji jedan svijet u kojem postoji drugi način komunikacije, u kojem se znanje, rad, sposobnosti, inventivnost posebno cijene“, naglasio je Korado Korlević, osnivač Astronomskog društva Višnjan.
Više informacija se nalazi na Generacija Next