Šefova nema u blizini (a nije baš da ih je i briga što radite), posao bi baš mogao i pričekati ili ga nema, a vi ne znate ni sami što bi sa sobom. Već ste 100 puta otvorili sve naslovnice portala, pročitali sve nove vijesti, najmanje desetak puta odigrali omiljenu igricu (koja vam već - btw. ide na živce), prelistali omiljene forume, pročitali blogove, razmijenili novosti sa prijateljima na Facebooku, čuli se sa svom rodbinom i prijateljima telefonom, vidjeli stanje na burzi i sl., ali opet vam do kraja radnog vremena treba još nekoliko sati. Kako izdržati?
Dosada je gora od preopterećenosti
Dosada na poslu (očito) ubija efektivnost rada, a dosadu na poslu mnogi smatraju pravom bolešću koja nije ništa manje opasna od fenomena preopterećenja. Mnogi radnici zapravo tijekom cijelih radnih dana simuliraju rad, ostaju duže na poslu, a zapravo ne rade ništa, jer su uvidjeli da je forma u mnogim tvrtkama važnija od sadržaja. No, ipak na stranu sa takvima, dosada na poslu izaziva frustraciju i depresiju. Autor knjige "They are seriously underchallenged" Peter Werder, navodi da su tijekom pisanja njegove knjige otkrili da 15% uposlenika u samo jedenoj kompaniji pati od dosade što ih čak više izmori nego da su radili čitav dan i doprinosili efikasnom poslovanju.
Dosada se najčešće događa ili zbog toga što nemate što raditi ili ste prerasli posao koji obavljate. Ukoliko nemate što raditi, zanimaciju na poslu si trebate potražiti sami, no ukoliko ste prerasli posao, znači da vas on više ne ispunjava, jer ste ga u potpunosti svladali i obavljate ga rutinski. Kod oba slučaja dobro bi bilo uzeti vrijeme dosade za donošenje važnih odluka.
Što učiniti?
Ukoliko imate puno iskustva u nekom području - krenite pisati - ponudite svoju ekspertizu stručnim časopisima ili portalima koji će vrlo vjerojatno prihvatiti suradnju. Kolege će vas prihvaćati kao stručnjaka, osjećati ćete se korisnije na radnom mjestu, a i samopouzdanje će vam porasti. Svoje dragocjeno iskustvo uvijek možete podijeliti sa kolegama (ako su zainteresirani, a vjerojatnije će biti da nisu). Možete tražiti šefa da vam da dodatnog posla ili si ga sami pronaći.
Imate li toliko puno sati slobodnog vremena, stignete razmišljati o pokretanju vlasitog poslovanja, vremena imate na pretek, pa možete sastavljati poslovne planove, surfati internetom u potrazi za sličnim iskustvima, konkurencijom i sl. Ujedno možete posjetiti stranice za traženje novoga ili dopunskog zaposlenja.
Vrijeme dosade možete iskoristiti za preuređenje ureda, razmještaj, bacanje nepotrebnih papira i organizaciju ili čišćenje računala. Pravo vrijeme je za organiziranje dokumenata, brisanje onih koji vam nisu potrebni i izradu obaveznog back upa.
Dosadne sate možete skratiti čitajući omiljene knjige, učeći strane jezike ili pohađanjem nekih sličnih on-line tečajeva. Ako vam je toliko dosadno da ne možete izdržati više niti dana na poslu, a materijalne prilike vas ne tjeraju na to - dajte otkaz i pokušajte se pronaći na drugome mjestu.
Posao u nekim tvrtkama toliko je usporen da vam već prije gableca na poslu postane - nesnosno dosadno