Kriza, kriza, kriza! Božić, naime, samo što nije došao, kao i Nova godina uostalom, i zadnja stvar koju želimo da nam obilježi blagdane jest - financijska kriza.
Ipak, nema smisla zatvarati oči i praviti se da je situacija idealna. Blagdani će proći, a račun na kartici, minus u banci... sve će ostati. Zato ne bi bilo na odmet da dva puta razmislite o tome koliko ste spremni potrošiti u predstojećim danima, a ako vam “raskošni, ali low budget blagdani” zvuče primamljivo, čitajte dalje. Naime, dio svoje čarolije s nama su odlučile podijeliti dame, od kojih svaka u svom poslu “razvaljuje”, te će nam svojim savjetima, idejama i kreativnim poticajem pomoći da preživimo blagdane koliko-toliko netaknutih bankovnih računa.
Apsolutna vladarica domaće kulinarske scene Ana Ugarković tako nam je otkrila nekoliko recepata od kojih bi vaši ukućani i neizbježni gosti trebali “zinuti”; nešto za večeru za Badnjak, nešto za božićni ručak, a nešto za jedinstveni novogodišnji tulum. Sestre Morana Saračević i Martina Čičko Karapetrić, odnosno kreativni dvojac modnog ateliera Boudoir, s nama su podijelile nekoliko ideja kako i bez skupog shoppinga zavrtjeti glave na božićnom domjenku ili u novogodišnjoj noći.
Mnoge će si žene u sljedećih nekoliko dana priuštiti pokoji kozmetički tretman kako bi u Novu godinu ušle njegovane i lijepe, no za sve one koje trenutno nisu spremne na taj poveći izdatak - tu su savjeti poznate zagrebačke kozmetičarke Manuele Šapro. Ona nam je ovom prilikom ponudila nekoliko domaćih recepata za maske, hidratantne pripravke i smjese - koje sve redom dolaze iz kućne radinosti , a koje će nam pomoći da zaista blistamo dok čekamo da otkuca ponoć.
I za kraj; čarobnoj ekipi pridružila se i Jadranka Bastajić Yaya, koja nam je ovom prilikom ustupila svoj drugi talent (prvi je, zaključujete, pjevanje). Yaya je, naime, poznata po kreativnoj crti, pa, osim za slikanje i dizajniranje nakita, ona “ima oko” i za uređenje interijera.
A budući da većina nas u blagdanskoj atmosferi prvenstveno želi uživati u svom domu, Yayini će nam savjeti - kako dom ukrasiti jeftino, a efektno - bez sumnje dobro doći.
Manuela Šapro
Zablistajte uz pomoć ‘preparata iz smočnice’
“Iako smo svjesni da ‘preparatima iz smočnice’ ne možemo parirati vrhunskim tretmanima u kozmetičkom salonu, ipak možemo u najluđoj noći zablistati primjenjujući nekoliko trikova. Njima ćemo barem privremeno zakamuflirati umor, nečistu kožu, podočnjake...”
Piling na bazi mekinja odlično veže nečistoće s površine kože, a poznat je po visokom sadržaju vitamina iz B skupine neophodnih za pravilan rad i metabolizam stanica kože.
1. KORAK Dvije žličice mekinja pomiješajte s toplim punomasnim mlijekom tako da dobijete homogenu meku smjesu.
2. KORAK Nanesite piling na očišćeno i vlažno lice te ostavite nekoliko minuta. P
otom ga laganim kružnim pokretima izljuštite, a ostatak odstranite toplom prokuhanom vodom.
3. KORAK Lice pređite tonikom i nanesite hidratantnu kremu.
Ovo je brza, ali i vrlo efektna maska koja u trenu osvježava suho i umorno lice. Koža je nakon nanošenja vidno svjetlija i svježija.
1. KORAK Zgnječite jednu bananu te je u debljem sloju nanesite na lice i na područje oko očiju. Ostavite da djeluje 15 do 20 minuta.
2. KORAK Masku nježno odstranite s prokuhanom vodom i dobro posušite lice.
3. KORAK Nanesite obavezno tonik i hranjivu ili hidratantnu kremu.
Ova maska zbog bogatstva omega masnih kiselina, većine vitamina B skupine, minerala Cu, Zn, Mg, Si te E vitamina, ali i drugih vitamina kojih je med pun, izvanredno hrani suhu i oštećenu kožu, popravlja joj strukturu i čini je mekom i nježnom.
1. KORAK Jednu žličicu meda, jedan žutanjak i jednu žličicu maslinovog ulja dobro promiješajte tako da se sve sjedini te nanesite na čisto lice. Držite oko 15-ak minuta.
2. KORAK Isperite masku toplim čajem od lipe.
PILING ZA MASNU I MJEŠOVITU KOŽU
1. KORAK Dvije žličice mekinja prelijte toplom prokuhanom vodom te pustite da odstoji jednu minutu.
2. KORAK Nanesite po cijelom (vlažnom) licu u debelom sloju, izuzev područja oko očiju i ostavite nekoliko minuta da odstoji.
3. KORAK Piling izljuštite kružnim pokretima, a ostatak odstranite toplim čajem od kadulje koji će smiriti upalne procese koji su često prisutni kod masne kože.
MASKA ZA MASNU I MJEŠOVITU KOŽU br. 1
- Ova maska dubinski čisti i stišće proširene pore.
1. KORAK Pola svježeg kvasca smrvite u toploj vodi i ostavite nekoliko minuta da nabubri.
2. KORAK Masku nanesite čistim, mekim kistom i ostavite da djeluje oko 20 minuta.
3. KORAK Nakon najviše deset minuta odstraniti masku s prokuhanom, mlakom vodom ili čajem od lavande ili kadulje.
MASKA ZA MASNU I MJEŠOVITU KOŽU br. 2
Zbog svježeg kravljeg sira koji čisti, hidratizira, umiruje, i osvježava kožu i limuna, koji posvjetljuje tamne mrljice od akni, ova maska često može biti spasonosna.
1. KORAK Jednu žličicu kravljeg sira pomiješati s jednom žličicom meda i malo limunova soka u glatku smjesu.
2. KORAK Masku nanijeti u tankom sloju i paziti da ne uđe u oči.
2. KORAK Nakon najviše 10 minuta odstraniti masku s prokuhanom, mlakom vodom ili čajem od lavande ili kadulje.
Jadranka Bastajić
Pecite ukrase za bor, slikajte, modelirajte
“Danas kada nam se na svakom koraku nešto nudi kao da nas prisliljavaju da trošimo, ne bi bilo na odmet prisjetiti se vremena kada nije bilo baš tako. Kada je bio dovoljan bilo kakav znak pažnje, pa makar u obliku naranče. Zato sam odlučila ove godine ljude oko sebe darivati simbolički i prilagoditi se ekonomskoj recesiji. Svi razmišljaju o tome kako da promjene stil života i počnu manje trošiti, pa ne znam zašto ne bismo počeli s Božićem. Nema razloga da oskudijevamo u atmosferi, potrebno je samo da si damo malo više truda i ponovno upregnemo kreativni dio mozga te stvorimo sami svoj blagdanski ugođaj - od nule. Nadam se da će vam neki od mojih savjeta pomoći.”
Kada jednom kupite kalupe u obliku anđela, zvijezda, jela... od njih svake godine možete raditi nove ukrase, drugih boja i materijala. Ja ih najčešće potražim također u Hobi centru, ali ima ih i u drugim trgovinama. No, ne bi bilo loše da ih ne kupujete u zadnji tren prije Božića jer u ovo vrijeme ih već može nestati s polica. Dakle, stvar je vrlo jednostavna, a može biti i zabavna, pa i terapeutska; u kalupe izlijte gips (onaj najobičniji je ujedno i najjeftiniji) i napravite svoje ukrase za bor, za zid, za vrata, za prozore... Najjeftinija verzija je da ih pofarbate s temperama koje maznete klincima, a potom polakirate sa svojim bezbojnim lakom za nokte kako bi izgledalo efektnije. Druga verzija je da kupite akrilne boje, koje također nisu skupe, a od njih će ukrasi također izgledati jako efektno, primjerice u crvenoj, zlatnoj ili srebrnoj boji. U izradi vam mogu pomoći djeca koja mogu bojati ukrase.
DIZAJNIRAJTE SVOJ ADVENTSKI VIJENAC
Adventski vijenac, ako imate malo vremena, živaca i mašte, može vas koštati malo i može izgledati točno onako kako ste zamislili. Moj prijedlog je da prazne kolutove od pruća ili mahovine potražite na tržnici (može i u cvjećarni), a potom da se bacite na potragu za detaljima kojima ga želite ukrasiti. Ja obično potražim sve što trebam po Hobi (art) centrima, a zgodno uvijek izgledaju razni ukrasi od pliša ili keramike, naravno upotpunjeni sa svijećama - zlatnim, srebrnim, crvenim... koje god boje želite. Na vijenac ih potom možete učvrstit pribadačom, ljepilom ili silikonom, a meni su uvijek slađi sitniji ukrasi. Oni su uvijek i jeftiniji. Razni ukrasi, buketići i detalji često se mogu naći i na Splavnici na Dolcu, stoga ako živite u Zagrebu - krenite u potragu.
Iako zvuči banalno i zapravo se radi o “vrtićkoj fori”, pahuljice od papira mogu biti jako lijepa i jednostavna dekoracija. One se izrezuju od bijelog A4 papira tako da se papir preklopi, škarama se izreže na pravim mjestima, a kada papir rastvorite imate veliku pahuljicu koju možete staviti na prozor ili ispod neke svijeće, vijenca, pladnja s kolačima... Ista stvar se može napraviti i sa salvetama u boji ili pak tu istu pahuljicu možete iskoristiti kao šablonu da na prozoru sprejem oslikate pahuljice. Jednostavno i efektno.
DEKORIRAJTE SUHIM VOĆEM, AGRUMIMA, BADEMIMA...
Suhe šljive, smokve i drugo suho voće u zdjelicama ukrašeno s lovorovim listom vašem domu može dodati pravu dozu blagdanskog ambijenta i djelovati jako dekorativno. Također lijepo izgledaju, a istodobno su i ukusni, arancini, orašasti plodovi te agrumi od kojih klementine mogu zamirisati cijeli prostor. Ionako djecu danas trpamo gomilom nezdrave hrane, zbog čega ne bi bilo loše da im ove godine ponudimo malo zdraviju varijantu koja nije puna umjetnih boja i aditiva, a našem domu može dati jedan poseban šarm.
PRISJETITE SE DEKORACIJA IZ SVOG DJETINJSTVA
Nekada se za jelu nisu prodavale dizajnerske kuglice, niti je
postajao takav izbor dekoracija. Naše mame i bake same su izrađivale
ukrase i zapravo nema razloga da isto ne probamo i mi. Stoga je moj
prijedlog - dok pečete kolače, pecite i ukrase. Od tijesta ih možete
izrađivati vi, vaša djeca, prijatelji... Potom ih samo morate pofarbati
i pustiti jedan dan da se osuše. Isto možete raditi i od glinamola,
samo ih ne morate peći. Nekada su na borovima visili i orasi te razni
ukrasi od papira, dakle jedno jeftinije od drugog. Papir možete zapravo
iskoristiti na više načina, pa je dobro rješenje uvijek kaširanje. Krep
papir je odličan za modeliranje svega i svačega, a možete ga omotati i
oko “nogu” bora kao ukras, kao uostalom i vreću od jute. Budite
maštoviti i kreativni.
Atelier Boudoir
Bakina chic haljina za nula kuna
“Nema razloga da za vrijeme blagdana, koji nam ove godine dolaze u kombinaciji sa svjetskom financijskom krizom, ne izgledamo savršeno samo zato što si ne možemo priuštiti novu haljinu za božićno okupljanje ili novogodišnji tulum. S malo truda, mašte i odvažnosti možete izgledati kao da ste navukli neku skupocjenu kreaciju, a da nogom niste stupili u skupocjeni butik. Stoga, evo nekoliko naših savjeta kako izgledati totalno fresh za blagdane za 0 ili malo kuna.”
- Napravite reviziju ormara, a pod time mislimo na dubinsku reviziju koja podrazumijeva potpuno ispražnjenje ormara. Čak i onu hrpu naguranu na dnu koju niste taknuli zadnjh pet godina! Iznenadit ćete se kada naiđete na stvari koje ste potpuno zaboravili, a zapravo su jako cool. Ako revizija vlastitog ormara ne donese očekivane rezultate, uvijek možete posegnuti u ormar svoje mame, čak i bake. One znaju “čuvati” genijalne vintage stvari, u koje odavno ne stanu, ali ih za njih vežu uspomene i ljubomorno ih čuvaju. Zbog toga postoji mogućnost da ih se ne budu bile spremne tako lako odreći... U tom slučaju iskušajte sljedeće:
- Posjetite neki od second hand shopova. U Zagrebu je jedan od najpoznatijih “Šlic” koji je pravi “fashion second hand shop” i oni vole reći da je njihova roba “vintage”, a ne “second hand”. No, ako vam ti termini nisu toliko bitni i niste previše gadljivi, a otvoreni ste za nova i neobična iskustva - onda je pravo vrijeme da, možda prvi put u životu, posjetite najveći second hand u Zagrebu, poznatiji kao Hrelić. Tamo možete pronaći odjeću već od pet kuna, pa nadalje. Samo ćete morati kopati po hrpama po podu! Ako smatrate da to nije za vas - iskušajte sljedeće:
- Izvadite iz ormara onu haljinu ili suknju, ili bilo što slično, koju ste kupili za neku posebnu prigodu i nosili samo jednom, pa sada to čuvate iz neznanih razloga. Probajte riskirati sa malim eksperimentom zvanim “redizajn”, koji ne mora biti radikalan da bi efekt bio vrhunski. Ponekad je dovoljna samo mašna ili lijepi broš da podigne cijelu priču, a kod manjih zahvata poput skraćivanja, sužavanja, kidanja rukava ili sličnog mogu vam pomoći krojački servisi ili vaša “šnajderica” uz minimalni financijski izdatak.
- Upišite tečaj šivanja i krojenja! To je dugoročno isplativa
investicija pod uvjetom da imate barem malo smisla za lijepo i dovoljno
strpljenja za savladavanje te vještine. Prije je u svakom kućanstvu
bila jedna “singerica”, koja se koristila kao danas bilo koji kućanski
aparat i bilo je normalno da žena zna šivati! To je rečenica Žuži
Jelinek i vjerujte da je ona u pravu.
Ana Ugarković
Za gurmanski Božić ne treba puno novca
“Ideja blagdanskog okupljanja je ionako u obitelji i prijateljima, a ne u gomili skupe hrane. Moja obitelj za Badnjak uvijek jede nešto u stilu recepata koje sam vam danas ponudila i sve se zapravo vrti oko tradicije, a ne raskoši. Općenito smatram da, bila kriza ili ne, dobra hrana nije nužno skupa, stoga se nadam da ćete uživati. Ugodni blagdani i dobar tek.”
Krivi bakalar (za 4 osobe kao prilog ili 2 kao obrok)
- 1/2 kg krumpira
- 1 kg rajčica
- 5 režnja češnjaka, narezan na tanke listiće 1maslinovo ulje
- 1 vezica peršina, nasjeckan
- 4 slane srdele, ili 8 fileta
- sol, papar
Pofurite rajčice s kipućom vodom, ostavite ih oko 30 sekundi, ocijedite i ohladite pod hladnom vodom. Ogulite koru, razrežite na pola i izvadite sjemenke. Sjemenke možete sačuvati za neku drugu namjenu, primjerice juhu. Zagrijte pećnicu na 180şC. Stavite polutke rajčice u posudu, posolite i popaprite i dodajte malo maslinovog ulja. Dobro promiješajte, tako da je svaka polovica obložena s uljem.
Obložite lim masnim papirom, poslažite po njemu listiće češnjaka, a po njemu začinjene polovice rajčice u jednom sloju, oblim dijelom prema gore. Stavite peći 30-ak minuta, dok ne dobiju boju i ne izgube suvišnu tekućinu. Ovaj dio se može obaviti i dan prije i čuvati pečene rajčice u hladnjaku.
Ogulite krumpir i narežite ga uzdužno na vrlo tanke ploške. Zakuhajte vodu i posolite, dodajte ploške krumpira i kuhajte dok nisu gotovo kuhani, ali još malo “al dente”. Maknite s vatre i držite u vodi do upotrebe.
Zagrijte pećnicu na 200 C
Pripremite vatrostalnu posudu. Ocijedite krumpir i pomiješajte sa 2 žlice maslinovog ulja i nasjeckanog peršina. U pripremljenu posudu poslažite 1 red ploški krumpira, po njemu nekoliko polovica pečene rajčice, zajedno s listićima češnjaka s kojim se pekla, par fileta slanih srdela, prekrijte s drugim slojem krumpira, rajčica i ostalog i ponavljajte sve dok imate materijala. Zadnji sloj poškropite s par kapi maslinovog ulje i stavite peći oko 20-30 min, dok krumpir ne bude “reš” na vrhu i nije posve mekan.
S obzirom na težinu i robutnost glavnog jela, za predjelo sam odabrala nešto lagano, svježe i zeleno. Ovo je ultra jednostavna juha koja se može, ako je napravimo gušću, pretvoriti u savršen umak uz meso, ribu ili tjesteninu. Malo prokuhani češnjak, parmezan i dobro maslinovo ulje imaju dovoljno okusa da mogu zasjeniti bilo kakve mesne dodatke!
- 1 kg mlade raštike 1sol i papar16 do 10 režnjeva češnjaka, oguljeni1200 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja1100 g svježe naribanog parmezana ili pecorina 1Nekoliko kapi soka od limuna 16 feta bijelog kruha, francuza ili ciabatte
- 120 g svježeg kozjeg sira
- 75 g pancete, narezane na tanke ploške
- Odstranite tvrde, vlaknaste stabljike raštike i bacite ih. Stavite češnjak u dosta hladne vode i pustite da zavrije, posolite i kuhajte listove raštike nekoliko minuta dok nisu mekani, ali još uvijek žarko zelene boje. Ocijedite zajedno s češnjakom i u kuhinjskom robotu napravite pire, dodajući maslinovo ulje i dovoljno vode u kojoj se kuhala raštika da dobijete željenu gustoću. Juha ne bi trebala biti previše rijetka. Dodajte svježe naribani parmezan i sok od limuna po ukusu. Limun se ne bi trebao osjetiti, već samo izbalansirati ostale okuse.
Prepecite šnite kruha u tosteru ili na grill tavi. Pancetu popržite na laganoj vatri dok ne počne dobivati boju. Na svaki prepečenac stavite malo kozjeg sira i posipajte sa komadićima pancete. Ulijte juhu u tanjure i na svaki tanjur položite krostino sa sirom i pancetom. Pokapajte s maslinovim uljem.
Prženi slani inćuni i pržene kosti slanih inćuna
Za slane inćune (za 6 do 8 osoba):
- 75 g brašna 1250 ml suhog bijelog vina
- maslinovo ulje
- 48 očišćenih fileta slanih inćuna, namočenih u vodi 1 sat i osušenih
- 48 listića kadulje ili bosiljka
Napravite tijesto od brašna i vina, miješajući dok nije glatko. Napunite posudu s najmanje 2 cm ulja i zagrijte ga na 180°C.
Omotajte filet slanog inćuna oko listića kadulje ili bosiljka, pričvrstite s čačkalicom, umočite u tijesto i pržite dok nije zlatne boje. Ocijedite na kuhinjskom papiru i poslužite odmah.
Za kosti slanih inćuna (za 4 do 6 osoba)
- 40-50 kosti slanih inćuna, ispranih i osušenih
- 250 ml mlijeka
- maslinovo ulje
- 75 g brašna
Namočite kosti slanih inćuna u mlijeko na 1/2 sata ili više. Napunite posudu s najmanje 2 cm ulja i zagrijte ga na 180°C. Posipajte ocijeđene kosti lagano s brašnom i pržite dok nisu zlatne boje. Ocijedite na kuhinjskom papiru i poslužite.
Polagano pečena rolana panceta i topla salata od leće
Panceta ili carsko meso je relativno jeftini dio, ali i jedan od najukusnijih, koji s pravilnom pripremom ne mora uopće biti mastan, iako ostaje sočan i mekan, tako da se doslovno topi u ustima.
- 1 komad svježe pancete ili carskog mesa (oko 1 kg) sa kožom
- 4
žlice maslinovog ulja 11 mrkva, nasjeckana 11 glavica luka, nasjeckana
11 poriluk, nasjeckan 11 rebro celera, nasjeckano 16 režnjeva češnjaka
1200 ml poluslatkog vina, traminca ili muškata
- 75 ml aceta balsamica
- 2 žlice koncentrata od rajčica
- 1,5 l temeljca od piletine
- 1 žlica sjemenki koromača, tostiranih i grubo istucanih
- nekoliko zrna papra, crnog i bijelog i nekoliko sjemenki korijandera i jedan komad zvjezdastog anisa 1sol
Oštrim nožem odstranite kožu tako da ostavite tanki sloj masnoće, nekoliko milimetara. Odstranite rebra i višak masnoće s donje strane pancete. Rasporedite debljinu tako da odrežete dio s debljeg dijela i položite na tanji dio. Dobro posolite i posipajte sa tucanim koromačem. Zarolajte pancetu u roladu i dobro pričvrstite kuhinjskim koncem. Zagrijte tešku gusenu ili željeznu tavu i zapecite roladu na malo maslinovog ulja dok ne dobije zlatnu boju sa svih strana. Izvadite na tanjur sa strane. Dodajte još malo maslinovog ulja i popržite nasjeckano povrće oko 5 minuta. Deglazirajte (*) s vinom i acetom, pustite da ispari do pola.
Vratite pancetu u posudu, na povrće, i dodajte temeljac i začine. Pustite da zavrije i djelomično poklopite. Dinstajte na vrlo laganoj vatri ili u pećnici na 170°C. Kuhajte 2 i 1/2 do 3 sata, povremeno podlijevajući sa sokovima iz posude, dok meso nije vrlo mekano. Izvadite meso, stavite na toplo, a umak procijedite od povrća, odmastite i reducirajte dok ne dobijete sirupasti, sjajni umak. Odstranite kuhinjski konac i narežite meso na debele komade. Posložite na pladanj i prelijte umakom. Komade mesa možete vratiti na 10 minuta u pećnicu kako bi se još malo karamelizirali. Poslužite sa koromačem i lećom.
Puding od starog kruha (za 4 do 6 porcija)
- 50 g maslaca, omekšalog 1150 g panettonea, pince, starog kruha ili croissanta, narezanog na ploške od 1,5 cm debljine 12 žumanca 12 jaja 150 g šećera 1300 ml slatkog vrhnja 1300 ml mlijeka 14 žlice cognaca, maraschina ili nekog drugog likera demerara smeđi šećer za posipanje 13 žlice pekmeza od marelica
Namažite vatrostalnu posudu kapaciteta 1,5 l s malo maslaca, a ostatak premažite po ploškama kruha. Položite ploške po posudi tako da se malo preklapaju, tucite jaja i žumance sa šećerom dok ne postanu kremasti, dodajte mlijeko, vrhnje i liker i prelijte preko panettonea. Ostavite oko 20 min da upije tekućinu. Zagrijte pećnicu na 180°CPospite namočene šnite panettonea s demerara smeđim šećerom. Stavite posudu s pudingom u malo veću i dublju posudu i nalijte u nju dovoljno tople vode tako da dođe do 3-4 visine posude s panettoneom. Pecite 40-50 min dok puding ne dobije lijepu zlatnu boju. Zagrijte pekmez od marelica dok nije tekući i premažite s njim topli puding. Ostavite da se ohladi 15-ak minuta prije serviranja.
Vanja Došen
www.jutarnji.hr