Od mailova koje smo “zaboravili” poslati, do poruka koje “nismo dobili”, nevine laži su postale dio naše radne svakodnevnice. U većini slučajeva se izvučemo. Tješimo se, pa koga smo uopće povrijedili? No pojavi li se nešto izvan uobičajenih okvira, granice počnu blijediti.
Spriječite ozbiljne greške na poslu i moguće katastrofalne posljedice za karijeru, izbjegavajući sljedećih 10 poslovnih grijeha:
1. Krađa
Bez obzira da li mislite da vam poduzeće duguje stvari poput blokova, olovki ili drugog uredskog materijala, ili jednostavno mislite da to nije ništa strašno, morate biti uvjereni u to prije nego li vas šef ili kolege uhvate u krađi. Ne samo da zbog krađe možete dobiti otkaz, već nije ni u skladu sa zakonom.
2. Okrivljavanje drugih za vlastite pogreške
To je nepošteno, djetinje i vrlo neukusno. Naravno, može biti vrlo neugodno priznati da ste pogriješili, ali nije ni približno tako neugodno kao što bi bilo da morate priznati da ste lagali o svemu i probali to prikriti.
3. Širenje tračevaNe zna se zašto ljudi vole tračeve. Mnogi od nas su i sami raširili par tračeva po firmi, no što više to možete izbjegavati, bit će bolje za vas. Probajte izbjeći tračanje. Osim toga, ako čujete nešto, ne morate to širiti dalje.
4. Nazvati na posao i reći da ste bolesni, iako ste sasvim zdravi…
Ako se probudite ujutro i ne možete podnijeti činjenicu da morate na posao, nema razloga (osim ako vam se ovo dešava svakodnevno) da si ne uzmete dan odmora, za sebe i svoje mentalno zdravlje. Pa ipak, javiti na posao da ste bolesni ne samo da je neodgovorno i nesmotreno prema drugim kolegama koji vas mijenjaju, već može biti razlog za otkaz ako vas ulove.
5. … ili se pojaviti na poslu kad ste bolesni
Divljenje koje će vam iskazati kolege što ste se usprkos gripi pojavili na poslu, bit će kratkog vijeka: ubrzo će im dosaditi vaše šmrcanje, kašljanje i kihanje, a neće biti oduševljeni ni idejom da su izloženi vašim virusima.
6. Iskorištavanje uredske tehnologije u privatne svrheOvo između ostalog uključuje: brojne privatne telefonske pozive, mailove ili poruke; korištenje radnog vremena za pisanje i printanje vlastitih tekstova; skidanje filmova ili glazbe s interneta; korištenje službenog printera za tiskanje pozivnica za rođendan…
7. Uplitanje kolega u svoje osobne problemeAko vas obiteljski problemi ometaju u obavljanju poslova, to je jedan problem koji bi trebali riješiti s šefom ili voditeljem kadrovske službe. No uplitanje kolega u vlastite probleme ne samo da ih ometa u radu, već je i krajnje neprofesionalno.
8. Previše ste opušteniSlužbena odjeća je jednako važna kao i profesionalno ponašanje na radnom mjestu. Bez obzira kako ste dugo zaposleni u tom poduzeću, kako vam je “cool” šef, koliko ste spavali večer prije ili kako je vani vruće/hladno, uvijek bi trebali biti prikladno odjeveni i uredni. Čak i ako radite u relativno ležernom okruženju, trebali bi se potruditi izgledati čisto i uredno. Nepisano je pravilo da se ne bi smjeli oblačiti bolje od šefa, ali ni lošije.
9. Zavođenje šefa
Na svaku uspješnu priču o uredskoj ljubavi dolazi jedna katastrofalna. Kad se kolege zbliže, stvari se počnu komplicirati; a kad se radi o odnosu podređenog i nadređenog, ulozi su još viši. Osim ako niste dobro upoznati s politikom poduzeća vezanom za uredske romanse i ako ste spremni na mogućnost odbijanja, najbolje vam je da ovo izbjegavate.
10. Zavođenje podređenogImajte na umu sve gore navedeno i dodajte mogućnost tužbe zbog seksualnog zlostavljanja.
Izvor:
www.careerbuilder.com