Više štete nego koristi

4 jasna znaka da tvoj perfekcionizam u poslu postaje toksičan

Visoka očekivanja za sebe i druge su korisna, ali postoji prijelomna točka u kojoj perfekcionizam donosi više štete nego koristi

profimedia-0098802150.jpg

Ne družiš se previše s drugima jer si previše zabrinuta da ispadneš 'nesavršena'

Psihologinja Neo je rekla da je još jedan znak da tvoj perfekcionizam postaje štetan kada ne možeš istinski slušati ili komunicirati s kolegama ili voljenima jer si previše zabrinuta za održavanje savršene slike o sebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osoba bi mogla dopustiti da je njezin perfekcionizam sputava da bude u blizini svojih kolega jer misle da ako suradnici upoznaju 'prave njih'…nitko ih neće voljeti", rekla je. "Sami su pod nevjerojatnim pritiskom da imaju ovu društvenu masku."

Psiholozi su otkrili da, uz perfekcioniste koji sebi postavljaju nerealne standarde, postoje "društveno propisani" perfekcionisti koji osjećaju da im društvo ili ljudi oko njih nameću nemoguće standarde. Društveno propisani perfekcionizam povezan je s depresijom i drugim mentalnim zdravstvenim stanjima.

Gordon Flett, psiholog koji je istraživao ovu vezu, rekao je za American Psychological Association da je razlog zašto društveno propisani perfekcionisti mogu imati loše zdravstvene ishode to što ova vrsta perfekcionizma "ima element pritiska u kombinaciji s osjećajem bespomoćnosti i beznađa".

Image

Ako se pitaš pomaže li ili odmaže tvoj perfekcionizam tvojoj karijeri, zapitaj se sljedeća pitanja:

  • Umanjuje li ti na bilo koji način život?
  • Čini li te nesretnom, tjeskobnom, 'sjenom onoga što jesi'?
  • Osjećaš li da postoji rastući ponor između osobe koju predstavljaš izvana, ali iznutra osjećaš da će se stvari u svakom trenutku srušiti?

"Ako je bilo koji od vaših odgovora potvrdan, perfekcionizam vam više ne služi i trebali biste razmisliti o redefiniranju svojih standarda na "dovoljno dobro", rekla je psihologinja Neo.

5/5