Pravi prijatelj trebao bi biti uz tebe u lijepim i teškim trenucima, biti ti podrška i pomoć i cijeniti te. Uz obitelj i partnera (imaš li ga), prijatelji su važne osobe u našem životu. Čovjek je društveno biće i kako bismo se razvijali u najboljem smjeru potrebni su nam bliski odnosi. Netko tko će nas saslušati, razumjeti, veseliti se, ali nam biti i rame za plakanje. No tijekom odrastanja, posebice u dvadesetima, shvatimo da nam nisu prijatelji baš svi ljudi s kojima pijemo kavu i družimo se. Oni su - poznanici. Pravi su prijatelji rijetkost te ih treba čuvati.
Ove ostale osobe, za koje smo naivno mislili da su tu za nas kao i mi za njih, često nas povrijede i ostave. Život ide i mijenjaju se prioriteti, a neke osobe, nažalost, ostavimo u prošlosti.
No najveći je problem taj što ne možemo odmah znati tko nam je pravi, a tko lažni prijatelj. Možda i sama znaš da se tek u teškim trenucima rasvijetli tko je uz tebe.
''Lažni prijatelji obično žele nešto od vas, ali ne daju ništa zauzvrat'', objašnjava psihoterapeutkinja Annette Nuñez za portal Mind Body Green. Obiteljska terapeutkinja Tiana Leeds za isti izvor dodaje da kod lažnog prijateljstva nema uzajamnosti. Ti si ta koja se trudiš, dok takvim osobama zapravo nije stalo do tebe, no to vješto prikrivaju da bi se okoristili.
Čak i s tim na umu nekad nije lako prepoznati lažno prijateljstvo. Koji znakovi odaju 'fake' prijatelja? Izdvajamo najčešće.