UČINKOVITE STRATEGIJE

Korijeni nesigurnosti: Što uzrokuje manjak samopouzdanja i kako ga prevladati?

Uzroci niskog samopouzdanja često su složeni, no dobra vijest je da se samopouzdanje može graditi i jačati svjesnim naporom i svakodnevnom praksom

Samopouzdanje
Foto: Pexels

Samopouzdanje, odnosno mišljenje koje imamo o sebi i vjera u vlastite sposobnosti, ključan je element ispunjenog života. Dok svatko povremeno doživi trenutke nesigurnosti, dugotrajni manjak samopouzdanja može negativno utjecati na mentalno zdravlje, odnose i opću kvalitetu života. Uzroci niskog samopouzdanja često su složeni i mogu sezati od negativnih iskustava u djetinjstvu, stalnih kritika, društvenih usporedbi, do perfekcionizma i nerealnih očekivanja. Dobra vijest je da se samopouzdanje može graditi i jačati svjesnim naporom i svakodnevnom praksom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razumijevanje niskog samopouzdanja

Nisko samopouzdanje nije samo prolazni osjećaj lošeg raspoloženja; to je često ukorijenjen obrazac razmišljanja i ponašanja. Važno ga je prepoznati kako bi mogli poduzeti korake za promjenu.

Image
Foto: Pexels

Znakovi upozorenja

Osobe s niskim samopouzdanjem često pokazuju neke od sljedećih karakteristika:

  • Pretjerana samokritičnost: Konstantno pronalaženje mana u sebi i svojim postupcima.
  • Umanjivanje ili ignoriranje pozitivnih kvaliteta: Vlastite uspjehe pripisuju sreći, a ne vlastitim sposobnostima.
  • Negativan unutarnji dijalog: Razgovori sa samim sobom ("self-talk") ispunjeni su negativnošću, kritikom i samooptuživanjem. Koriste negativne riječi poput "glup", "nesposoban" ili "nedovoljno dobar" da bi sebe opisali.
  • Strah od neuspjeha i izbjegavanje izazova: Sumnjaju u svoje sposobnosti i boje se isprobavati nove stvari ili preuzimati rizike.
  • Perfekcionizam: Postavljanje nerealno visokih standarda kako bi "nadoknadili" percipiranu inferiornost.
  • Poteškoće s prihvaćanjem komplimenata: Ne vjeruju pohvalama i sumnjaju u iskrenost osobe koja ih daje.
  • Potreba za udovoljavanjem drugima (People-pleasing): Teško postavljaju granice i često govore "da" iako to ne žele, tražeći vanjsku potvrdu vrijednosti.
  • Osjećaj inferiornosti: Smatraju se manje vrijednima ili sposobnima od drugih.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/3