Kako prepoznati gaslighting na poslu?
'Gaslighting' se na poslu događa kad te netko - obično onaj tko je na višoj poziciji - tjera da preispituješ svoje sposobnosti i kvalitetu odrađenog zadatka. Takve su osobe sklone izvrtati činjenice i uvjeravati te da tvoja istina nije 'prava' - zapravo, žele te zbuniti i sabotirati ti šanse za uspjeh. Tvoj kolega, kolegica ili šef može činiti ove stvari iz zle namjere kako bi učvrstio/la svoju dominaciju. S druge strane, sasvim je moguće da taj koji te radi ludom nije ni svjestan posljedica ovakvog ponašanja.
Recimo, dogovorili ste raspisivanje projekta prema određenim načelima, sve si odradila kako treba, a onda te 'gaslighter' uvjerava da si to trebala drugačije, da su se stvari promijenile ili da se tako niste dogovorili.
''Kad se s takvom situacijom suočiš više puta, možeš čak i otupjeti na takvo ponašanje prema tebi i početi vjerovati da je taj toksični kolega ili šef zaista u pravu'', kaže autorica i karijerna savjetnica za karijeru Vicky Salemi. U takvoj poslovnoj okolini ruši ti se samopouzdanje i moguće je da nećeš biti sklona predstavljati nove ideje jer će te kopkati što će taj netko reći na to. Mislit ćeš da sigurno nisi u pravu - čak i onda kad jesi. A koji su najčešći primjeri 'gaslightinga' na poslu i kako emocionalnim zlostavljačima stati na kraj?