Ako si prešla 40. sigurno si primijetila da se svaki zalogaj koji pojedeš "lijepi" za tijelo i da ga je vraški teško skinuti. Razlog tome je metabolizam koji se s godinama i pod utjecajem hormona usporava. Oni što bi ti trebao biti jedan od ciljeva je ubrzati ga, a to ćeš postići jednostavnom jednosatnom šetnjom, pokazala je studija koju su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Oregon.
Osim žustre jednosatne šetnje isti učinak na tijelo imaju vožnja sobnog bicikla umjerenim tempom ili lagani jogging. Naime, znanstvenici su došli do zaključka da lagana i umjerena tjelovježba, kod osoba koje se dosad nisu bavile sportom i navikle su na sjedilački način života ima puno veći pozitivni učinak na zdravlje, a pritom i na metabolizam, od visokointenzivnih treninga poput HIIT-a. Umjerena tjelesna aktivnost je ona koju izvodiš sa 65 posto snage.
Znanstvenici su proučavali aktivnost mitohondrija nakon tjelesne aktivnosti. Mitohondriji su stanični organeli koji su izvor energije, odnosno oni su ključni u sagorjevanju kalorija. Zaključili su da nakon jednosatne, umjerene tjelesne aktivnosti mitohondriji potroše 12 do 13 posto više goriva skladištenog u masnoćama i 14 do 17 posto energije iz šećera, nego prilikom visoko intenzivnih treninga. "Doista je nevjerojatno da samo sat vremena tjelovježbe ima ovakav učinak", izjavio je jedan od autra studije, profesor Matt Robinson.
Također, u interesu ti je da imaš što više mitohondrija, a stvorit ćeš ih u teretani, odnosno izgradnjom mišića. Što više imaš mišića, to više imaš mitohondrija i to više kalorija tijelo sagorjeva, odnosno metabolizam je brži. Jednostavna računica, zar ne? Stoga, bilo bi mudro pokrenuti se, ali osim hodanja uvesti i vježbe snage.