Treba li vam uistinu dijeta?

Osvrt na rezultate istraživanja o dijetama i prehrani

Treba li vam uistinu dijeta?

Internetski portal Žena.hr proveo je u razdoblju od 15.7. do 31.8.2007 istraživanje o dijetama i mršavljenju.  Prema dobivenim podacima čak 73,6% anketiranih, koji imaju idealan BMI ili čak prenizak, smatra da im je potrebna dijeta što samo potvrđuje današnje trendove mršavljenja i izgladnjivanja. S druge strane većina anketiranih smatra da se ne hrani zdravo i vježba vrlo rijetko ili uopće ne vježba. U istraživanju je sudjelovalo 377 čitateljica i čitatelja (98,1% žena i 1,9% muškaraca).

Najveći broj anketiranih je iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije (27,3%),  a slijede čitateljice iz inozemstva (15,9%). Većina anketiranih ima srednju stručnu spremu (46,4%), slijedi visoka stručna sprema (31%), nema nijedno (51,7%) ili jedno (25,9%) dijete te ima između 31-40 godina (29,4%).

Najveći broj anketiranih ima idealan BMI indeks (63,4%), slijedi umjereno visok i visok (24,7%), zatim previsok i izrazito visok (6,1%) te na kraju prenizak (5,8%) BMI indeks. Prosjek visine svih anketiranih iznosi 168,43 cm, dok je prosjek težine 70,40 kg. Najniži prosječni BMI indeks je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (22,1), dok je najviši u Krapinsko- Zagorskoj županiji (26,6).
Čak 81,4% anketiranih je odgovorilo da smatra da im je potrebna dijeta. Najviše zabrinjava podatak da čak 73,6% anketiranih, koji imaju BMI idealan ili čak prenizak, smatra da im je potrebna dijeta.
Kao glavni razlog navode da žele izgledati mršavije (62,9%), dok samo 16,2% kao razlog navodi brigu za zdravlje.

Zanimljivi su i podaci da se većina anketiranih uopće ne bavi fizičkom aktivnošću, ili to radi vrlo rijetko (40,3%), da jedu dok nisu gladni (62,6%), a većina i smatra da se ne hrani zdravo (55,7%).

Najpopularnija dijeta je očekivano UN dijeta (39,7%), a slijedi je mjesečeva dijeta (17,8%). UN dijeta se pokazala i kao najuspješnija (39,8%), a anketirani su u prosjeku izgubili 3-5 kg (28,7%), odnosno 6-9 kg (19,6%). S druge strane, UN dijeta zajedno sa mjesečevom dijetom dijeli 1. mjesto (10,1%) i među dijetama koje su se pokazale kao najlošije. Glavni uzroci nezadovoljstva su vraćanje kilograma nakon završetka dijete (26,5%) te stalni osjećaj gladi (26%).
Činjenica da se kilogrami vraćaju nakon završetka dijete ne čudi s obzirom na podatak da se većina anketiranih koji su bili na dijeti, nakon njenog završetka vraća starim prehrambenim navikama (70,6%).

Većina anketiranih je 2-3 puta (24,7%) pokušavala sa raznim dijetama, dok je čak 18,3% anketiranih 10 ili više puta bilo na dijeti, što potvrđuje činjenicu da vrlo mali broj ljudi uspješno završi dijetu iz prvog ili drugog pokušaja. Kao glavne razloge anketirani su naveli nedostatak volje (61,8%) te izgladnjivanje (40,6%).

Samo 10,3% anketiranih je do sada zatražilo pomoć nutricionista ili druge stručne osobe.

Rezultati samo potvrđuju današnje trendove mršavljenja i izgladnjivanja. Također su poražavajući podaci prema kojima manje od pola ispitanika smatra da se hrani zdravo, a više od pola se vrlo malo bavi, odnosno uopće ne bavi fizičkim aktivnostima. Vježbanje i zdrava prehrana koji bi trebali biti temelj zdravog života nisu sastavni dio života većini ispitanika. Ovo samo potvrđuje da su standardi zdravlja i ljepote poremećeni, a mršavost se, prvenstveno kod žena, smatra poželjnom.

Trendovi ljepote u svijetu danas veličaju mršavost, a mi bi to htjeli postići, prvenstveno dijetama, bez obzira što nam je tjelesna težina idealna, dok istodobno zanemarujemo svoje tijelo i tjelesnu kondiciju.

Kompletne rezultate istraživanja pogledajte ovdje.

Komentar rezultata istraživanja nutricionista Todda Alapića:

Istraživanje provedeno na portalu Žena.hr na temu Dijete i prehrana i dobivenu rezultati ne odstupaju od statističkih podataka koji su dati za Hrvatsku. U istraživanju je sudjelovalo (377 ispitanika) od toga su 98 posto žene i 2 posto muškaraci. Statistički podaci za Hrvatsku govore da svaka druga osoba ima problema s tjelesnom težinom, a rezultati se poklapaju jer oko 50% ispitanika želi smršaviti, što naravno povezujemo s prekomjernom težinom.

Razlog nekontroliranog povećanja tjelsne težine možemo pripisati nekontroliranom prehranom. Naše tijelo treba svaki dan tri obroka i po mogućnosti još dva međuobroka. Obroci trebaju biti hranjivi kako bi se zadovoljile sve potrebe organizma na staničnoj razini. Podsjetimo se na kratko: naše tijelo je izgrađeno od trilijuna stanica i svaku takvu stanicu treba nahraniti. Naš želudac je jedna ogromna vreća u koju možemo staviti svega i svašta. Međutim ako su naše stanice gladne, one šalju impuls mozgu: "Ja sam gladan" i ako mi ne unesemo u naše tijelo hranu u kojoj ćemo nahraniti naše stanice, osjećati ćemo ponovnu glad.

Unositi ćemo hranu na brzinu, praznu, bez hranjivih sastojaka, ali bogatu masnoćama i šećerima koji će nas na trenutak zasititi, ali i ne nahraniti. Zato osjećamo stalnu glad, a to potvrđuje i 2/3 ispitanika u istraživanju. Međutim, tijelo višak sprema u masne stanice i postajemo sve deblji. Ovome pogoduje ispuštanje jednog od glavnih obroka, doručka, što pokazuje i ispitivanje da oko 50% ispitanika preskače doručak. Ovo je velika pogreška te što prije treba uvesti reda i početi doručkovati.

Povećanju tjelesne težine svakako pogoduju i kasno večernji obroci, koji nam ponekad postaju glavni obroci ili nekome i jedini obroci tokom dana. Upravo na ovome ispitivanju, većina ispitanika je najčešće jela u periodu od 18 do 22 sata. Također, slaba fizička aktivnost pogoduje povećanju težine. Većina ispitanika je bila na raznim dijetama, a većinom na vrlo popularnoj UN dijeti. Danas, godinu dana nakon uvođenja te HIT UN dijete, pokazuju se i prvi negativni učnici po zdravlje, a među kojima prednjački poremećaj metabolizma. Sada su i stručnjaci te naši liječnici rekli da je UN dijeta nezdrava, iako su je mnogi preporučivali svojim pacijentima.

U Nutricionističkom klubu, gdje smo vršili testiranja osoba koje su bile na UN dijeti, dobiveni su rezultai koji govore da je postotak potkožnog masnog tkiva u tih osoba bio vrlo visok čak na granici opasno po život. Sve je više osoba koje dolaze na savjetovanje i traže stručnu pomoć jer su počeli vraćati kilograme ili su ih vratili i još dobili koji kilogram više. Razultati istraživanja pokazuju da većina od ispitanika nikada nije tražila stručnu pomoć, pa možemo pretpostaviti da su bili povedeni na tzv. HIT dijete među kojima je bila i UN.

Vratimo se malo na UN dijetu. Naše tijelo treba svaki dan svu hranu od proteina, ugljikohidata, masti te vrlo važnih vitamina i minerala. Ovo ne možete sve dobiti svakoga dana UN dijetom. Rizično, opasno po zdravlje je koristiti namirnice kako propisuje UN dijeta, a koja kaže, danas jedi proteine, sutra slatkiše, zatim voće, ugljikohidrate, voda...i tako 7 dana kombinirati. Sve je ovo dobro, ali sve ovo naše tijelo treba svakoga dana. S obzirom da tijelo nije dobivalo svaki dan sve što treba, vrlo brzo dolazi po povratka izgubljenih kilograma. Zašto? Zato što je tijelo gladno, naše stanice trebaju hranu, mi trebamo energiju. Ako pogledate rezultate istraživanja, uočiti ćete da se kod većine ispitanika kilogrami vratili, te da su mnogi osjaćali glad provodeći tzv. redukcijekse dijete, među koje spada i UN dijeta.

Bez obzira, kako vi uspjeli smanjiti tjelesnu težinu, ako se vratite starim navikama prehrane, vaš rezultat će biti kratkog daha i tražiti ćete novi način kako smršaviti. Nekima će se taj pakleni krug vrtiti cijeli život i nikada neće biti ono što žele. Potražite stručnu pomoć, razgovarajte o svojim prehrambenim navikama, neka vam se sastavi jelovnik, predloži dodatna nutricija (koja nam je svima danas potrebna zbog industrijalizacije i prerađene hrane). Besplatne savjete, mjerenje potkožnog masnog tkiva i izradu jelovnika možete obaviti u nutricionističkom klubu. Možete se javiti na info@nutricionisticki-klub.hr.