Prekrasno vrijeme ljeti vas može lako namamiti na sportske aktivnosti – tenis, odbojku na pijesku ili planinarenje i uz uživanje u tome nećete ni primjetiti kako je temperatura zraka porasla, no vaše tijelo to itekako primjećuje. Bavite li se sportskim aktivnostima kad su temperature visoke, stručnjaci iz Mayo klinike upozoravaju da budete oprezni i spriječite pojavu zdravstvenih poremećaja uzrokovanih toplinom.
Kako toplina utječe na vaše tijelo
Vježbanje na vrućini dodatno opterećuje vaše srce i pluća. Vježbanje i temperatura zraka povećavaju vašu tjelesnu temperaturu. Kako bi se tijelo ohladilo, kožom počne cirkulirati više krvi. Zbog ovog vaši mišići imaju manje krvi, što ubrzava rad srca. Ako je zrak vlažan, tijelo se nalazi pred dodatnim stresom, jer se znoj ne isparava brzo s kože, a što samo još dodatno povisuje vašu tjelesnu temperaturu.
U normalnim uvjetima, vaša koža, krvne žile i znojenje se prilagođavaju vanjskoj temperaturi. No ovi prirodni rashladni mehanizmi mogu zakazati, ako ste predugo izloženi visokim temperaturama i vlazi. Kao posljedica toga mogu se javiti zdravstveni poremećaji uzrokovani toplinom, poput toplinskih grčeva, toplinske iscrpljenosti ili tolinskog udara. Više o tome pročitajte ovdje.
Kako izbjeći zdravstvene poremećaje uzrokovane toplinom
Prije nego počnete sa sportskim aktivnostima ljeti, imajte na umu ove osnovne mjere predostrožnosti:
- Ne pretjerujte. Ako ste navikli na vježbanje u dvorani ili po hladnijem vremenu, za početak radite laganije vježbe. Postepeno povećavajte dužinu i intenzitet vježbi, kako vam se tijelo privikava na vrućinu. Ako bolujete od kronične bolesti ili uzimate lijekove, prije aktivnosti se savjetujte s liječnikom.
- Pijte dosta tekućine. Sposobnost vašeg tijela da se oznoji i ohladi ovisi i o adekvatnoj hidrataciji. Pijte mnogo vode dok vježbate – čak i ako niste žedni. Planirate li intenzivno vježbati ili se baviti aktivnostima duže od sat vremena, uzmite izotonični napitak. Ovo piće vam može nadomjestiti natrij, kloride i kalij koje gubite znojenjem. Izbjegavajte pića koja sadrže kofein ili alkohol, jer potiču gubljenje tekućine.
- Prikladno se odjenite. Lagana, komotna odjeća, koja ne prianja uz tijelo potiče isparavanje znoja i hlađenje, jer više zraka struji oko vašeg tijela. Izbjegavajte tamnu odjeću, koja privlači toplinu.
- Izbjegavajte podnevno sunce. Vježbajte ujutro ili navečer kad je vani hladnije, a ne u podne, Ako možete, vježbajte u sjeni ili u bazenu.
- Zaštitite kožu sunčanom kremom. Opečena koža se slabije hladi.
- Odaberite alternative. Ako vas brinu vrućina ili vlaga, ostanite unutra. Vježbajte u dvorani, hodajte po trgovačkom centru ili se penjite stubama u klimatiziranoj zgradi.
Morate znati kad prestati
Vježbate li po vrućini, čuvajte se zdravstvenih poremećaja. Neki od simptoma su:
- slabost
- glavobolja
- vrtoglavica
- grčevi u mišićima
- mučnina ili povraćanje
- ubrzan rad srca
Sumnjate li na neki od zdravstvenih poremećaja povezanih s toplinom, prestanite vježbati i sklonite se s vrućine. Pijte vodu, vlažite i hladite kožu. Ne osjećate li se bolje nakon 30 minuta, javite se liječniku. Ako imate povišenu temperaturu, višu od 38.9 C ili osjetite nesvjesticu ili malaksalost, odmah potražite liječničku pomoć.
Redovito vježbanje je bitno, ali ne dozvolite da vam aktivnosti po vrućem vremenu ugroze zdravlje.
Izbjegnite pregrijavanje tijela na ljetnim temperaturama