Biti na dijeti može biti teško i dosta nas zna odustrati već nakon nekoliko dana. No, ako u svoju prehranu uključiš povremeni post mogla izdržati, ali i vrlo brzo vidjeti rezultate.
No, što je to zapravo povremni post?
U osnovi, povremeni post je vrsta plana prehrane koja uključuje razdoblja posta tijekom kojih možeš konzumirati samo vodu, kavu i čaj. Inače, možeš jesti što god želiš. Takva sloboda izbora jedan je od mnogih razloga zašto je ova vrsta prehrane prikupila toliko obožavatelja, uključujući zvijezde poput Vanesse Hudgens i Halle Berry.
"Ne zahtijeva brojanje kalorija, makronaredbi ili mjerenje ketona. Možeš jesti sve što želiš između određenog vremenskog razdoblja", kaže Sonya Angelone, glasnogovornica Akademije za prehranu i dijetetiku.
Postoji mnogo različitih rasporeda posta koja možeš odabrati tako da možeš odlučiti o prehrani koja najbolje odgovara tvojem načinu života.
Nekoliko popularnih tipova su:
- Prehrana 16:8 - Jedi sve što želiš osam sati dnevno, a ostalo vrijeme konzumiraš samo vodu, kavu ili čaj.
- Prehrana 5:2 - Jedi normalno pet dana u tjednu, a vikendom za 20 posto smanji dnevnu konzumaciju namirnica.
- Prehrana 14:10 - Jedeš deset sati, a postiš 14 sati.
via Giphy
Donosimo ti 12 savjeta za povremeni post koji dolaze direktno od nutricionista i koji će ti pomoć da budeš zdravija i zadovoljnija svojim izgledom.
Prilagodi se novom planu prehrane
Na početku može biti jako teško jer ćeš često osjećati glad i nelagodu. Preporuča se da polako započeneš, recimo, dva do tri dana u tjednu se drži posta, a zatim povećavaj broj dana u tjednu.
Počni razlikovati želju za hranom i potrebu za hranom
Kada osjetiš da ti trbuh kruli, moraš se zapitati je li to stvarna glad ili samo tvoja želja za hranom. Ako ti je dosadno, smisli sebi neki zadatak i nećeš više biti gladna.
Ako si stvarno gladna, ali ne osjećaš slabost ili vrtoglavicu, popij topli čaj od metvice jer je taj čaj poznat po tome da smanjuje apetit ili pij vodu koja će ti napuniti želudac do sljedećeg obroka.
Ako si neko vrijeme pokušala s povremenim postom i dalje osjećaš izrazitu glad, onda moraš nešto promijeniti. Trebaš dodati više kaloričnih namirnica tijekom razdoblja od osam sati kada jedeš. Zdrave masti, poput maslinova ulja, avokada, kokosovog ulja i bjelančevina pomoći će ti da se duže osjećaš sitom.
Jedi kada moraš
Intenzivna glad i umor se ne bi smjeli događati ako se držiš metode 16:8. No, ako ti se to i dalje događa moraš otići kod liječnika provjeriti što se dogđa jer ti ovim tijelo pokušava reći da nešto nije u redu. Ako inače imaš nizak šečer u krvi, pojedi nešto bez da se ljutiš na sebe što si prekršila post.
(FOTO: Pixabay)
Hidriraj se
Čak i kada postiš, voda i pića poput kave i čaja ne samo da su dozvljena već su obavezna. Stavi podsjetnik na mobitel da piješ jer trebala bi tijekom dana popiti dvije do tri litre tekućine dnevno.
Post prekidaj polako
Nakon što provedeš nekoliko sati bez hrane, možda ćeš se osjećati poput ljudskog vakuuma spremnog usisati sve što ti je na tanjuru. No, brzo jedenje nije zapravo nije dobro ni za tvoje tijelo ni za struk. Umjesto toga, jedi polako kako bi svom probavnom sustavu omogućila da u potpunosti prerađuje hranu.
Izbjegavaj prejedanje
Ako misliš da ćeš lakše izdržati post ako pojedeš ogromnu količinu hrane, varaš se. Nije važno koliko je toga na tanjuru već što je na tvom tanjuru. Kvaliteta hrane i kalorije su ono što utječe na tvoj apetit.
Održavaj uravnotežene obroke
Snažna mješavina proteina, vlakana, zdravih masti i ugljikohidrata može ti pomoći da u konačnici izgubiš kilograme viška i izbjegneš glad dok postiš.
Igraj se s vremenskim periodima
Uglavnom se preporučuje post 16:8, ali možeš isprobati više metoda kako bi vidjela koja ti najbolje odgovara. Na primjer, ako se rano ustaješ onda se preporuča da jedeš u ranim jutarnjim satima, na primjer od 10 do 18 sati i onda postiš.
Nikada nemoj postiti 24 sata
Ne preporučuje se post tijekom čitavog dana jer to može dovesti do slabodti, gladi, povećane potrošnje hrane i na kraju do debljanja. Ako ti je cilj smršaviti, smanji unos kalorija, a ne vrijeme jela.
(FOTO: Pixabay)
Prilagodi svoju rutinu vježbanja
Prvo i najbitnije što moraš znati je da je možeš vježbati dok postiš. Ako vježbaš u postu, preporuča se da vježbaš ujutro kada imaš najviše energije. Trebala bi se posvetiti vježbanju s manjim učinkom, poput joge ili ustaljenog kardio treninga.
Vodi dnevnik posta
Vjerovala ili ne, održavanje dnevnika može ti pomoći u postu. Aktivno bilježenje pojedinih detalja poput bilo kakvih promjena i simptoma koji se pojave tijekom posta može ti pomoći u procjeni tvoga napretka.
(FOTO: Pixabay)
Slušaj svoje tijelo
Uvijek pazi na simptome poput vrtoglavice, umora, razdražljivosti, glavobolje, tjeskobe i poteškoća u koncentraciji. Sve su to znakovi da tijelo ulazi u stanje gladi i treba će mu hrana.
Vjerojatno će tijelo trebati neko vrijeme da se navikne na post, a ti ćeš se osjećati gladno i slabije nego inače. Stoga nemoj ignorirati ove znakove. Ako ove poteškoće potraju duže, pronađi drugi način za gubljenje kilaže jer višak kilograma nije vrijedan uništavanja tvoga zdravlja.
(FOTO: Pixabay)