Promijenite prehrambene navike i uživajte u hrani

Treba uživati u hrani, a ne jesti sa strahom

Promijenite prehrambene navike i uživajte u hrani

Kako bi smršavili i zadržali idealnu težinu, trebate promijeniti prehrambene navike. Ne radi se o promjeni koja traje nekoliko tjedana, dok ne smršavite, već o životnoj promjeni. Kako bi, nakon što ste smršavjeli, zadržali idealnu težinu, trebat ćete razmisliti o tome što i kako jedete. Ako to ne učinite, možda ćete smršavjeti, ali čim se vratite na stari način prehrane, vratit će se i kilogrami. Ne dopustite da vam se ovo dogodi. Donosite dobre odluke i nemojte se stalno boriti s viškom kilograma. No nije dobro ni da se osjećate zakinuti za hranu koju volite. Treba uživati u hrani, a ne jesti sa strahom.

Kakve su vaše prehrambene navike?

Jedete li svaki put kad sjednete pred televiziju? Koliko dnevno pojedete proteina? Jedete li kasno navečer ili imate više obroka tijekom cijelog dana? Kako bi procijenili svoje prehrambene navike, tjedan-dva vodite dnevnik svega što pojedete. Zapišite čak i jedan keks koji ste uzeli s djecom. I budite iskreni kad pišete količine. Upamtite – ovo je samo vaš dnevnik, pa budite sasvim iskreni. Nakon što ste sve zabilježili, pogledajte što ste pojeli proteklog tjedna i vidite što treba promijeniti. Vjerojatno će vas začuditi koliko ste prekoračili preporučenu količinu dnevnih obroka.

Veličina porcija

Prva navika koju treba posložiti kako biste smršavili se odnosi na veličinu porcija. Kad govorimo o veličini porcija, u obroku se preporuča
85g mesa,
30 g sira,
jedna šalica mlijeka, jogurta, povrća,
1 kriška kruha,
pola šalice kuhane riže ili tjestenine i
trećina šalice orašastih plodova.
Općenito se preporuča da 40% ukupnih kalorija potječe od ugljikohidrata, 30% od proteina i 30% od masti.

Više vježbajte

Kako bi smršavjeli, nemojte značajno smanjiti kalorije. Umjesto toga ih probajte više sagorijeti kroz pojačane tjelesne aktivnosti. Ukoliko unesete u organizam manje kalorija nego se preporuča, prijeti vam opasnost od nedostatka nutrijenata koja može značajno smanjiti vaše fizičke i mentalne sposobnosti, te ugroziti imunološki i druge sustave. Trebate se hraniti zdravo, vježbati i pripaziti na veličinu porcija.

Izbacite kasne obroke

Među promjenu ostalih prehrambenih navika mogu se ubrojati kasni obroci. Smanjite ih što više možete, a jedite većinu kalorije tijekom dana. To znači da ne smijete preskakati doručak ili neki drugi obrok i da imate manje obroke ili međuobroke svaka 2 do 3 sata. Svakodnevne aktivnosti će vam pomoći potrošiti kalorije koje ste unijeli tijekom dana, a neće se spremati u masne zalihe.

Pažljivo s pićima

Još jedna od navika na koju trebate pripaziti su sokovi i pića. Sokovi i alkohol sadrže mnogo praznih kalorija koje vam ne trebaju. Dijetalni napici su bolji, ali ne tako dobri kao što je voda. Dijetalna pića sadrže dosta natrija, koji može uzrokovati zadržavanje vode u organizmu, što može dovesti do nadimanja, ali i dodatnih kilograma.

Proslavite uspjeh

Kad promijenite prehrambene navike nabolje, jednom tjedno se počastite nekom poslasticom koju volite. To može biti hamburger ili kolač. Važno je da se počastite kako bi uvjerili tijelo da ne gladujete. Ako vaše tijelo „misli“ da gladujete, čuvat će masne rezerve i bit će vam teže smršavjeti.

Polako do cilja

Prehrambene navike mijenjajte polako, tako da glavni cilj podijelite na više manjih, lakše ostvarivih podciljeva. Na primjer, nemojte samo reći „Više neću jesti slatkiše“, jer će vam taj plan propasti. Umjesto toga, zadajte si cilj da 3 dana ne jedete ništa slatko. Jednom kad vam se ovo pretvori u naviku, (a za stvaranje nove navike je potrebno 30 dana) dodajte još jedan dan. Manje ciljeve ćete znatno lakše ostvariti, a neće vas previše obeshrabriti poput neostvarenja puno većeg cilja.

Slavite svoje uspjehe koji se odnose na promjene u prehrani. To je veliki zadatak i možda će vam trebati dosta vremena. Imajte na umu da vam je dugoročni cilj zdrav stil života i vitkija figura, pa polako idite prema svome cilju. Ostvarit ćete ono što želite!