Koliko puta smo se sami zatekli na kraju tjedna, a da niti ne znamo kako je samo tako brzo prošao? Osvrnemo li se na sve što smo pojeli složit ćemo se da smo u nekim stvarima pogriješili no sada se više niti ne sjećate kako, niti zašto, niti što ste pojeli. S obzirom na žurbu, hrpu obaveza i zadaća koje svaki dan moramo obaviti rijetko kada razmišljamo o tome što unosimo u sebe i koliko nam štete raznorazne prehrambene odluke. Na kraju prođe i cijeli mjesec, pa i godina, a mi se pitamo, od kud nam taj višak kilograma?
Najbolji način da pratite svoju prehranu jest tablica. Možete ju sami izraditi ili se koristiti našom (spremite je fotografiju pa isprintajte). Ispišite ju ili kopirajte u program za pisanje i započnite s pregledom prehrane kroz mjesec ili godinu. Nije nužno da ispunjavate tablicu svaki dan ukoliko nemate vremena. Tri puta tjedno odvojite 10 minuta predvečer kako biste napisali sve što ste taj dan pojeli, koliko ste se kretali i što ste pili.
Tablica se sastoji od:
Dana u tjednu – Ovdje zaokružite dan u tjednu koji ste odlučili ispisati u tablici, ukoliko tablicu imate pohranjenu u programu za pisanje, samo poboldajte (Bold) (zacrnite) kraticu dana kao što je prikazano u tablici za Ponedjeljak
Vremenskog razdoblja (Doba dana) - Ovdje služi kako bi u pojedine rubrike upisali što smo u kojem vremenu konzumirali, odnosno u koje doba dana, te kako bi dobili lakši i jasniji pregled doručka, užine, grickanja, ručka, večere i svega što smo taj dan pojeli i popili.
Vrijeme i vrsta konzumirane hrane – Vrlo je jednostavno, u prazne rubrike upišete što ste kada pojeli u određenom vremenskom razdoblju, isto vrijedi i za konzumirano piće
Razlog konzumiranja hrane i pića – Ovo je u biti ono ključno što želimo postići u ovom projektu kako bi sami uvidjeli gdje griješite. Bez srama i laganja upišite razlog obroka. Bio opravdan ili ne vama će najbolje pokazati što trebate promijeniti
San – Osim zdrave prehrane, dobar i ugodan san jako je važan za zdravlje. Napišite u koliko sati ste krenuli spavati i koliko ste se ukupno naspavali. Sami ćete vidjeti trebate li ubaciti koji sat sna u vaš bioritam ili možda izbaciti i posvetiti se nečem drugom. Ono što ovim pitanjem želimo postići je da sami uvidite razlike između sati sna. Kako ste se osjećali taj dan i je li to zbog nedovoljnog broja sati sna ili možda nečeg drugog. Čovjek bi svaki dan trebao lijegati i buditi se u približno isto vrijeme.
Tjelesna aktivnost – U tablicu o prehrani, uključena je, odnosno spojena i podtablica tjelesnih aktivnosti koja se sastoji od
- Sjedilački (sedentarni) dio: Tu upisujete sati koje ste proveli sjedeći ili mirujući. Primjerice ''2 sata pisanja dopisa na računalu'', ''40 minuta gledanja televizije'' ''4 sata sjedenja u uredu''.
- Umjerena tjelesna aktivnost: nam govori koliko smo vremena proveli šetajući, radeći kakav fizički posao, krećući se po gradu, na poslu, obavljanje kućanskih poslova (kuhanje, peglanje, čišćenje…)
- Visoki intezitet: U ovu rubriku upisujemo sve ono što smo radili sa visokim intenzitetom. U to može spadati aerobic, jogiranje, plivanje, bavljenje sportom. Upisujete primjerice ono što ste taj dan radili ali ipak se oznojili i ono što je zahtijevalo veći napor u odnosu na umjerenu tjelesnu aktivnost. Primjerice ''45 min vježbe na orbitreku'' ''20 min vježbi snage'' ''25 min trčanja''. Na kraju sve to vrijeme pojedine rubrike zbrojite kako biste dobili ukupni broj sati ili minuta sjedenja, ukupni broj umjerene tjelesne aktivnosti i ukupni broj kretanja s visokim intenzitetom.
Sami odredite koliko će trajati vaš osobni projekt praćenja prehrane i na kraju proučite svaki dan upisane tablice i svaki razlog. Prije ispunjavanja tablice bilo bi odlično da napišete vlastite ciljeve i ono što želite postići sa ovim preglednikom u obliku tablice. Na kraju pokušajte to promijeniti u daljnjoj prehrani i tjelovježbi te učinite svoj život zdravijim, boljim i kvalitetnijim.