Nedostaci povremenog posta
Morate paziti da ne pretjerate s postom, piše fitness.com.hr. Dok 12, 20 ili 36 satni post vam može pomoći, dulji period bez hrane vas može oslabiti, treninzi bi vam mogli postati prenaporni, u 2-3 obroka koje imate nećete moći unijeti dovoljno kalorija niti vitamina i minerala, a ljudi oko vas, posao i ostale obaveze bi mogle patiti radi manjka koncentracije, osjećaja slabosti i umora.
Povremeni post može biti složeniji za osobe koje imaju problema s regulacijom šećera u krvi, pate od hipoglikemije, imaju dijabetes, itd. Važno je voditi brigu i o zdravlju nadbubrežne žlijezde i štitnjače. Ako se uklapate u ovu kategoriju, provjerite sa svojim liječnikom ili nutricionistom prije podešavanja rasporeda prehrane. Post također utječe na žene drugačije nego na muškarce. Za žene se ne preporučuje post dulji od 12 - 16 sati.
Zato je najbolje da obavite pretrage krvi i porazgovarate sa svojim liječnikom o svojoj želji da povremeno postite. Dajte povremenom postu šansu, pratite svoje rezultate i kontrolirajte kako se vaše tijelo / krv i hormoni mijenjaju kao rezultat povremenog posta i odlučite je li to dobro za vas.
Prestanite s postom ako se ne osjećate dobro!
Neki od simptoma koji mogu ukazivati na to da povremeni post nije dobar odabir za vas:
- menstrualni ciklus se zaustavio ili postao nepravilan
- imate problema zaspati ili s kvalitetom spavanja
- kosa vam je počela jače ispadati
- koža vam je postala suha ili ste dobili akne
- uočavate da se ne možete oporaviti od vježbanja toliko lako kao prije
- vaše ozljede sporije zarastaju
- dobivate svaku bolest / virus koji hara
- smanjuje se vaša tolerancija na stres
- raspoloženje vam je veoma promjenjivo
- srce vam ima čudan ritam otkucaja
- izgubite želju za seksom
- probava vam se znatno uspori
- uvijek vam je hladno