Topliji dani sve su bliže, a kako se oni bliže tako sve više nas razmišlja o zdravijoj prehrani i vježbanju kako bismo što bolje izgledali u kupaćem kostimu u ljeti. No, dobro nije to jedini razlog zbog kojeg odlazimo na dijetu ili počinjemo vježbati, a najvažniji razlog je poboljšanje zdravlja i kvalitete vlastitog života.
Ako vam je mršavljenje na pameti, onda već znate otprilike što biste trebali činiti kako biste skinuli višak kila – izbacivanje šećera, bijelog brašna, nezdravih masnoća i općenito procesirane hrane. No, svejedno jeste li vam ovakav zdravi način života nešto novo ili već nešto ustaljeno, moguće je da činite neke greške, od kojih bi neke mogle biti ključne za vaše što uspješnije mršavljenje.
Jeste li se ikada pitali koja je najgora greška koju netko može učiniti kada je u pitanju mršavljenje? Ispada da je to previše restrikcija u prehrani za vrijeme dijete (nešto što je dugoročno neodrživo).
Neki ljudi, kada odluče da moraju smršavjeti, prestanu jesti sve što smatraju lošim: kruh, peciva, slatko, alkohol, mliječne proizvode, meso... I iako izbacivanje nekih nezdravih namirnica ima itekako velike koristi, ako to ne namjeravate nastaviti dugoročno, to nema puno smisla. Istina, vi ćete smršavjeti, no takav način života gdje si sve uskraćujete neizdrživ je, a čim se vratite starim navikama i ponovo počnete jesti tjestenu, krumpiriće, pizze, keksiće, sladoled i vino – kile će se vratiti ovog puta zajedno s nagonom da se prejedate (jer ste si to toliko dugo uskraćivali).
Druga greška koju ljudi rade je da se veoma strogo drže svoje dijete cijeli radni tjedan, a onda pretjeraju vikendom i jedu što god požele puna dva dana. Tijelo koje je na strogoj restriktivnoj dijeti 5 dana u tjednu, onda kada se opustite za vikend, pokušat će zadržati što je više moguće unesenih kalorija kako bi se pripremilo za vrijeme "gladovanja" u radnom tjednu. Time ništa ne postižete osim da vaše tijelo grčevito pokušava zadržati svoje masne zalihe. Osim toga ako si previše uskraćujete u tjednu bit ćete skloniji prejedanju i pretjerivanju u zabranjenom za vikend. Na kraju ćete pojesti (i tijelo će zadržati) više kalorija nego što biste učinili da se hranite uobičajeno.
Koje je najbolje rješenje?
Želite li trajno i zdravo smršavjeti – držite se umjerenosti. Pronađite princip zdrave prehrane koji vama odgovara, nešto čega se možete trajno držati, i to ne samo mjesec, dva ili tri prije nego popustite i vratite se starim navikama. To može biti vegetarijanska prehrana, LCHF, neki drugi način prehrane ili pak naprosto smanjivanje količine hrane koju unosite.
Kada ste odabrali svoj način zdrave prehrane – držite se umjerenosti, odnosno pravila 85/15. To znači potpuno držanje svoje zdrave prehrane 85 posto vremena i onda 15 posto vremena kada si smijete dati malo više oduška i slobode s prehranom. Znači, ako jedete nekih 3 obroka dnevno u tjednu, dozvoljena su vam 2 ili maksimalno 3 obroka tjedno u kojima možete pojesti onu hranu koju najviše želite, ali znate da nije zdrava ili dozvoljena.
Naravno, u tim obrocima ne smijete se najesti toliko da "popucate po šavovima", već si dati malo oduška i "sagriješiti" na umjeren način.
Morate prestati razmišljati o nekim brzinskim ekstremnim dijetama i koncentrirati se na dugotrajno održivi zdrav način prehrane s povremenim umjerenim uživanjem u "zabranjenim" namirnicama.
Najnovija znanstvena istraživanja pokazala su kako je ovo najbolji i najodrživiji način mršavljenja. A to su dobre vijesti jer dugoročno gledano – vi možete smršavjeti, zadržati se na ciljanoj težini bez jo-jo efekta - i istovremeno povremeno uživati i u slatkom!
Foto: Piotr Marcinski - Fotolia