Mnogi sanjaju o onoj jednoj savršenoj tableti koja će im konačno pomoći da lako smršave, bez naporne dijete i iscrpljujućeg vježbanja. Jedna pilula i – kilogrami samo nestaju. Ali kao sve "čudotvorne" kure, tako i ove imaju svoje mane: mršavljenje je često samo privremeno, a zdravlje ugroženo. Jesu li, dakle, lijekovi koji "sagorijevaju" masnoće i kilograme zaista preporučljivi?
Debljina se ne pobjeđuje ljekovima, barem ne za sad. Oni su, naprotiv, krajnje sredstvo za kojim se poseže. Evo i zašto...
Debljina nastaje kad tijelo hranom prima više kalorija nego što potroši energije. Taj višak kalorija u organizmu se nagomilava kao mast. Da bi se to izbjeglo, treba promijeniti način života, trošiti više energije (intenzivnije se baviti fizičkom aktivnošću), a smanjiti kalorije ispod stvarnih potreba tijela. Da bi nadoknadio tu razliku, organizam će ih uzeti iz rezervnih naslaga masti. Njihovim smanjenjem, smanjit će se i težina tijela, a put do vitkosti ići će usporedno s trošenjem rezervi. Kad se one potpuno iscrpe, više se nećete ubrajati među punašne.
U međuvremenu ste odabrali uravnoteženu dijetu, bogatu energetski slabijom hranom. Drugim riječima: put do vaše vitkosti nije bio popraćen glađu i kruljenjem želuca. Uspjeli ste zbog još nečega: toj uspješnoj prehrani dodali ste dva važna psihološka činioca: svoju dobru volju i želju da se za sebe, svoje zdravlje i svoj izgled malko i žrtvujete. Jedini, dakle, lijekovi koji "troše" kilograme jesu pravilna prehrana, fizička aktivnost i dobra volja.
Ponekad postoje opravdani razlozi zbog kojih nisu preporučljive ni dijete, ni intenzivnija tjelesna aktivnost, pa je korisna ili čak nužna farmakološka pomoć. To drugim riječima znači mršaviti s pilulama "pod ruku". No, prije nego krenete u osvajanje svoje dobre linije i obaranje kilograma – odaberite što vam bolje zvuči – i obavezno se posavjetujte s liječnikom. Samo on može odrediti koji je vaš lijek i kako ćete se koristiti njime. Vrlo je opasno sam sebi određivati terapiju lijekovima (pa čak i onima koje možete kupiti sami bez recepta u ljekarni) za koje možda vaša najbolja prijateljica misli da "jako dobro djeluju".
Malo je lijekova za mršavljenje koji su zaista upotrebljivi, a i većina njih ima prilično ozbiljne nuspojave. Oni koji danas kolaju farmakološkim tržištem (uključujući i biljne tabletice) mogu se podijeliti u pet kategorija:
1. Tablete za potiskivanje apetita – one smanjuju osjećaj gladi ili pak potiču osjećaj sitosti. Njihovo djelovanje je diskretno i ne traje dugo, a negativne popratne pojave izraženije su od pozitivnih: nesanica, nervoza, lupanje srca, drhtanje, podizanje krvnog tlaka, stvaranje ovisnosti o njima...
2. Termogenetski lijekovi - oni pogoduju većem trošenju energije (masnih stanica), i teoretski su dobri, međutim njihova je djelotvornost, generalno gledano, relativno slaba. Uz to su često toksični i uzrokuju neugodne popratne pojave: visoki tlak, disfunkciju štitnjače, gubitak kalcija, rizik bolesti srca...
3. Lijekovi za probavni sustav – mijenjaju želju za hranom stvaraju osjećaj sitosti, sprečavaju apsorciju masti i ugljikohidrata... Ovi lijekovi za sada imaju jednu vrijednost – nisu jako štetni. Njihova je djelotvornost vrlo ograničena i oskudna, dok se popratne pojave svode na eventualne probavne smetnje (opstipacija ili proljev), lagani kožni osipi...
4. Ostali hormoni – što se temelje na termogenetskom učinku (stimuliraju trošenje energije) nemaju velik učinak, a njihovo je uzimanje ozbiljan rizik za organizam. Može doći do značajnih kožnih reakcija, hiperglikemije i hipoglikemije, promjene funkcije štitnjače, deformacije zbog previše hormona, edemi, glavobolje, depresija, razdražljivost...
5. Diuretici i laksativi – diureticipovećavaju izlučivanje natrija i vode preko bubrega, dok laksativi iritirajuće djeluju na crijeva, mijenjaju konzistenciju stolice, omekšavaju je. I jedni i drugi nemaju gotovo nikakav učinak na stvarno smanjenje težine odnosno masnih naslaga. Ali zato mogu imati ozbiljne popratne pojave: probavne smetnje, umor vrtoglavica (diuretici), proljev, "lijenost" crijeva, gubitak natrija i kalija (laksativi).
Zaključimo na kraju:
- Debljine i pretilosti može se većinom jednostavno i bez rizika osloboditi samo jednim oružjem – racionalnom prehranom i redoviti vježbanjem.
- Upotreba lijekova za mršavljenje dopuštena je samo u nekim slučajevima. Dobivaju se na liječnički recept i prepisuju se SAMO u slučajevima pretilosti i značajne prekomjerne tjelesne težine. Neke od njih su sibutramin i orlistat. Preporuča se stalni nadzor liječnika kod korištenja ovakvih lijekova.
- Izbor lijeka, njegovo doziranje i trajanje upotrebe odredit će liječnik, koji će pacijenta usput upozoriti da ne očekuje čudotvorne rezultate: mnogi lijekovi za mršavljenje prestaju biti djelotvorni za šest do osam tjedana.
- Nakon uzimanja lijekova koji smanjuju osjećaj gladi, i prestanka kure, težina se često naglo poveća.
Kakva su vaša iskustva u mršavljenju s tabletama? Je li ih itko od vas isprobao?