Poznata kao nordijska, skandinavska ili vikinška dijeta, a zapravo se radi o tipu prehrane kakav je zastupljen u skandinavskim zemljama, koji je u posljednje vrijeme sve popularniji zbog svog blagotvornog učinka na zdravlje i pomoći kod mršavljenja. Zagovornici nordijske dijete strogo su protiv izgladnjivanja, ali se zato zauzimaju za umjerenost. Propagiraju povratak prehrambenim navikama koje su imali naši preci, kao i da izbjegavamo nezdravu i prerađenu hranu zbog koje se uglavnom i skupljaju kilogrami viška.
Svježe, sezonsko i organsko
Nordijska prehrana potiče konzumaciju organskih i sezonskih namirnica, unos cjelovitih žitarica, omega- 3 masnih kiselina, dobrih masti iz orašastih plodova i sjemenki, te povrća i voća. Istraživanja su pokazala kako nordijska prehrana može značajno regulirati razinu kolesterola i pospješiti osjetljivost tijela na inzulin. Osnovna pravila konzumiranja nordijske prehrane su upotreba lokalnih, sezonskih i organskih proizvoda. Konzumirajući sezonske i svježe namirnice izbjegavate zapravo jesti konzerviranu hranu sa zasićenim masnoćama i pretjeranom količinom šećera.
Ključne namirnice
Nordijska dijeta spada u ponajbolje na svijetu, jer istraživanja pokazuju da daje energiju, pomaže u skidanju viška kilograma i uravnotežuje masnoće u krvi te tlak. Kako se zapravo provodi? U nordijskoj prehrani glavnu ulogu imaju žitarice, povrće i masna riba koji daju snagu, energiju i poboljšavaju kvalitetu života. U nordijskoj dijeti se određene namirnice koriste svakodnevno. To je ponajprije korjenasto povrće poput krumpira, cikle, repe, mrkve, koje daje dulji osjećaj sitosti zahvaljujući tome što sadrži zdravu kombinaciju vlakana i sporo probavljivih ugljikohidrata. Uz to, cikla je odličan izbor i zato što je snažan antioksidans koji pomaže u detoksikaciji organizma.
Zatim važnu ulogu i nezaobilazna namirnica nordijske dijete je raženi kruh. Integralni kruh od raži bitno je bogatiji prehrambenih vlaknima od bijeloga, duže se žvače i probavlja, pa nema naglih skokova razina šećera u krvi i garantirana je duli osjećaj sitosti. Budući da je raž bogata manganom, mineralom koji je važan za stvaranje energije, normalan rad štitnjače i čvrstoću kostiju i zubi, to su sve važne koristi koje pruža ova namirnica.
Ulje repice je prava konkurencija maslinovom ulju jer je izuzetno bogato nezasićenim omega-3 masnim kiselinama. Repičino ulje ima neutralniji okus i odlično je za prženje, pohanje, gril. Savjet je da se koristi ekstra djevičansko odnosno hladno prešano ulje repice. Ono što je neobično u ovoj dijeti, za razliku od mediteranske, preporučuje se ulje repice umjesto maslinovog ulja zbog veće koncentracije omega 3 masnih kiselina.
Više biljaka, manje mesa
Potrebno je unositi više kalorija iz biljaka, a manje iz mesa. Ovakva prehrana rezultirat će manjim unosom zasićenih masti i većem unosu nezasićenih masti, vlakana, vitamina i minerala. Biljke imaju malo kalorija, pa ih se može jesti puno više, što znači da na ovoj dijeti nema osjećaja gladi, a radi zdravog odabira hrane se mršavi. Bitan dio su riječne i morske ribe, koje, ovisno o vrsti, pružaju cijelo bogatstvo proteina, vitamina, minerala i masnih kiselina.
Uz sve to, potrebno je jesti i puno lokalne, sezonske hrane. Gljive, bobičasto voće, voće i meso iz lokalnog uzgoja imaju puno više nutrijenata, dok meso ima manje nezdravih masnoća. Dozvoljene su manje količine nemasnog mesa, ali za razliku od mediteranske dijete u nordijskoj se preporučuje i meso divljači kao što je srnetina ili veprovina. Pored divljači se preporučuje i što veća konzumacija šumskih plodova uključujući bobice i gljive.
Foto: © olhaafanasieva - fotolia