Svatko od nas želi zdravo i 'isklesano' tijelo, no to zahtijeva određeni napor. Sigurno si i sama bezbroj puta počinjala vježbati i zdravo se hraniti, izbacivala iz života slatkiše pa im se već za par dana vraćala, cuclajući bombone dok sjediš zavaljena u kauču nakon što si preskočila trening. Jednom pa drugi put pa treći, a onda si već i zaboravila da si nešto trenirala.
Ključ uspjeha, u bilo čemu pa tako i u mršavljenju, je kontinuitet. Najlakše ćeš ga steći ako u život uvodiš male promjene, stvaraš nove, zdrave navike kojih se pridržavaš svakodnevno. Bez preskakanja.
Ukoliko se odlučiš za veće korake pa odjednom izbaciš sve što smatraš lošim iz prehrane i kreneš bjesomučno trčati ili nešto drugo trenirati, rizik od neuspjeha je vrlo visok jer moraš uložiti jako puno napora da vodiš taj novi, tvome tijelu nepoznati, "bolji" život. Važno je održati motivaciju i volju kako bi ispunila svoje ciljeve. U nastavku ti otkrivamo kako ćeš to postići. Malenim koracima naprijed.
Motivacija i samopouzdanje idu ruku pod ruku
Motivirat će te napredak, a u ovom slučaju on se nalazi u tome kako izgledaš i kako se osjećaš. Nakon treninga osjećat ćeš se odlično jer se u tijelu luče hormoni sreće oksitocin i endorfin, a napredak će se vidjeti i u definiranim mišićima te na vagi. Napredak će donijeti samopouzdanje i više se nećeš uspoređivati s drugima niti se sramiti sebe, već ćeš upoznati i prihvatiti svoje tijelo.
(FOTO: Pexels)
Ukroti lijenost
Potrudi se iskorijeniti lijenost iz svoje svakodnevice. Počni s time da iz govora izbaciš onu: "Sutra ću" i napravi danas sve što možeš. Ne razmišljaj o tome ide li ti se ili ne ide na trening, već otiđi prije, no što ti se takve misli počnu motati po glavi. Dobra je taktika odraditi ga odmah ujutro. Puno su manje šanse da ćeš ga preskočiti, a i već si oko osam-devet gotova s vježbanjem, dobro se osjećaš jer si nešto učinila za sebe i rasterećena si jer imaš jednu obvezu manje.
(FOTO: Pexels)
Poveži se s ljudima koji imaju iste ciljeve
Zahvaljujući internetu i društvenim mrežama danas jednim klikom možeš pronaći istomišljenike. Pronađi ljude koji se bave sportom, razmjenjuj s njima svoja iskustva i rezultate. Također se možeš uisati u neku fitness grupu, teretanu ili školu tranja. Puno će ti lakše biti redovita u treninzima ako imaš društvo za njih.
Uzmi osobnog trenera
Da, skuplje je, nego ići na grupne treninge, ali vrijedi svaku kunu jer će trener brinuti o tome što trebaš vježbati te ti pomoći napraviti plan prehrane. Bit će tvoja volja kad ju nemaš i pomoći ti da stvoriš zdravu naviku redovitog vježbanja. gledaj na to kao na dugoročno ulaganje u sebe. Štoviše, i nije baš tako jako skupo imati privatnog trenera. Postoje brojni studenti Kineziološkog fakulteta koji se ovim poslom bave kako bi popunili budžet. Raspitaj se i pronađi nekoga za sebe.
(FOTO: Pexels)
Gledaj na trening kao na zabavu
Što se mora nije teško. Ili? Baš kad se mora postaje teško... Svoej treninge nemoj doživljavati kao neku obvezu koju moraš napraviti, a u njoj ne pronalaziš nikakvo zadovoljstvo. Prije svega, izaberi rekreaciju u kojoj uživaš. Bez obzira o čemu se radilo. Nađi nešto što te veseli i što će ti biti užitak raditi redovito. Ne zaboravi, imaš dugoročne ciljeve i ostvarit ćeš ih jedino ako zaista prioneš. Volje ćeš za vježbanjem imati jedino ako u njemu pronalaziš zadovoljstvo.