Sigurno znaš nekoga tko potrebe drugih stavlja ispred svojih. Podigne li netko na njih glas, teško da će mu se suprotstaviti. I ne samo to – često će dopustiti ljudima da manipuliraju njima i slijepo im ispunjavati svaku želju. Takve osobe nerijetko 'sviraju' kako drugi kažu, a to je dugoročno štetno. Pasivan stav ugrožava psihičko zdravlje i dovodi do nezadovoljstva. Pronalaziš li se u tom opisu, možda si svjesna da bi se trebala bolje zauzeti za sebe, no to ti u praksi nije lako. U tim se trenucima povučeš u sebe i teško ti je artikulirati stav. Možda misliš da osoba koja ti uvjetuje ili povisuje ton zna nešto bolje od tebe. Ili jednostavno suviše cijeniš tu osobu pa joj ne znaš reći 'ne'.
No, znati se zauzeti za sebe nije isto što i biti bahat i agresivan. Agresivna osoba će učiniti sve da njen glas pobijedi i svim silama će željeti biti dominantan sugovornik. Pritom će često vrijeđati i omalovažavati. S druge strane, ljudi koji se znaju zauzeti za sebe svjesni su svojih granica i obranit će se, no neće vrijeđati sugovornika ili mu se nametati. Asertivnost, odnosno zauzimanje za sebe s poštovanjem predstavlja stil komunikacije u kojemu iznosimo stavove i mišljenja bez omalovažavanja sugovornika.
Takav stil komuniciranja nekome je gotovo pa prirodan, dok se drugi boje reći što misle i prestraše se pred drugima. Iako odrastanje i okolina igra ulogu u tome hoćeš li biti asertivna ili ne, i u zreloj se dobi možeš naučiti zauzeti za sebe. Jer ako te netko odmalena ušutkavao ili uvjeravao da tvoj glas nije važan, mogla bi imati problema sa samopouzdanjem, a onda i time da nekome jasno kažeš NE i obraniš se od iskorištavanja, manipulacija i zatomljivanja svojih potreba.
Sama ćeš trebati procijeniti kad je asertivnost poželjna, a kad osobu treba pustiti da se 'ispuše' pa joj se kasnije obratiti. Imaš li osjećaj da se u brojnim situacijama ne znaš zauzeti za sebe, evo nekih savjeta kako to promijeniti.