Svoj je hobi pretvorio u svjetski priznatu kolekciju porculana. Evo što nam je rekao Veljko Marton

Uvijek vođen razumom poslovnog čovjeka, a strašću kolekcionara, Veljko Marton se čvrsto drži svoje osnovne zamisli: iza sebe ostaviti trag budućim naraštajima, prema kojima osjeća dužnost

Svoj je hobi pretvorio u svjetski priznatu kolekciju porculana. Evo što nam je rekao Veljko Marton

Veljko Marton, uspješni hrvatski poduzetnik i vlasnik hrvatskog lanca parfumerija Martimex, svoju strast prema umjetnosti njeguje od kada zna sa sebe, a nakon četrdeset godina sukcesivnog sakupljanja umjetnina, danas se može pohvaliti s impresivnom kolekcijom porculana, koja čini gotovo 2000 eksponata te je time najveća i najobuhvatnija u cijelom svijetu.

Nakon gotovo desetljeća izbivanja sa scenskog radara, želja da podijeli prikupljenu ljepotu s zagrebačkim ljubiteljima umjetnosti, bila je veoma snažna, a i osjećaj dužnosti prema kolektivu, naveli su ga da ponovo vrati dašak sjaja na hrvatsku kulturnu scenu. Tako je i nastala izložba 'Sjaj bijelog zlata', koju možete pogledati u muzeju Mimara

Image




1.Jeste li više kolekcionar ili biznismen i kako ste spojili ta dva zvanja?

Radio sam u jednoj firmi koja se bavila opskrbom tadašnjim Duty Free trgovina koje su u to vrijeme bile big deal, dok EU nije to ukinula. Tamo smo radili prije svega elektroniku i onda su mi rekli da trebaju razne stvari - modne dodatke i malo luksuznije artikle. Tako da je prva kuća koju sam dobio iz te luksuzne branše bila Cartier. Čak sam imao i butik Cartier koji je danas nemoguće imati jer Cartier ne daje više franšize. Cartier je bila ulaznica u zastupstvo drugih parfema pa su uslijedili i Saint Laurent, Chanel i Versace koji je danas prepoznatljiv brend Martimexa. Prvi sam u Hrvatskoj započeo uvoz luksuzne kozmetike pa sam osjetio potrebu otvoriti i prve parfumerije u Zagrebu koje su nusproizvod onoga čime se tvrtka bavi, a to je opskrba velikih europskih lanaca drogerija parfemima. Martimex se uspio održati dugih 30 godina, a tijekom krize koju je doživio spasila ga je upravo moja kolekcija porculana.

Paralelno s izgradnjom privatnog biznisa, moja me kolekcionarska strana nikad nije sasvim napustila. Ja na poslovni svijet i kulturu gledam kao na simbiozu. Tvrdim kako je za jednu kompaniju važno da se koncentrirate i na nešto sa strane (sport, umjetnost, humanitaran rad, itd.).

2.Opišite nam izložbu „Sjaj bijelog zlata“ u 3 riječi.

Izuzetno lijepa izložba.

3.Koliko kolekcionarskih predmeta se nalazi u vašem vlasništvu i koji vam je najdraži od svih?

Poprsje Marije Terezije, zato što je to najvrijedniji, najkvalitetniji i najljepši predmet koji je također po prvi put predstavljeno na izložbi u Zagrebu i osigurano je za potrebe posudbe muzeju Palazzo Pitti u Firenzi što dovoljno govori o vrijednosti moje voljene kolekcije. U mom vlasništvu se nalazi oko 2000 predmeta.

Image

4.Vi ste zapravo hobi pretvorili u svjetski priznatu kolekciju, kako je to krenulo?

Strast prema umjetninama javila se još tijekom mojih srednjoškolskih dana. Do 30. godine profesionalno sam se bavio tenisom, što mi je omogućilo da upoznam brojne utjecajne ljude zbog kojih su mi se ‘otvorili horizonti’. Kolekcionarstvom sam se počeo baviti kada mi je bilo 18 godina, a moja prva ljubav bila je stari namještaj. Svoj prvi komad namještaja kupio sam preko oglasa u jednim dnevnim novinama.

5.Smatrate li da postoji način da se mlade potakne na umjetnost?

Ako je netko uspješan trebao bi kroz kulturu omogućiti ljudima da vide lijepe stvari. Sve to što sam ja proteklih godina prikupljao trudim se približiti ljudima i dati im mogućnost da uživaju u tom. Svatko novi koga mogu kulturom ili svojom zbirkom potaknuti da doživi lijepi trenutak je meni kao kolekcionaru neka vrsta nagrade.

Image

'Sjaj bijelog zlata' - najveća na svijetu privatna zbirka bečkog porculana ove će veljače biti izložena u muzeju Mimara