Svatko od nas sanja. Snovi su misterija za svakoga jer nitko ne zna sa sigurnošću što oni znače.
Grci su vjerovali da bogovi posjećuju ljude dok spavaju i snivaju kako bi dostavili božanske poruke. Kasnije su mislili da duša sanjara napušta fizičko tijelo i luta naokolo različitim mjestima koje su sanjari vidjeli u snovima. Isti pogled na snove imali su Indijci i Kinezi.
Egipćani su bili među prvim civilizacijama koje su pokušale interpretirati snove. Proces "inkubacije sna" je počeo u Egiptu. Kada je osoba imala probleme u životu ili je htjela vodstvo od Boga, spavala je u hramu. Tijekom noći je sanjala, a kada se probudila, tražila je od svećenika pomoć za tumačenje sna.
Hipokrat je u svojoj knjizi o snovima napisao da duša prima slike tijekom dana i stvara slike tijekom noći, a samim time sanjamo. Aristotel je smatrao da snovi mogu biti pokazatelj stanja u tijelu. On ne vjeruje da su snovi božanski inspirirani. On pripisuje scene u snovima unutarnjim događajima u ljudskom tijelu.
Rimljani su imali jake stavove o snovima. Oni su vjerovali da su snovi poruke od bogova. Car Augustin odlučio je da svatko tko je imao san o državi, mora objaviti taj san na javnom mjestu.
Zašto sanjamo?
Postoje dva razloga za snove. Jedan od razloga su psihološke i fiziološke promjene koje se događaju u našem tijelu. Na primjer, ako se bojimo nečeg, sanjamo da nas proganja neka nepoznata figura. Na isti način, ako je naš mokraćni mjehur pun tijekom noći, mi zamišljamo WC u našim snovima.
Drugi razlog za snove je naše astralno putovanje. Kada idemo na spavanje, tijelo počinje opuštanje i nakon nekog vremena, astralno tijelo se polako podiže iz fizičkog tijela. Tijekom noći, kada fizičko tijelo spava, astralno tijelo izlazi i lebdi kao perje u zraku.
Sanjarica nam predstavlja putokaz za lakše tumačenje snova.
Odaberite početno slovo za prikaz pojmova sanjarice:
A B C Č Ć D DŽ Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P R S Š T U V Z Ž