Jikka: Dom iz snova za japanske umirovljenike

Dvije žene odlučile su otvoriti dom za umirovljenike koji izgledom podsjeća na male kućice kao za hobite koje su spojene u jednu, veliku kuću

Jikka: Dom iz snova za japanske umirovljenike

Socijalna radnica Nobuko Suma i kuharica Sachiko Fujioka deset su godina radile zajedno u pučkoj kuhinji u Japanu, gdje su svakodnevno pripremale obroke za umirovljenike. Zabrinute da se jednoga dana o njima nitko neće moći brinuti, odlučile su izgraditi prostor u kojem će umirovljenici moći provesti ostatak života. 

"Jikka" ili "roditeljska kuća", kako se ovaj dom naziva, smješten je u japanskom gradu Shizuoka, poznatom po tome što pruža pogled na planinu Fuji, ali i po proizvodnji čaja. Još od osamdesetih ovo je mjesto omiljena destinacija za sve koji žele odmoriti od japanskog velegrada Tokija, a u posljednje vrijeme sve više ljudi iz baby boom generacije dolazi ovdje kako bi se umirovili i uživali u starosti.

Uzevši u obzir da će u kući boraviti umirovljenici, arhitekt Issei Suma na nagovor svoje majke izgradio je kuću bez stepenica, ali i s kadom u obliku spirale, dizajniranu na način da i osoba u invalidskim kolicima može ući u nju. 


Briga za zajednicu

Iako su Nobuko i Sachiko uselile u ovu kuću, nisu prestale raditi - u kuću su smjestile sve što im je potrebno kako bi svakodnevno mogle kuhati i dostavljati hranu za starije u pučkoj kuhinji. Nobuko tako svoje dane provodi pekući kolače i kruh, dok Fujioka svoje vrijeme posvećuje kuhanju obroka. 

Kuća ipak još nije otvorena za zajednicu, ali se prijateljice nadaju da će za desetak godina umirovljenici boraviti u kući i da će se brinuti o njima. 

Najstarija populacija na svijetu

Usluga kakvu omogućuju Nobuko i Sachiko prijeko je potrebna u Tokiju, ali i u cijelom Japanu - popis stanovništva iz 2018. pokazao je da umirovljenici čine 28,4% cijele populacije. Nešto više od 2,30 milijuna stanovnika starije je od 90 godina, dok je nešto više od 70 tisuća stanovnika starije od 100 godina. 

Ali Japan nije samo poznat po tome što ima najstariju populaciju na svijetu, već i po tome kako tretiraju svoje umirovljenike. Među Japancima postoji snažan osjećaj obveze brinuti se za starijeg člana njihovog društva, što se vidi i u radu ovih dviju prijateljica. 

Kada državljani Japana napune 65 godina, mogu se prijaviti svojoj lokalnoj upravi da naprave opsežan test kako bi procijenili njihove potrebe. Tada će im osoba koja je za to zadužena dati upute na koji bi način njihove potrebe mogle biti ispunjene, na temelju proračuna koji su im dodijelili i vrsta usluga dostupnih na njihovom području.


Briga za starije uglavnom se odvija unutar zajednice i uključuje niz organizacija u javnom, neprofitnom i privatnom sektoru, koje su obično male, a ovakvi domovi za starije rijetki su. Upravo to je jedan od razloga zašto su se Nobuko i Sachiko odlučile na ovaj potez. 

Oaza za umirovljenike

Ideja je bila stvoriti nešto jednostavno i minimalističko, a da je u dodiru s prirodom i planinama koji okružuju ovu kuću. Visoki stropovi u kuću dovode obilje prirodne svjetlosti, a i oblik kuće podsjeća na planinu. Ukratko, ova je kuća prava oaza za umirovljenike.


Kako populacija Japana stari, dvije se prijateljice nadaju da će moći pomoći umirovljenicima i u zadnjim godinama njihovih života pružiti im mir i spokoj.