Svaki dan ga je zezao i gnjavio i radio mu kojekakve gluposti, a ja to ništa nisam znala jer moj sin sve drži u sebi. Jedino što smo mogli primijetiti da je postao jako frustriran i agresivan prema nama doma. Jedan dan sam ga dovela u vrtić i taj mali je došao i sjeo kraj njega na klupicu dok se on izuvao, počeo je plakati i nije htio ići u sobu (moj sin). Kad sam ga pitala zašto, on je rekao da mu taj prijatelj pušta namjerno vruću vodu kad idu prati ruke prije doručka, rekla sam malom da to više ne radi da to nije lijepo i sve po propisima... a kada je došao doma uspjela sam nekako iščeprkati iz njega što se sve dešavalo u vrtiću i stvarno nisam znala što da radim. Objasnila sam mu da se on sa tim dječakom ne mora igrati ako neće i ako ga gnjavi neka ga kaže teti i neka se makne od njega. Kako je vrijeme prolazilo malo je bilo dobro a malo opet frustracije. Taj dječak ga je stalno provocirao, lupao ga i slično, a sve uz priču - pa ja se samo šalim, ti si moj prijatelj! Sada moj sin ide u školu, na sreću taj mali ne ide s njime u razred, ali živi tu blizu i zvao ga je na rođendan i malo malo pa se sretnu i moj sin je bio kod njega na rođendanu, htio je ići, a ja nemam pojma zašto.. Ne razumijem zašto se i dalje želi družiti s nekim tko ga stalno živcira i prema njemu je bezobrazan. Pokušala sam mu objasniti da onaj tko ti se ruga i tko čini da se osjećaš loše ti nije prijatelj, ali on i dalje kontaktira s tim dječakom i sad ga želi čak i zvati na rođendan, a neki dan je došao kući živčan i ljut jer mu se mali rugao nešto u vezi bicikla. Ne znam što da radim, da li da mu zabranim da ga zove na rođendan, znam da kao nije dobro petljati se u odnose između djece, ali ovo mi se stvarno čini nezdravim odnosom..
Draga mama,
Svakako bi bilo dobro da razmislite zašto Vaš sin izabire ovakvog prijatelja? Da li je imao u svojoj okolini priliku da vidi da su takvi odnosi, iako nezdravi, prihvatljivi i da se održavaju? Nadalje, važno je da naučite svog sina da se zauzima za sebe, da mu je OK reći „Ne“. Ta vježba kreće iz odnosa sa roditeljima. Dakle, bilo bi dobro, ako to ne čini do sada, da ga potaknete da Vama kaže „Ne“ kada mu se nešto ne sviđa ili kada nešto ne želi. To Vama neće uvijek biti ugodno i lako za čuti, ali nakon što on kaže svoje mišljenje, odnosno nakon što kaže „Ne“, onda možete razgovarati s njim i pronaći neki kompromis. Tako ga učite kako da rješava probleme, kako da se zauzima za sebe na zdrav način.
Normalno je da se nitko, pa tako niti dijete, neće slagati sa svim postavljenim zahtjevima i važno je da dijete ima prostor to izraziti na adekvatan način. Važno je da i Vi kao roditelj njemu kažete „Ne“ u nekim situacijama koje procijenite da Vama nisu OK – kao npr. ako je prije bio agresivan prema Vama, kako ste reagirali – jeste li mu jasno dali do znanja da, bez obzira kako se osjeća, da nije OK da bude agresivan prema Vama? Kako je sada kada je frustriran i nervozan? Da li se sada možda verbalno „iskali“ na Vama ili nekom drugom? Što mu onda kažete tj. koju poruku mu šaljete? Ono što bi bilo poželjno da mu svaki puta kažete jest: „Vidim da si uzrujan/frustiran/nervozan/ljut, ali ne možeš vikati/udarati mene/drugoga.“
Ako primjećujete da mora tu energiju, tu ljutnju izraziti fizički, neka je izrazi udarajući o jastuk, a nakon toga obavezno ga pitajte što se dogodilo, jer ljutnja, osim što obično treba biti na neki način izražena, isto tako osoba treba imati vrijeme i prostor da kaže što ju je povrijedilo/naljutilo. Dakle, nakon toga ga pitajte što se dogodilo. Ako spomene prijatelja, pitajte ga što mu je rekao, što je učinio, kao se postavio u toj situaciji.
Ako Vam ispriča nešto što znate da nije zdravo za njega, npr. dozvolio je prijatelju da ga naziva pogrdnim imenima i sl., tada ga pitajte što je još mogao u toj situaciji. Neka razmišlja o opcijama. Npr. mogao je on njemu reći „Ne možeš tako razgovarati sa mnom.“
Iskoristite ovo prijateljstvo između svog sina i njegovog prijatelja kao priliku da Vaš sin nauči da se zauzme za sebe, da nauči da se drugi trebaju ponašati prema njemu s poštovanjem i da se on isto tako treba ponašati prema drugima. Kada biste pronašli način da svog sina udaljite od tog prijatelja bez da nauči ovu životno vrijednu lekciju, vrlo vjerojatno bi Vaš sin kad-tad pronašao novu sličnu osobu.
Iz nekog razloga ga takve osobe privlače i važno je da mu pomognete da se nauči postaviti u toj situaciji. Osim toga, koliko drugih prijatelja Vaš sin ima? Možda se drži ovog prijatelja jer nije razvio s nikim drugim prijateljstva. U tom slučaju treba mu pomoći da razvije prijateljstva s drugima.
Sretno,
Tatjana Gjurković, dipl.psihologpsihoterapeut, certificirani terapeut igrom