Zadržavanje stolice kod 3-godišnjaka

Poštovana, sin od 3 godine i 3 mjeseca unazad malo više od godine dana ima problema sa zadržavanjem stolice.

shutterstock_1735801265.jpg

Kada sam kontaktirala pedijatricu prije nekoliko mjeseci situacija je bila da je on po nekoliko dana zadržavao stolicu, plakao, „šetao“ i vikao da ga previjem iako nije imao stolicu, dosta je imao vjetrove i na kraju kada više ne bi mogao trpjeti imao bi stolicu koja nije bila tvrda! Pedijatrica je ustvrdila prema mojem opisu situacije, da se najvjerojatnije radi o nadutosti te da mu redovito dajem probiotike, a ne pripravke za omekšavanje stolice, obzirom da je stolica mekana u konačnici. Situacija se nakon nekog vremena poboljšala u smislu da bi npr. mjesec dana imao stolice svaki drugi, treći dan ili tri dana za redom, ali bez plakanja i mučenja. Nakon toga opet kreće „faza“ zadržavanja, nervoze i buđenja iz popodnevnog (ponekad i noćnog) sna, stiskanja nogica i vikanja da on ne mora kakati i da neće kakati. Promjena je utoliko što su mu posljednje dvije stolice bile tvrde. Što se prehrane tiče, unazad nekoliko mjeseci slabije jede. Svaki dan kuham, najčešće variva, ali se zna dogoditi da pojede 2-3 žlice, meso jede minimalno, ponekad ne želi niti probati. Slatkiše jede, ali ne u velikoj mjeri. Od voća najviše voli jabuke, svaki dan jede, ponekad bananu, a naranče cijeđene. Po ljeti jede sve, sezonski. Stavljala sam mu i mljevene lanene sjemenke u hranu, međutim ne vidim da je imalo većeg utjecaja. Vodila sam posljednja dva tjedna dnevnik da vidim što propuštam, međutim ne mogu utvrditi neki jasni razlog. Naravno, planiram ponovno kontaktirati pedijatricu, ali evo ako možete pomoći idejom ili savjetom. Hvala! Zabrinuta mama

Poštovana,

po opisu radi se o tipičnoj funkcijskoj opstipaciji kod koje dijete zbog neugodnog iskustva zadržava stolicu, tj. kada dobije nagon ne tiska, već ju vraća. Tako ona postaje ustajala i tvrda, a kada dijete konačno defecira prolazi ponovno neugodno iskustvo i tako se vrtite u krug. Čak i kad je stolica uredna, dijete i dalje stišće.

Izlaz iz te situacije je jako dobro omekšati stolicu, da je ona dulje vrijeme dovoljno mekana. Izbjegavajete u prehrani banane, rižu, čak i jabuke nekad zatvaraju, preko ½ litre mlijeka; dajte više voća tipa kruška, šljiva, koje ima dosta sorbitola i povoljno djeluje na stolicu, te povrća i žitarica. Ukoliko to ne uspijevate riješiti prehranom (što je često) tada je potrebno uvesti dok se sve ne normalizira laktulozu bar 1ml/kg . O tome se savjetujte s pedijatrom. Uglavnom na to se neće naviknuti i osim premekane stolice, nema nuspojava, jer se radi o neresorptivnom šećeru koji samo navlači vodu i omekšava stolicu.

prim. ALEMKA JAKLIN KEKEZ, dr.med, specijalist pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena