Šparoga je simbol proljeća. Raste u kršu priobalja, najčešće u grmlju, među trnjem zbog čega ju je teško brati, no trud se svakako isplati jer se radi o pravoj riznici zdravlja. Naime, ova biljka obiluje folatima, antioksidansima, uključujući vitamin C te vitamine B12, A, E i K kao i krom, mineral u tragu koji povećava sposobnost inzulina da transportira glukozu iz krvotoka u stanice. Trebaš li pripaziti na razinu šećera u krvi, šparoge će ti u tome pomoći.
Zanimljivo je da botanički pripada obitelji u kojoj su avokado, kelj i prokulica, a svo to povrće obiluje glutationom, jednim od najjačih antioksidanasa koji štiti stanice od utjecaja slobodnih radikala i ima antikancerogeni učinak. Šparoge su izuzetno zdrave i za bubrege i urinarni trakt. Pomažu detoksikaciju bubrega i čiste mjehur prevenirajući pojavu infekcija. Baš zbog toga, nakon konzumacije šparoga primijetit ćeš da ti mokraća ima intenzivniji miris. S obzirom da obiluju vlaknima šparoge blagotvorno djeluju na probavu i metabolizam.
Osim za tjelesno, dobre su i za mentalno zdravlje. Poboljšavaju pamćenje i smiruju živčani sustav. Obiluju vitaminom B12 koji je ključan za vitalnost i zdravlje te je vrlo bitno imati ga u dovoljnoj količini kad navršiš 50 godina jer u toj dobi tijelu opada sposobnost apsorpcije ovog vrijednog vitamina koji čuva živce, sprječavajući pojavu neurodegenerativnih bolesti. Mi smo ti pripremile tri recepta sa šparogama, kako bi u njima uživala što češće i što više.
Rižoto od šparoga i škampa
Sastojci:
- 200 g šparoga divljih
- 320 g riže dugog zrna
- 280 g škampa
- 1 l riblji temeljac
- 2 režnja češnjaka
- Ulje maslinovo
- 1 dl vina bijelog
- Maslac
- Sol
Priprema:
Škampe brzo popržiti na maslinovom ulju, začiniti i staviti sa strane. Na istoj masnoći glazirati rižu, dodati sitno sjeckani češnjak te podliti s malo vina. Kada se vino reducira, podlijevati temeljcem uz konstantno miješanje. Kada je riža pri kraju, dodati šparoge koje su istrgane na manje komade veličine od 2 do 3 centimetra, bez drvenastog donjeg dijela i meso škampi. Kuhati uz konstantno miješanje dok riža nije gotova. Na kraju povezati s ribanim sirom. Prema želji se rižoto može podliti s maslinovim uljem.
Juha od šparoga
Sastojci:
- 800 g šparoga (tvrdi dio odstrani, a upotrijebi samo mekane dijelove)
- maslinovo ulje
- 2 srednje bijela luka, oguljena i nasjeckana
- 2 štapića celera
- nasjeckana 2 poriluka, očišćena i nasjeckana
- 2 litre povrtnog ili pilećeg temeljca
- Sol
- Crni papar
Priprema:
Luk, celer i poriluk nareži na sitne komadiće te ih proprži na maslinovom ulju na laganoj vatri. Vrhove šparoga odreži i ostavi sa strane, a ostale dijelove nasjeckaj na veće komade te ih dodaj preostalom povrću i sve zalij temeljcem. Kuhaj poklopljeno 20 minuta, a zatim izmiksaj štapnim mikserom (ili u blenderu). Vrati juhu opet na štednjak, posoli ju i popari po ukusu, dodaj vrhove šparoga te kuhaj dok vrhovi ne omekšaju. Posluži uz omiljeni kruh i malo maslinovog ulja ili vrhnja dodaj u juhu.
Proljetni quiche od šparoga i tikvica
Za prhko tijesto potrebno je:
- 200 g glatkog brašna
- 100 g pročišćenog maslaca sobne temperature
- Pola žličice šećera
- Žličica soli
- ½ praška za pecivo
- 1 žumanjak
- 2 žlice svježeg sira
Priprema:
Prosijaj brašno te mu dodaj šećer, sol i prašak za pecivo. Kada si izmiješala suhe sastojke, dodaj im žumanjak, maslac i svježi sir. Zamijesi tijesto, formiraj ga u kuglu te zamotaj u prozirnu foliju. Ostavi da se odmori nekoliko sati u hladnjaku. Prije pripremanja, tijesto izvadi iz hladnjaka te ga ostavi na sobnoj temperaturi.
Punjenje od šparoga:
- Vezica šparoga
- 300 g svježeg sira
- 1 jaje
- 1,5 tikvica
- Prstohvat soli
Priprema:
Šparoge kratko kuhaj u vodi dok ne omekšaju te ih nareži na tanke kolutiće. Izmještaj svježi sir s jajem te smjesi dodaj šparoge. Sve zajedno pomiješaj uz malo soli. Na tijesto stavi tikvice te na njih smjesu od sira i šparoga. Smjesi možeš dodati još neki začin po želji. Na vrh stavi vrhove šparoga te peci na temperaturi od 180 °C dok quiche ne porumeni (30 – 45 min).