Njegov raspored hranjenja izgleda ovako (s razmakom cca 2h između obroka):D: žitarice+voće+svježi kravlji sirU: podoj prije spavanjaR: meso/riba/jaja+povrće+žitarice/krumpirU: jogurt+voćeV: žitariceDo prije par dana je iza večere i dojio, ali zadnjih dana odbija jer je očito sit. Međutim, budi se jednom noću, pred jutro, i tada doji.
Molim Vasu pomoć oko sljedećih pitanja:1. Je li ovakav ritam hranjenja i raspored namirnica adekvatan? Ako ne, što bi trebalo promijeniti?2. Koliko količinski bi trebao pojesti za svaki obrok?3. Zbog skorog povratka na posao morat ću izbaciti dnevni podoj. Što mogu dati djetetu umjesto njega? Da li će dobivati dovoljno mlijeka ako prekinem dojenje i što moram u tom slučaju promijeniti u prehrani? Hvala puno unaprijed, Mama s puno pitanja
Poštovana, 1. Svako dijete je individua kojoj paše njegov osobni obrazac prehrane, iako, postoje određeni standardi i preporuke (no istih se nije potrebnoi slijepo držati). Naime, za dijete dobi 11 mjeseci savjetuje se 4, odnosno 5 konkretna obroka i dojenje kao dodatak, odnosno nakon obroka i prije spavanja. Ako se vaše dijete budi i zaista doji da se nahrani, znači da je gladan, no ako je to čisto maženje i provjeravanje vaše prisutnosti, onda ne mora biti da je gladan i da mu išta nedostaje. Mogu Vam predložiti da jutarnju užinu pretvorite u manji obrok - međuobrok voće i iza toga ga podojite (iako to nije nužno). 2. Ovisno o veličini djeteta, veća djeca jedu veće količine hrane, oni sitniji nešto manje, najčešće, no nije uvijek i apsolutno. Po prilici oko 150 do 200 grama po obroku, ovisno o obroku i danu, nitko ne jede uvijek isto pa tako neće ni vaše dijete. 3. Kao užinu možete ponuditi voćnu kašicu, a budući da djetetu nakon prve godine života, najnormalnije osnovni mliječni napitak može biti punomasno kravlje mlijeko, savjetujem vam da isto i učinite. Jutarnja i večernja mliječna kašica zadovoljit će potrebe za mlijekom, odn. kalcijem. Preporuka je oko 400 ml mlijeka i mliječnih proizvoda na dan za djecu iznad 1 godine (naglasak u prehrani djeteta kad govorimo o mlijeku i mliječnim proizvodima, stavite na fermentirane mliječne proizvode kao što su probiotički jogurt, kefir, acidofil i kiselo mlijeko).
Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.
nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam
Klinika za dječje bolesti Zagreb