Prestravljena sam negativnim medijskim natpisima o cijepljenju i molim pomoć

Poštovana, znam da sam još jedna u nizu zabrinutih roditelja što se tiče cijepljenja.

shutterstock_1735801265.jpg

Prvorotkinja sam, imam bebu staru dva mjeseca i jednostavno sam bombardirana raznoraznim pričama, tim više što iščitavanje po internetu ne olakšava stvar. Moje pitanje glasi: Zašto se danas o cijepljenju govori više u negativnom kontekstu? O negativnim učincima se više piše nego o pozitivnim učincima, ako ih danas ima. Prije 30 godina o ovome se nije pričalo, niti su se davala koktel-cjepiva, što u meni izaziva jezu. Znam da je na to sve utjecala globalizacija, ali čemu tolika doza cjepiva za takvo malo biće i raznorazni toksični sastojci cjepiva? Sad se ja kao zabrinuti roditelj pitam što da radim s djetetom od dva mjeseca? Što ako se dijete ne cijepi i dobije neke od bolesti tipa hripavac ili difteriju? Je li to toliko opasno? Čemu cijepljenje protiv hepatitisa B u dobi od dva mjeseca? Toliko upitnika mi stoji nad glavom pa Vas molim da mi kažete koji su rizici cijepljenja i necijepljenja? Unaprijed hvala! KH

Poštovani,

puno su veći rizici oboljeti od bolesti za koju ste mogli biti zaštićeni cijepljenjem, nego rizici samog cijepljenja. U većine cijepljene djece nema reakcija na cjepivo ili postoji blaga reakcija poput lagano povišene temperature i boli na mjestu uboda.

Djeca se protiv hepatitisa B cijepe već u dobi od 2 mjeseca jer je dobro poznato ako dođe do infekcije hepatitisom B u ranoj životnoj dobi rizik za kroničnu bolest jetre je 90%, dok je to u odrasloj dobi svega 10%.

Savjet pedijatara je da cijepite Vaše dijete u skladu s kalendarom cijepljenja za RH. S Vašim izabranim pedijatrem možete između ostalog prodiskutirati o svim dilemama vezanim za cijepljenje.

Iva Palčić

dr.med, spec.pedijatar, uži specijalist pedijatrijske nefrologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena