Svakodnevno je tu povrće, voće, žitarice (zobene pauljjice, riža ugl. smeđa, proso, amarant), meso, riba, jogurt, skuta, ali kako i koliko bi ih bilo najbolje davati, posebno popodne, navečer? Puno hvala. Ivona
Poštovana,
s obzirom na navedene namirnice, osobito žitratice mogu zaključiti da izbjegavate gluten u prehrani djeteta. Ovo se prepruča samo u slučaju kad je opravdano, stoga ako je pokazana alergija na gluten, provodite prehranu bez glutena. U suprotnom, za ovim nema potrebe.
Nema nekog posebnog rasporeda kad što treba jesti, već osoba jede po svom osobnom nahođenju i običajima obitelji. Nekakav standard može se smatrati: doručak koji uključuje žitarice i mliječni proizvod, užinu voće +/- žitarice, zatim ručak koji uključuje meso/ribu/jaja +/- mahunarke, žitarice/krumpir, popodnevna užina koja je često voće ili mliječni proizvod/desert te večera koja često u djece bude mlijeko/mliječni proizvod u kombinaciji sa žitaricama, no može biti i konkretnijeg sastava poput ručka ili jela kao što su palačinke, jaja, slani muffini i sl.
U konačnici, bitno je da dijete jede raznoliko i uravnoteženo, te da se ne ograničavate na mali broj namirnica (što vidim da ne radite).
Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh. nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam
Klinika za dječje bolesti Zagreb