Ali nije, jer u posljednje vrijeme ona bi satima bila u dječjem parku ili kod nekog kod kuće. Na moje ograničavanje vremena za tu igru, ona reagira agresivno do plača. Naime, počela se družiti s curicom kojoj je ulica drugi dom radi prezaposlenosti roditelja. Iako se neki roditelji ne slažu sa mnom, ali manje njih, jer smatraju da se djeca trebaju igrati koliko žele i kada žele ako su obavili svoje obaveze. Ali meni pristojnost i stav nalaže da to nije baš tako. Ne želim da joj "ulica danas bude drugi dom, a sutra prvi." Kako to objasniti djetetu od deset godina. Hvala. Mama M.
Draga mama,
iz Vašeg pisma shvatila sam da Vas zanima kako se postaviti u situaciji kada Vaša djevojčica zahtijeva da sate provede u dječjem parku ili kod nekog kod kuće. Iako Vam ne mogu dati brzi i jednostavan recept – jer on nažalost ili sreću ne postoji – mogu Vam reći da je u odgoju djeteta najvažnija dosljednost.
Ukoliko Vam je nešto važno te istu poruku želite prenijeti djetetu, u tome ćete uspjeti samo na jedan način: kroz vlastitu dosljednost. Djeca često puta žele nešto što roditelji ne mogu ili iz nekog razloga ne žele ispuniti, a njihove reakcije na to mogu biti razne: od plača i tuge do ljutnje i agresivnosti. S obzirom da roditeljima nije lako gledati vlastito dijete kako tuguje ili kako se primjerice neprimjereno ponaša u dućanu, najčešće popuste. I tada nastaje veliki problem, jer dijete dobiva poruku da je dovoljno da učini to i to kako bi u konačnici dobilo ono što želi. Stoga je u takvim situacijama vrlo važno prepoznati djetetove osjećaje, reći mu da ste ih svjesni, no da unatoč tome neće dobiti ono što želi. I tako svaki put iznova.
S obzirom da Vaša kćerkica ima 10 godina, s njom također možete razgovarati o tome zašto Vam je važno da nije toliko vremena vani. Obješnjanja „zato jer ja tako kažem“, možda su funkcionirala u mlađoj dobi, no kako rastu, djeca traže razloge i objašnjenja roditeljskih odluka. Iskreno joj možete reći zbog čega brinete i možete zajedno s njom dogovoriti nešto što bi bilo prihvatljivo i njoj i Vama. Ona će se osjećati važno jer ste je uključili u odluku, a s druge strane ostaje puno manje prostora za nezadovoljstvo.
Želim Vam puno sreće.
Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener