mama
Draga mama,
prije svega moram vam napomenuti da je hipohondrija učestala u male djece i to podjednako u dječaka i djevojčica, dok se u pubertetu češće javlja u djevojčica nego u dječaka. Kod hipohondrije dijete je zaokupljeno tjelesnim funkcijama, kao što su kucanje srca, jedenje i znojenje te je uvjereno da ima neku ozbiljnu bolest premda je u biti zdravo.
Prije nego što se postavi dijagnoza somatoformnog poremećaja u koju spada i hipohondrija, liječnik treba dokazati da dijete doista nema fizičku bolest koja može biti razlog simptoma. Ako nema znakova fizičke bolesti, tada je poželjno da liječnik na temelju razgovara s djetetom i članovima obitelji pokuša otkriti postoje li psihološke smetnje ili konfliktni odnosi u obitelji.
Ponekad djeca oponašaju članove obitelji pa ukoliko netko iz obitelji iskazuje takvo ponašanje dijete ga preslikava pa se primjerice može dogoditi da dijete koje puno vremena provodi s bakom koja stalno mjeri tlak i posjećuje liječnike usvoji određen dio bakine preokupacije zdravljem. S druge strane, moguće je i da dijete iz nekog razloga želi pažnju roditelja pa je pokušava dobiti na ovaj način jer zna da će mu se roditelji posvetiti ako je bolesno.
Razloga je mnogo i individualni su za svako dijete, te je važno da ukoliko se doista radi o hipohondriji prepoznate (sami ili uz pomoć stručnjaka) o čemu se radi te reagirate u skladu s potrebama djeteta. U tome vam mogu pomoći i naši stručnjaci iz Centra Proventus, pa se slobodno javite ukoliko vam je potrebna podrška.
Želim vam puno sreće
Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus