LCHF prehrana za početnike

Dobro se osjećajte i pronađite ravnotežu

LCHF prehrana za početnike

LCHF prehrana danas je vrlo popularna, kako kod nas, tako i u svijetu, međutim ja osobno o njoj jako malo znam. Stoga sam odlučila istražiti o čemu je riječ i zbog čega je ovaj način prehrane postao toliko popularan? 

Skandinavci su veliki uzor ostatku svijeta u svim životnim aspektima pa tako i u prehrani. Jeste li znali da LCHF potječe upravo iz Švedske gdje je i nastao sam pojam, a dolazi od Low Carb High Fat. Dakle, ovaj način prehrane podrazumijeva smanjeni unos ugljikohidrata (kruh, tjestenina, krumpir, riža i sl.) te povećani unos masnoća.

Prema principima koje LCHF pristup zastupa, prirodne su masnoće dobre za naše zdravlje (iz mesa, jaja i maslaca) te nam omogućuju da ostanemo siti dulje vrijeme. 

Cilj je postići idealnu tjelesnu težinu uz namirnice koje su nam ukusne i dobre te uz koje nećemo  biti gladni. LCHF pristup tvrdi kako je pretpostavka da su zasićene masnoće štetne zapravo mit i zabluda.

Koje su namirnice poželjne u LCHF prehrani?

Neke od namirnica koje su dozvoljene u LCHF prehrani svakako su one životinjskog podrijetla poput jaja, ribe, mesa i peradi. Preporučuju se i iznutrice jer one sadrže neke vrijedne minerale i vitamine. Dozvoljene su masnoće kao što su maslac, vrhnje, kokosovo ulje te svinjska mast. Od pića se savjetuje voda, a od voća i povrća avokado, kupus, špinat, kelj, cvjetača, rajčice, češnjak, itd. 

Koje namirnice izbjegavati? 

Želite li se hraniti prema LCHF pristupu, svakako biste iz svoje prehrane trebali izbaciti šećer i slatkiše. Također, hrana bogata ugljikohidratima nije poželjna (krumpir, riža, tjestenina, kruh…). LCHF zabranjuje i margarin jer sadrži štetne kemikalije te suhomesnate proizvode koji također sadrže mnoge štetne sastojke poput raznih emulgatora. Voće također treba izbjegavati jer sadrži šećere koji negativno utječu na mršavljenje. 

Namirnice koje povremeno možete jesti

Od voća je povremeno dozvoljeno bobičasto voće te citrusi kao što su limun i grejp. Ponekad možete jesti i punomasne mliječne proizvode te vrhnje. S orašastim se plodovima i sjemenkama također ne smije pretjerivati, ali povremeno ih možete ubaciti u svoj jelovnik. Tu i tamo možete popiti kavu ili čaj, ali bez šećera. 

LCHF prehrana također zastupa uvođenje sirovog povrća koje sadrži neke vrijedne nutrijente za naš organizam, a koji se kod kuhanja uništavaju. 

Želite li se prebaciti na LCHF način prehrane, učinite to postupno i prije se svakako dobro informirajte a nije naodmet i zatražiti savjet nutricionista koji će vas moći uputiti u pravom smjeru. 

Važno je dobro isplanirati svoje obroke i prehranu te ne pretjerati s određenim namirnicama kao što je meso, primjerice. LCHF nije dijeta, to je način života koji treba postepeno uvesti u svoj život, ako ste na to spremni te ako vam odgovaraju principi koje taj način prehrane zastupa. Imajte na umu da ovaj način prehrane ne odgovara svima i iz tog je razloga najvažnije slušati poruke koje nam vlastiti organizam šalje. 

LCHF nije dijeta pa se nemojte tako odnositi jer ćete u protivnom ubrzo krenuti u krivom smjeru. Važno je dobro se osjećati biti umjeren u svemu te pronaći ravnotežu kad je prehrana u pitanju. 


Foto: Depositphotos.com