. Nakon paničnog napada nisam se mogao vratiti normalnom načinu života, sve što sam ukucao na internetu je ukazivalo da sam anksionzna osoba. O anksioznosti sam puno naučio s interneta i vrlo mi je pomoglo da posložim stvari u svojoj glavi. Usprkos tome što sam osjećao da napredujem ka oporavku tj. počeo sam slagati kockice u svojoj glavi, odlučio sam da uz podršku roditelja odem kod psihologa. Psiholog mi je rekao sve što sam znao, čak mislim da sam više korisnih stvari saznao sa interneta nego od psihologa. Kada sam i to završio, odlučio sam da nema potrebe da idem kod njega, jer prije svega nemam novaca za to, a i siguran sam da se sam mogu oporaviti. Onaj loš osjećaj je skoro nestao, kao da mi je mozak ponovo proradio, ali mene muči jedna stvar zbog koje sam i odlučio potražiti savjet od vas. Svakih nekoliko dana mi se u grudima javlja neki osjećaj koji ne mogu kontrolirati, kao da me nešto počne stezati, ne znam kako to opisati... Taj osjećaj se uglavnom javlja noću i jako me poremeti, koliko god se trudim da ga kontroliram. Kad me obuzme taj osjećaj teško mogu zaspati 3-4 sata nakon toga, iako mi se čini da to ne traje duže od 10 minuta, ali me skroz poremeti. Taj osjećaj u sredini grudi, negdje iznad trbuha me strašno uplaši i teško mi je ostati smiren jer u tom momentu čekam da mi se nešto strašno dogodi, jer je nemoguće da sam zdrav i da mi se javlja takav osjećaj. Kad sam psihologu rekao za ovo, on je odgovorio da je upravo to anksioznost i da ja praktično sam izazivam. Molim vas da mi kažete vaše mišljenje o ovome, da li je stvarno moguće da sam izazivam ovaj osjećaj i koji je najbolji način da izliječim ovakav osjećaj? Još samo da kažem da u tom trenutku samo čekam da mi se sa srcem nešto dogodi ili da mi otkaže nešto drugo i koliko god puta da mi se to javi istog je intenziteta i jednostavno u tom trenutku ne mogu sam sebe umiriti dok samo ne prođe. I kada prođe još neko vrijeme tj. nekoliko dana razmišljam o tome i samo još jednom da kažem da sam bio na raznim pregledima kod kardiologa, pregledao sam pluća i sve je u redu. PUNO BI MI ZNAČILO VAŠE MIŠLJENE, UNAPRIJED HVALA. D.
Dragi čitatelju,
prije svega smatram da je dobro da ste zatražili stručnu pomoć (i medicinsku i psihološku) jer je upravo ta podrška ključna u ozdravljenju. Ono što sa sigurnošću mogu reći jest da jedan ili dva odlazaka kod stručnjaka ne mogu ništa značajno promijeniti – za promjenu je nužan dugotrajniji rad. No ukoliko ste procijenili da se trenutno možete i sami nositi sa simptomima anksioznosti, podržavam i tu opciju.
Budući da su svi medicinski razlozi zbog kojih bi se moglo javljati stezanje u grudima isključeni, pretpostavljam da se ipak radi o simptmima anksioznosti i paničinih napada. Ono što je karakteristično za panične napade jest da je to strah od straha, i da svi simptomi koje netko ima proizlaze iz straha da se napad ponovno ne dogodi. Sve misli koje osoba tada ima u glavi (a koje su uglavnom negativne i usmjerene ka tome da se napad ne dogodi), izazivaju fizičke reakcije organizma. Razlog zbog kojega ne možete zaspati nakon što se javi stezanje u grudima jest taj što u glavi reciklirate misli vezane uz njega – drugim riječima, ako stalno razmišljamo o nečemu neugdnom što nam se dogodilo, naš organizam to interpretira kao da se cijela situacija ponovno odvija (iako se ona odvija samo u mislima) i naš organizam ponovno reagira.
Kako izaći iz tog kruga? Odgovor je vrlo jednostavan no zahtjeva puno truda. Prije svega, smatram da je najvažnije prekinuti obrazac negativnih misli. Možda ga u tom trenutku niste svjesni, no negativne misli su vrlo vjerojatno prisutne budući da Vam treba 3-4 sata da se umirite i ponovno zaspete. Obrazac možete prekinuti na razne načine: skretanjem misli na nešto što Vam je ugodno, promjenom fiziologije (ustanite iz kreveta), koncentriranjem na nešto drugo – primjerice pravilno disanje. Ukoliko prekinite dotok negativnih misli i Vaša fizička reakcija će biti drugačija.
Nadalje, smatram da je važno pustiti tom osjećaju da dođe i prođe – što to znači? Ukoliko ste stalno fokusirani na to kako izbjeći neugodan osjećaj, Vi u svojim mislima ponovno vrtite iste misli a strah se pojavljuje iz razloga što se bojite da će se on vratiti. Promijenite taktiku – zamislite kako on dolazi, zaželite mu dobrodošlicu, recite mu da Vam je žao što će tako kratko ostati i ispratite ga. Primjetite kako se ništa nije dogodilo – i dalje ste dobro i zdravi (što su Vam potvrdile sve pretrage i svi liječnici).
Nadam se da će Vam navedeno (uz dozu ustrajnosti) pomoći. Ukoliko primjetite da Vam ipak treba pomoć stručnjaka, moj savjet je da se ne ustručavate.
Želim Vam puno sreće
Kristina Bačkonja, dipl. psiholog i NLP trener