Inače zdrava beba histerično plače samo u doticaju s bakom i djedom

Beba ima 4,5 mjeseca, a problemi su počeli kad je imala nepuna tri mjeseca. Živimo u kući s mojim roditeljima, dok su muževi roditelji udaljeni oko 20 km, te viđaju bebu 1 do 2 puta tjedno.

shutterstock_1735801265.jpg

Sve je bilo odlično do jednoga dana. Otišli smo u posjet muževim roditeljima te smo bebu ostavili na čuvanju na sat i pol. Nakon što smo se vratili zatekli smo bebu ljubičastu od plača s bakom u mračnoj sobici. Svekrva je rekla kako su sve pokušali te je nisu mogli smiriti. Moram napomenuti kako svekrva radi u vrtiću te zna s djecom. Pripisali smo to umoru i grčevima. Za par dana potpuno isti scenarij, ali ovoga puta smo i mi bili prisutni. Čim smo je unijeli u stan krenuo je plač i vriskanje te smo otišli za 20 minuta. Čim smo je unijeli u auto zaspala je kao da se ništa nije dogodilo. Malo sam istraživala i čitala da u toj dobi dijete može imati strah od nepoznatih. No ne zabrinjava me čak ni taj strah nego to što svaki puta nakon njihovog kontakta beba toliko teško zaspi, vrišti i plače kao da se boji zaspati. Zaspi pa se probudi u histeričnom plaču kao da nešto sanja. Tada ju je vrlo teško smiriti i iskreno se plašim. Znam da odvajanje nije rješenje, ali stvarno ne znam što da radimo. To me sve već jako zabrinjava i opterećuje, a svekrva i svekar su svjesni toga te niti njima nije lako jer ne znaju zašto beba tako reagira kao da je vidjela vraga. Isto se događa i kada oni dođu k nama te kada je beba u svojoj kući. Moram napomenuti da nismo primijetili da beba na ikog tako reagira osim na njih. Mnogo je ljudi prošlo kroz kuću i sve je super prošlo. U tome strahu moja je svekrva počela istraživati te zaključila da se možda radi o nekim nadnaravnim stvarima, te misli da je netko nešto bacio na njih kako bi ih odvojio od bebe. Iskreno ne vjerujem u to, ali nakon ovakvih ispada stvarno ne znam što da više mislim. Glupo je da beba ide doktoru i na pretrage jer je stvarno mala, s njom je očito sve u redu, ali jednostavno osjeća veliku nelagodu prema baki i djedu. Zabrinuta mama

Poštovana,

to je možda samo faza djeteta koja će proći. Nastojte svi biti opušteni i nemojte forsirati izravni kontakt djeteta s bakom i djedom, već samo zajednički boravak kada ste i vi tamo. Obratite pažnju da li baka i djed nose naočale, šešir ili nešto drugo što odskače od drugih, jer to zna plašiti djecu. Ukoliko se isto nastavi kroz duži period, obratite se dječjem psihologu.

Iva Palčić

dr.med, spec.pedijatar, uži specijalist pedijatrijske nefrologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena