Ljudi koji vole pripremati slastice koriste bilo koji izgovor za zagrijavanje pećnice. Prvi su u redu kada nekome iz obitelji ili društva treba napraviti tortu za rođendan, tijekom blagdana satima (pa i danima) marljivo rade sve od suhih kolača do kremastih torti, a nije im nikakakv problem (dapače!) ispeći muffine u bilo koje doba dana samo kako bi nekoga usrećili slatkim zalogajima.
Ipak, izgleda da je pečenje kolača puno više od stvaranja nečeg slatkog za desert. Priprema slastica, posebno kada se radi za druge, može biti popraćena nizom psiholoških prednosti.
Priprema slastica produktivni je oblik samoizražavanja i komunikacije
(Foto: Pexels)
"Pečenje kolača između ostalog omogućuje kreativno izražavanje", rekla je za HuffPost psihologinja Donna Pincus. "Postoji puno povezanosti između kreativnog izražavanja i opće dobrobiti. Bilo da se slika, stvara glazba ili peku kolači, takve aktivnosti otpuštaju stres i odličan u način samoizražavanja." Osim toga, pronalaskom načina za nošenje sa stresom važno je za vođenje zdravog života.
Kada pripremaš slastice za druge ljude, to je i koristan način komunikacije osjećaja. Psihologinja Susan Whitbourne za primjer ističe kulturnu normu donošenja hrane bližnjima koji prolaze gubitak voljene osobe. Ponekad riječi nisu ni potrebne, a samo hrana može priopćiti ono što pokušavaš reći. "Za one koji imaju problema s izražavanjem osjećaja, suosjećanja ili zahvalnosti riječima, priprema slastica može biti itekako koristna alternativa", rekla je za HuffPost.
Julie Ohana, socijalna radnica i terapeutkinja kulinarske umjetnosti, rekla je za HuffPost: "U mnogim kulturama, u mnogim zemljama, hrana predstavlja izražavanje ljubavi i zapravo predstavlja nešto s čime se stvarno svi možemo na neki način poistovijetiti. Mislim da bi se to moglo ograničiti na nezdravu problematiku kada zamijeni komunikaciju u tradicionalnom smislu, ali ako ide uz komunikaciju, tada je apsolutno pozitivna i zaista divna stvar."
Priprema slastica za sebe i druge oblik je 'usredotočene svjesnosti'
Svi smo čuli za blagodati meditacije i 'mindfulnessa' (u prijevodu 'usredotočene svjesnosti') - kako, između ostalog, povećavaju sreću i smanjuju stres, a i priprema slastica može donijeti neke iste prednosti. "Pečenje kolača zapravo zahtijeva puno pažnje. Morate mjeriti, usredotočiti se fizički na valjanje tijesta. Ako se fokusirate na miris i ukus, na to da budete prisutni s onime što stvarate, taj čin pažnje u tom datom trenutku može također rezultirati smanjenjem stresa", objašnjava Pincus.
Ovo uvjerenje jedan je od razloga zašto kulinarska terapija, zajedno uz art terapiju - odgovara vrsti terapije poznatoj kao aktivaciji ponašanja.
"Pečenje je proces razmišljanja i slijedi trenutne specifičnosti, ali također predstavlja i razmišljanje o receptima kao o cjelini, jelu kao o cjelini, stoga je zaista dobar način razvijanja ravnoteže trenutka i šire slike", dodaje Ohana.
(Foto: Pexels)
Priprema slastica za druge oblik je altruizma
U središtu priprema slastica za druge je sam čin davanja. Iako proces pečenja može doprinijeti općem osjećaju dobrobiti, pojačava upravo taj osjećaj davanja.
"Pečenje za druge može povećati osjećaj blagostanja, pridonijeti olakšanju stresa i učiniti da se osjećate kao da ste učinili nešto dobro za druge, što možda povećava vaš smisao u životu i povezanosti s drugim ljudima", rekla je Pincus za HuffPost.
U tom smislu, priprema slastica predstavlja oblik altruizma - to je na neki način 'žrtva' koju radiš za nekog drugog - a o koristima ovog nesebičnog čina detaljno se proučava i piše.
Psihologinja Whitbourne ističe kako 'također postoji simbolična vrijednost u pečenju za druge, jer hrana ima i fizički i emocionalni značaj', a psihologinja Pincus dodaje da sve dok ono nije stresno i obavezno - priprema slastica za druge može biti korisno za sve. , zaključuje.