Dilema slomljenog srca

Treba li oprostiti nevjeru? Da, ali samo u ovih 5 situacija

Osim niza groznih emocija s kojima ćeš se morati suočiti, prevara otvara teško pitanje - ostati ili otići? Psiholozi tvrde kako postoje slučajevi kad, unatoč nevjeri, veza ipak nije 'za otpis'

profimedia-0375428390.jpg
Foto: Profimedia.hr

Moguće je razumjeti uzrok nevjere

Prevara ne bi automatski trebala značiti kraj veze jer se ona nikad ne događa u nekom zrakopraznom prostoru - na neki način oba partera u ovoj situaciji imaju svoju ulogu, iako se većinom iz prva čini da nije tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon početnog šoka, kad se slegnu emocije, možda možeš sagledati koji su bili pravi uzroci njegovog 'švrljanja sa strane'. Naime, ljudi su rijetko nevjerni zato što su naišli na nekog tko je više seksi ili tko im je privlačniji, razlozi iz kojih to učine obično imaju mnogo dublje korijene. Moguće je, na primjer, da se partner osjećao usamljeno ili necijenjeno u vašem odnosu. To se događa kad je par preplavljen svakodnevnim obavezama ili kad postoje problemi koje se dugo 'guralo pod tepih'.

Image
Foto: Unsplash

Bitno je biti iskren i razgovarati o onome što se doista dogodilo između vas, bez prešućivanja pravih problema koji su u pozadini cijele priče. "Koraci k 'ozdravljenju' uključuju istinsko razumijevanje problematičnog ponašanja, kao i sagledavanje količine štete koje je ono uzrokovalo. Također je vrlo važno da počinitelj preljuba shvati što ga je dovelo do te odluke kako bi u budućnosti mogao preduhitriti takve svoje postupke. Ključno je izraziti čistu i iskrenu ispriku, bez izgovora i navođenja razloga koji su doveli do prevare. Za stranu koja je povrijeđena važno je da govori o tome na koje ju je načine čin prevare povrijedio. Ovo je proces koji traje jer će se putem razotkrivati i rješavati sve više toga", tvrdi Leslie Doares, autorica vodiča za parove 'Blueprint for a Lasting Marriage: The Complete Guide to Building Your Happily Ever After With More Intention, Less Work'.

5/6