Prekid veze svatko doživljava na svoj način. U većini slučajeva, ako je veza bila zdrava, to nije ugodno iskustvo. Treba nam vremena da prebolimo bivšeg partnera, procesuiramo sve lijepe, ali i teške trenutke i krenemo dalje. Razdoblje nakon prekida najbolje je iskoristiti za rad na sebi i osvješćivanju što je u odnosu krenulo po zlu. I dok jedni nakon prekida čine 'rez' i odmah brišu sve fotografije i poruke bivše ljubavi te ih ne žele više ni čuti, drugi bi najradije ostali u prijateljskom odnosu.
Možda si čula za rijetke slučajeve kada se propala veza preobratila u super muško-žensko prijateljstvo, no je li to uopće održivo?
Sklizak je to teren jer ovisi o nizu faktora. Pa prije nego u sebi pomisliš da prijateljstvo nakon prekida NIKAKO nije moguće, hajdemo razmisliti u kojim je to slučajevima ipak moguće, ali i pod kojim uvjetima. Jer, izgleda da, što se tiče ove teme, nema jednoznačnog odgovora.
Kako za portal Elite Daily kaže psihologinja i autorica knjige dejting savjeta 'Aren't You Glad You Read This' Erica Gordon, ljudi obično ulaze u veze s onima s kojima su kompatibilni. ''[Ako] ste vi i bivši imali mnogo toga zajedničkog, uživali u zajedničkim aktivnostima – ne samo u seksu, prijateljstvo bi jednostavno moglo funkcionirati”, kaže Gordon.
Nije neobično da, nakon što prihvatiš da je vašoj ljubavi došao kraj, tu osobu i dalje želiš u životu. Možda ti je i dalje stalo do nje, no na neki drugačiji način. Sastavni dio mnogih čvrstih veza jest prijateljstvo pa ne čudi ako prekidom osjetiš da si izgubila dobrog prijatelja.
No ne juri, već se zapitaj zašto želiš prijateljstvo s bivšim. Misliš li da ćeš ga tako vratiti sebi ili pratiti s kim se viđa. Ili se, recimo, preobrazbom odnosa želiš zavarati da još nije gotovo? Odustani od te ideje. Tad je bolje da svatko krene svojim putem jer to nisu valjani razlozi za prijateljstvo – koje to nije.
Izdvajamo zato sedam stvari koje trebaš znati prije nego mu predložiš (ili on tebi): ''Preboljela/o sam te, ali možemo li ostati prijatelji?''