Svi dobro znamo kako redovita akcija pod plahtama nosi brojne benefite za naše zdravlje, a osim toga čini nas sretnima i produžuje naš životni vijek. Seks može pomoći kod problema sa spavanjem, smanjuje stres i bolove, a malo intenzivnija akcija može pozitivno djelovati na kardiovaskularni sustav. Čak i bez svega toga seks je mnogima jedna od omiljenih aktivnosti jer je - jednostavno zabavna.
Doduše, ponekad nam se životne okolnosti slože tako da do akcije u krevetu ne dođe duži period, a ponekad nas jednostavno 'boli glava' i budemo preumorne.
No, jesi li se ikad pitala što se u fazama apstinencije događa s tvojim tijelom? Evo kojih 5 simptoma možeš očekivati u 'sušnom razdoblju':
POGLEDAJ VIDEO: Bušimo mitove o seksu
Drugačiji snovi
Baš kao i bol ili radost, snovi nastaju u našem mozgu. Neuroznanstvenici koji proučavaju proces sanjanja primijetili su kako u fazama kad apstiniramo od seksa dolazi do promjene u sadržaju naših snova. Tako su tada puno zastupljeniji živopisni erotski snovi. Time nam naše tijelo očito nešto nastoji poručiti.
Nervoza raste
Kao što smo spomenule, seks pomaže u oslobađanju od stresa. Razna istraživanja pokazala su da ljudima koji dugo nisu imali spolne odnose u stresnim situacijama brže raste krvni tlak. Također, kao posljedica stresa u fazi apstinencije mogu se pojaviti simptomi kao što su glavobolja, nesanica - čak i poremećaji prehrane ili mogu biti intenzivniji nego u slučaju da smo seksualno aktivni.
Slabiji imunitet
Poznato je kako se redovita akcija pod plahtama dobro održava na naš imunitet pa smo otporniji na bolesti. Zato je možda čak i preporučljivo na prve simptome prehlade uskočiti s partnerom u krevet. Razlog tomu je što se tijekom seksa u nađem organizmu stvara imunoglobulin koji pomaže u sprječavanju bolesti. Iz ovoga proizlazi da smo podložniji zarazama ako neko vrijeme apstiniramo od seksa.
Slabe moždane funkcije
Vjerovala ili ne, ali jedno je nizozemsko istraživanje dokazalo kako nas redovit seksualni život čini i pametnijima. Naime, tijekom igre pod plahtama potiče se stvaranje moždanih stanica, odnosno neurona u mozgu što povećava naše intelektualne funkcije. S druge strane, znanstvenici su otkrili kako nedostatak seksa može potaknuti razvoj demencije:
"Otkrili smo da su, usprkos proizvodnji novih neurona, kognitivne sposobnosti stečene tijekom eksperimenata smanjene nakon što miševi dugi period nisu bili seksualno aktivni", zaključili su psiholozi sa Sveučilišta u Marylandu.
Loš utjecaj na samopouzdanje
Istraživanje Sveučilišta Cornell u Ithaci tvrdi kako ispunjen seksualni život vrlo pozitivno utječe na naše samopouzdanje i općenit osjećaj zadovoljstva. Ljudi koji redovito prakticiraju igrice pod plahtama rjeđe pate od depresije i anksioznih poremećaja, a ovo ima veze s time što seks smanjuje razinu hormona odgovornih za stres, dok istovremeno u velikoj mjeri oslobađa dopamin, neurotransmiter sličan adrenalinu, koji aktivira centar mozga zadužen za zadovoljstvo i djeluje kao antidepresiv.