Svaka je veza na početku lijepa i strastvena, a ponekad smo toliko zaslijepljeni zaljubljenošću da ne vidimo upozoravajuće znakove koji bi mogli upućivati na to da osoba s kojom smo u vezi možda i nije najbolja za nas.
Iako se danas puno priča o nasilju, ono je i dalje sveprisutno. Nijedna žena u nije zaslužila nasilničko ponašanje od strane partnera u odnosu.
Bez obzira na to jeste li na početku veze ili pak u dugoročnom odnosu, nasilje ne biste trebali trpjeti niti tolerirati. Nasilje ne mora nužno biti fizičkog karaktera, već ono može biti i emocionalno, a jednako je toliko štetno za osobu kojoj se nanosi.
Fizičko, verbalno i emocionalno zlostavljanje prisutno je u mnogim odnosima, a istraživanja su pokazala da ne postoji neka univerzalna motivacija za zlostavljanje partnera, kao i da su mnoge žene doživjele neku vrstu nasilničkog ponašanja od strane svog partnera.
Dakle, što učiniti? Važno je reagirati već na prve znakove bilo kakvog nasilničkog ponašanja jer je prevencija vrlo bitna, s obzirom na to da je zlostavljanje ciklus iz kojeg se teško izvući, tvrde psiholozi.
''Nakon što dozvolite partneru da vas fizički ili verbalno zlostavlja, presedan je postavljen i komunikacije nestaje'', otkrivaju psiholozi.
U nastavku otkrivamo neke od znakova koji upozoravaju na to da ste u nasilnom odnosu.
- Fizičko nasilje
Jedan od najvećih i najopasnijih znakova nasilja u odnosu svakako je fizičko zlostavljanje. Ukoliko je partner i jednom digao ruku na vas, trebali biste ga ostaviti i udaljiti se od te osobe. Opravdanje za nasilje nad ženom ne postoji.
- Verbalno vrijeđanje
Nasilje se može pojaviti i u verbalnom obliku, a najčešće se manifestira kroz konstantno vrijeđanje i ružno ponašanje. Ako vas partner stalno vrijeđa, potkopava i naziva ružnim imenima, to ne biste smjeli tolerirati. Takvo verbalno nasilje može dovesti do depresije, suicidalnih ponašanja, anksioznosti, niske razine samopoštovanja, itd. U dobrom odnosu trebali biste se osjećati voljeno, samopouzdano i cijenjeno. Nijedna žena nije zaslužila ništa manje od toga.
- Partner želi da promijenite svog izgled
Sasvim je normalno da vaš partner želi da izgledate atraktivno, no ne bi trebao tražiti od vas da u potpunosti promijenite svoj izgled ili način odijevanja. Ako vas uistinu voli, trebao bi vas prihvatiti takvu kakvi jeste.
- Osjećate se odsječeno od prijatelja i obitelji
Partner vam ne bi smio braniti da se družite s prijateljima ili da posjećujete obitelj. Ako vam brani takve stvari te pokušava kontrolirati svaki vaš potez, znači da nešto nije ok. Nemojte mu to dozvoliti ni u kom slučaju.
- Razbijanje imovine
Postoje određeni znakovi koji bi mogli upućivati na to da će partner u određenom trenutku u budućnosti prema vama biti fizički nasilan. Primjerice, ukoliko tijekom svađe počinje razbijati stvari oko sebe ili ih bacati u vas, takvo je ponašanja zabrinjavajuće i znak je upozorenja.
- Ne osjećate se ugodno tijekom seksa s njim
Kad je seks u pitanju, ljudi vole različite stvari. U odnosu treba razgovarati o seksualnim željama i potrebama svakog od partnera te postaviti određene granice do kojih ste spremni ići. Prisiljava li vas partner na analni seks, a vi to ne želite, to bismo također mogli okarakterizirati kao svojevrsno nasilje. Također, nikad ne biste trebali dopustiti partneru da vas prisili na seks, ako vi to ne želite. Partner bi trebao poštivati vas i vaše tijelo i poslušati vas kada mu kažete 'ne'.
- Ne poštuje vaše granice
Bez obzira na to da li vas partner prisiljava da kupite stvari koje si ne možete priuštiti ili pak inzistira da sudjelujete zajedno s njim u nekim ekstremnim sportovima u kojim vi ne želite sudjelovati, ništa od toga nije u redu jer to znači da ne poštuje vaše granice. Partner vas ne bi smio ignorirati kad mu kažete da nešto ne želite.
- Kontrolira svaki vaš potez
Nezdrava kontrola prisutna je u velikoj većini nasilničkih odnosa. Osjećate li se kao da partnera nadgleda svaki vaš korak i ne ostavlja vam nimalo prostora za sebe, to je veliki znak upozorenja. Ako vam provjerava mobitel i društvene mreže te traži od vas da mu date sve svoje zaporke, znači da nema u vas povjerenja. Procijenite njegove motive. Ubojstvo vaše privatnosti je oblik kontrole koji može brzo eskalirati i postati puno gori te izazvati mnogo veće probleme u odnosu, otkrivaju psiholozi. Svakako zatražite pomoć ako se nalazite u takvom odnosu.
- Ne pruža vam podršku
U zdravom odnosu partneri bi trebali podržavati jedno drugo, osobito u teškim trenucima. Ako vaš partner nije uz vas kada vam je to najpotrebnije ili mu vaši problemi nisu nimalo važni, trebali biste zapitati sami sebe ima li smisla s takvom osobom biti u odnosu.
Foto: Unsplash