Endometrioza

Endometrioza može biti uzrok neplodnosti.

Endometrioza

Endometrioza je bolest kod koje se stanice unutarnjeg sloja maternice, endometrija, nalaze na mjestima izvan maternice. Najčešće zahvaća jajovode, jajnike i područje zdjelice. Od endometrioze u svijetu boluje oko 89 milijuna žena u reproduktivnoj dobi (obično se javlja u dobi od 30 do 40 godina kod žena koje nisu rodile).

Endometrioza može uzrokovati pojavu priraslica i ometati normalne procese u organizmu. Endometrijske stanice su iste one stanice koje se izlučuju iz tijela za vrijeme mjesečnice.

Za vrijeme menstrualnog ciklusa, promjene razina hormona signaliziraju maternici da se zadeblja kako bi se pripremila za moguću trudnoću. Ne dođe li do oplodnje, razina hormona pada, što rezultira ljuštenjem sluznice maternice i menstruacijskim krvarenjem.

Kad se endometrijsko tkivo nalazi na nekom drugom dijelu vašeg tijela, ono se i dalje ovako ponaša – zadebljava se, ljušti i krvari svaki mjesec, sukladno promjenama razina hormona. No ova krv ne može izaći iz tijela, pa se nakuplja, što može nadražiti okolno tkivo. Ovako “zarobljena” krv može dovesti do pojave cisti. Ovaj proces može uzrokovati bol, osobito za vrijeme mjesečnice.

Najčešći simptom bolesti je bol u zdjelici. Može se javiti kao bolna mjesečnica ili bolni spolni odnos. Među druge simptome spadaju bol za vrijeme ovulacije, obilne ili neregularne menstruacije, bol kod mokrenja i neplodnost. Bol ovisi o mjestima na kojima se nalaze komadići endometrija. S vremenom se bol pojačava, ukoliko se bolest ne liječi. Endometrioza je česta kod pacijentica koje se liječe od neplodnosti.

Prije pregleda, potrebno je detaljno porazgovarati sa liječnikom (opišite kako i gdje vas boli, kada se javlja bol i sl.).  Nakon toga slijedi detaljan pregled spolnih organa i završnog dijela debelog crijeva. Ultrazvučnom dijagnostikom postavlja se sumnja na endometriozu, a laparoskopijom se ona sa sigurnošću može dijagnosticirati (mjesto i veličina endometrijskog tkiva).

Liječenje endometrioze ovisi o dobi pacijentice. Kirurška metoda je jedan od najučinkovitijih načina liječenja endometrioze, ukoliko se ukloni čitav endometrij sa zahvaćenog područja. Osim operacijom, bolest se može liječiti hormonskom terapijom. Tu ubrajamo terapije danazolom, gestagenima, analozima GnRH te u blažim slučajevima niskodoziranim oralnim kontraceptivima s jakom gestagenskom komponentom. Može se kombinirati kirurško liječenje i lijekovi.  Kod osobito teških slučajeva endometrioze najbolje je napraviti histeroktomiju i ukloniti oba jajnika. Ovakvom načinu liječenja pribjegava se kad nema drugog izlaza.

Ukoliko se ne dijagnosticira i ne liječi, endometrioza može biti problematična bolest. Simptomi se kroz vrijeme samo pogoršavaju, a bolne menstruacije mogu vas vezati za krevet one dane u mjesecu. Učestala bol može dovesti do depresije, nervoze, ljutnje i osjećaja nemoći. Neplodnost povezana sa endometriozom također može negativno utjecati na emocionalno stanje bolesnice. Zato je važno da na vrijeme potražite pomoć i započnete sa liječenjem. Bilježenje simptoma će pomoći vašem liječniku kod dijagnoze.